Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe dowody rejestracyjne

Data publikacji: Autor: (mp)

Ministerstwo Infrastruktury zadecydowało o wprowadzeniu nowych wzorów dowodów rejestracyjnych. Będą one wydawane od 1 października. Nowy wzór dowodu rejestracyjnego przygotowano zgodnie z postanowieniami wynikającymi z Traktatu Akcesyjnego i rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

 

Najważniejszą zmianą jest wycofanie z dokumentu rubryki określającej numer silnika. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy taką decyzję problemami technicznymi wynikającymi z różnego oznaczania silników przez producentów, którzy robią to „według indywidualnych, nieunormowanych zasad”. Niektórzy z nich w ogóle nie oznaczają jednostek napędowych numerami.


Nowe dowody spełniają dwa podstawowe warunki:
- odpowiadają wymaganiom Wspólnoty Europejskiej (są czytelne i odpowiednio zabezpieczone przed fałszowaniem m.in. kodem kreskowym oraz kodem OCR-B do odczytu danych o pojazdach przekraczających granicę.)
- ich wejście w życie nie spowoduje zwiększenia opłat za wydanie, które ponoszą obywatele


Zgodnie z wydanymi przepisami Polska będzie stosować dowód rejestracyjny składający się z jednej części i dokument ten

będzie zawierał:
- dane obowiązkowe, poprzedzone zharmonizowanymi kodami,
- niektóre dane dodatkowe, poprzedzone zharmonizowanymi kodami,
- dane krajowe, dopuszczalne do wprowadzenia przez państwo członkowskie. 


Postać zharmonizowanych kodów ułatwia dokonywanie kontroli ruchu drogowego przez właściwe organy poszczególnych państw członkowskich. 

Dowód składać będzie się z sześciu stron. Dodatkowe dwie – w porównaniu z dotychczasowym – strony dokumentu zostały dodane w związku z koniecznością realizacji zadań wynikających z Rządowego Programu „Bezpieczna Polska”. Zakłada on centralną personalizację dowodów rejestracyjnych wchodzącą w skład systemu tworzonej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dzięki temu czyste blankiety dowodów rejestracyjnych nie będą w ogóle znajdowały się w obiegu. Dla celu rejestracji pojazdu wykonywana będzie transmisja danych drogą elektroniczną do centralnej jednostki personalizującej dowody rejestracyjne. Ujednolicona zostanie także procedura wypełniania wszystkich wydawanych dowodów rejestracyjnych.

Wejście w życie przepisów o nowym wzorze dowodów nie oznacza konieczności wymiany dotychczasowych, wydanych przed 1 października 2004 r. Dowody będą wydawane centralnie przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, a wszystkie dane będą przekazywane drogą elektroniczną do Warszawy. Procedura ta ma zapobiec skutkom kradzieży dowodów

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości