Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Nowe egzaminy na "prawko" od stycznia 2013

Data publikacji: Autor: Przemysław Pepla

Fot. Archiwum Polskapresse Już od 19 stycznia zaczną obowiązywać w Polsce znowelizowane przepisy dotyczące egzaminowania kierowców. Zmiany są tak duże, iż śmiało można je nazwać rewolucyjnymi. Wraz z nowymi zasadami, kandydatów na kierowców będą czekały nowe zadania i obowiązki.

Fot. Archiwum PolskapressePierwotnie, nowelizacja przepisów miała nastąpić w styczniu 2012 roku. Ze względu na problemy z wdrożeniem nowego systemu egzaminowania w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, a także kłopoty z przebudową bazy danych o kierowcach, ostatecznie przesunięto termin wejścia w życie nowych przepisów o rok.

Tym razem, data 19 stycznia 2013 wydaje się być ostateczna. Co zatem zmieni się w egzaminach na "prawko" i co czeka kandydatów na kierowców? Resort transportu wydał już odpowiednie rozporządzenia dotyczące testów teoretycznych. Wiadomo, że baza pytań będzie większa, czas na udzielenie prawidłowej odpowiedzi zostanie skrócony, zaś odpowiedzi wielokrotnego wyboru zostaną zastąpione jednokrotnymi.

Największą nowością będzie znacznie większa baza pytań, których liczba może wynieść nawet 3 tysiące. -Będzie nie tylko większa, ale również utajniona. Kandydaci na kierowców poznają pytania dopiero w momencie egzaminu - mówi Henryk Radomski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów. Inną zmianą będzie liczba poprawnych odpowiedzi. - Obecnie mamy do czynienia z testami wielokrotnego wyboru. Po zmianach, prawidłowa będzie tylko jedna odpowiedź. Po jej zaznaczeniu, osoba egzaminowana nie będzie już mogła zmienić swojej decyzji. Ma to odzwierciedlać rzeczywistą sytuację na drodze, gdzie musimy ponosić konsekwencje swojego wyboru - dodał prezes KSE.

Kandydaci będą mieli ok. 20 sekund na przeczytanie pytania, a także 15 na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Dodatkowo, oprócz zdjęć lub infografik, na monitorze komputera będą się pojawiały także krótkie filmy przedstawiające różnego rodzaju sytuacje na drodze. W taki sposób zostanie przedstawionych 20 z 32 pytań. Pozostała "dwunastka" zostanie opracowana w formie testu z trzema odpowiedziami do wyboru. Jednak tylko jedna z nich będzie prawidłowa. Przypomnijmy, że obecnie dopuszcza się sytuację, w której poprawnych jest więcej niż jedna podpowiedź.

Nowy test to także nowa forma liczenia punktów. W tej chwili, więcej niż dwie błędne odpowiedzi były równoznaczne z "oblaniem" egzaminu. Od 19 stycznia za każdą prawidłową odpowiedź kandydaci będą mogli zdobyć od 1 do 3 punktów (w zależności od poziomu trudności pytania). Aby zdać egzamin, trzeba będzie uzyskać przynajmniej 68 "oczek" z 74 możliwych. Margines błędu jest zatem niewielki. Prawidłowa odpowiedź na 16 spośród 32 pytań będzie nagradzana 3 punktami, kolejne 10 będzie wartych 2 punkty, zaś ostatnie sześć tylko jeden punkt.

Co się zmieni:

Przed 19.01.2013 Po 19.01.2013
Możliwość zmiany zaznaczonej odpowiedzi Brak możliwości zmiany zaznaczonej odpowiedzi i powrotu do poprzednich pytań
Baza składająca się z 500 pytań Baza pytań zwiększona do 2-3 tys.
Pytania są jawne Pytania są utajnione
Test wielokrotnego wyboru Test jednokrotnego wyboru
Brak limitu czasowego na poszczególne pytania Czas na przeczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi limitowany (od 35 do 50 sekund)
Każde pytanie warte jest 1 pkt Pytania wartościowane od 1 do 3 pkt
Test zalicza minimum 16 poprawnych odpowiedzi Test zalicza uzyskanie 68 z 74 punktów
Test składa się z 18 pytań Test składa się z 32 pytań

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • bogna (gość)

  Teoria wydluzona ro poraszka i dodatkowa kasa dlaWORD potrzebna jest nie teoria a praktyka wiecej jazd a nie testow kto widzial choc jednego ucznia po szkole jak pracuje w praktyce ten wie ze teoria to jedno ale nie majac praktyki lub znikoma ilosc to jest problem kazdy chce pracownika ze stazem i tak samo jest z kirowca mosi duzo jezdzic aby jezdzil bezkolizyjnie a nie teoria jazda i jeszcze raz wiecej jazdy kto po 30 godz jazdy potrafi jezdzic nikt dopiero po jakims czasie jezdzi sama wiem bo to przerabialam wiecej godz jazdy to rozumiem to jest NAUKA JAZDY a nie teorii kolejne wyciaganie pieniazkow z naszych portweli Glupota i nic dodac nic ujac

 • Zenek (gość)

  Dokładnie tak jest, siedzą w różnych instytucjach grzeją stołki i wymyślają głupoty aby nie spać z tych stanowisk, aby pracy nie stracić i do tego ździercy kasę łoją z ludzi. W każdej instytucji, która nie nic nie produkuje tak jest np. rząd, a jeśli to jest jeszcze państwowe to już porażka. Nasz kraj, a okradają własnych ludzi. Szkoda gadać...

 • Aga (gość)

  A egzamin praktyczny ? jakieś zmiany będą ?

 • bodzio (gość)

  głupota kompletna głupota i zgadzam sie z "bogna" więcej jazdy a oni teoria i teoria to włanie praktyka czyni mistrza a nie jakieś "głupie" teorie

 • NIKT (gość)

  Geniusz tkwi w prostocie,niestety pracownicy WORD-u do geniuszów nie należą,choć zachowują się,jakby nimi byli

 • NIKT (gość)

  Geniusz tkwi w prostocie,niestety pracownicy WORD-u do geniuszów nie należą,choć zachowują się,jakby nimi byli

 • jurek (gość)

  "więcej teori" wielka pomyłka ,kierowca potrzebuje więcej praktyki jeśli ma to cokolwiek zmienić w doskonaleniu umiejetności jazdy, brak słów na to co się dzieje w Polsce,GŁUPOTA GŁUPOTA opanowała Polskę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Alicja (gość)

  No ciekawe skąd niedoświadczony kierowca ma wiedzieć jak postąpić w każdej sytuacji... Takie testy powinny być reedukacyjne dla doświadczonych kierowców!

 • Damian (gość)

  Fakt coraz to gorzej kierowca musi miec praktyke jak i znac teorie to sa nie zmnienne realia ale co do zwiekszonej teorri to totalna głupota ... CHamstwo w panstwie ... Watpie czy po tych egzaminach bedzie mniej wypadkow ....

 • Paweł (gość)

  zmian praktycznych nie będzie zadnych ! :)

 • Paweł (gość)

  w egzaminie praktycznym*

 • Aga (gość)

  dzieki Paweł za odpowiedź ;)

 • Bartek (gość)

  Ja proponuje aby minister sam przy telewizji Rozwiązał taki test Idioci ale co się dziwić jak to kolega Tuska chyba razem szkolę kończyli Ciule

 • maria (gość)

  ludzie obudzcie sie

 • maria (gość)

  Jeśli nie wiecie o co w tym wszystkim chodzi to napewno o kasę!

 • maria (gość)

  Jeśli nie wiecie o co w tym wszystkim chodzi to napewno o kasę!

 • seba amelka Środa Wlkp. (gość)

  to był mój drugi raz jak podszedłem do egzaminu teoretycznego i choć znam kodeks drogowy to i tak nie jestem w stanie zdać testów skoro te pytania są tak skonstruowane żeby kursant nie zdał tu chodzi o kase i macie wszyscy racje!

 • seba amelka Środa Wlkp. (gość)

  na moje to na prawdę jeszcze trochę i wojna domowa.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości