Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Nowe drogi w Polsce. Które odcinki doczekają się realizacji? [video]

Data publikacji: Autor: (mm) TVN24/x-news

 Program szacowany jest na 107 mld zł. Będzie on realizowany do roku 2023, z możliwością przedłużenia do roku 2025. W ramach tego programu wybudujemy 3900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu / Fot. Archiwum Polskapresse Ewa Kopacz ogłosiła nowy program budowy dróg krajowych. Co zakłada i ile pieniędzy potrzeba na jego realizację?

 Program szacowany jest na 107 mld zł. Będzie on realizowany do roku 2023, z możliwością przedłużenia do roku 2025. W ramach tego programu wybudujemy 3900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu / Fot. Archiwum Polskapresse- Program szacowany jest na 107 mld zł. Będzie on realizowany do roku 2023, z możliwością przedłużenia do roku 2025. W ramach tego programu wybudujemy 3900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu - zapowiedziała szefowa rządu.

Premier podkreśliła, że głównym celem jest dokończenie sieci dróg w Polsce i takie skomunikowanie głównych miast, by czas przejazdu między nimi skrócił się o minimum 15%.

Głównymi punktami programu mają być budowy lub rozbudowy: drogi ekspresowej S3 - Sulechów - Bolków, S5 - Wrocław - Poznań - Bydgoszcz - Nowe Marzy (A1), S6 - Goleniów - Gdańsk, S7 - Gdańsk - Płońsk oraz Warszawa do granicy z woj. małopolskim, S2 - Południowa Obwodnica Warszawy. Pozostałe inwestycje to budowa drogi ekspresowej S8 - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok, S17 - Warszawa - Lublin, S19 - Lublin - Rzeszów, S51 - Olsztynek - Olsztyn oraz S61 - Ostrów Mazowiecka do granicy państwa w Budzisku. Program obejmuje również autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki.

Pieniądze na inwestycje mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Kuraś (gość)

    A kiedy będzie budowany odcinek S-7 od Krakowa do granicy z województwem świetokrzyskim,czy pani Kopacz wielokrotnie podczas pobytu w małopolsce dając slowo,z to inwestycja z gwaranca finansową nie powinna sie chociaż raz zawstydzic.Potrafi tylko jezdzic pociągami i opwiadać ludziom dyrdymały.Jak na premiera dużego europejskiego kraju to jest mało poważne.

  • anonim (gość)

    Odcinek Kórnik-Ostrów wpisany jako pierwszy z priorytetów w kontrakcie terytorialnym dla wlkp dopiero za 11 lat.?? Prognozowane nateżenie ruchu 2020 ponad 20 tys aut na dobie na odcinku Poznan-Jarocin i brak łącznika miedzy Kórnikiem a budowaną obwodnicą Jarocina . Średnia prędkość za dnia 60 km/h a na odcinku A1-Kępno max 10 000 aut na dobę w 2020 r . I gdzie tu logika ?? Kto układa ten projekt ? , Pozdrawian

  • sf (gość)

    Obwodnice miast sa dobrym rozwiazaniem ,tylko dlaczego budowane sa daleko o centrum miast , przeciez drogi dojazdowe, oswietlenie to sa przyszle koszty. W malych miasteczkach 500 metrowa eskakada czy tunel rozwiązałby problem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości