Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Nowe fotoradary do nas nie trafią

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Nowe fotoradary do nas nie trafią Inspekcja Transportu Drogowego kupi 300 fotoradarów. Żaden nie pojawi się na krajowych drogach w okolicach Szczecinka.

Od zeszłego roku maszty na fotoradary, którymi do tej pory zarządzała policja, przejęła Inspekcja Transportu Drogowego. I ta służba ma się teraz zająć szukaniem i karaniem piratów drogowych „pstrykniętych” przez radary. Tzw. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, którym teraz zarządza ITD, ma znacznie usprawnić procedurę – fotoradary mają pracować non stop i będą przesyłały zdjęcia online do systemu komputerowego ITD, gdzie automatycznie odczytywane będą tablice rejestracyjne i ustalany właściciel pojazdu.

Zobacz też: Miliard złotych z mandatów - na tyle rząd chce skasować kierowców

Dziś w całym kraju jest około 800 masztów, ale radarów już przeszło 10 razy mniej. Większość masztów stoi więc pusta. Na dodatek to stary sprzęt odziedziczony po policji, który nie może pracować w nowym systemie. ITD planuje więc zakup kolejnych 300 urządzeń pomiarowych. Ma to kosztować aż 50 mln euro, ale 85 procent wyłoży Unia Europejska.

Fotoradary są już wstępnie przydzielone dla poszczególnych województw. Północno-zachodni rejon ITD, czyli Zachodniopomorskie i Lubuskie, dostanie 31 urządzeń. Z mapki ich lokalizacji wynika, że żaden nowy fotoradar nie pojawi się na krajowej „11” i „20” w okolicach Szczecinka. Cała zresztą wschodnia część województwa została potraktowana po macoszemu. Większość radarów stanie wzdłuż dróg S3 (ze Szczecina na południe), S10 (Szczecin – Bydgoszcz) i S6 (Szczecin – Gdańsk).

Czy to znaczy, że piraci drogowi mogą mknąć bezkarnie przez nasz region? Oczywiście nie. Patrole drogówki są wyposażone w popularne „suszarki”, czyli laserowe mierniki prędkości i radiowozy z wideoradarem.

Kierowcy lubiący mocniej wciskać pedał gazu powinni się jednak bardziej obawiać fotoradarów lokalnych straży miejskich. Dość szczelnie obstawiają one bowiem nie tylko drogi krajowe w okolicach Szczecinka. Straż Miejska w Białym Borze ma aż trzy urządzenia pomiarowe, które najczęściej można spotkać przy drogach krajowych nr 20 i 25, przecinających gminę. Szczecineccy strażnicy od niedawna mają drugi fotoradar – jeden na stałe w maszcie przy obwodnicy (droga nr 11), drugi mobilny.
Dwa radary mają także w Bobolicach, po jednym w Grzmiącej i Barwicach oraz Bornem Sulinowie. W sumie nad bezpieczeństwem podróżujących i pieszych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów do Szczecinka czuwa 10 fotoradarów straży miejskich.

Rzecznik ITD Alvin Gajadhur powiedział nam, że dokładne lokalizacje masztów z fotoradarami będą znane po zakończeniu tzw. przetargów cząstkowych, a same urządzenia pojawią się przy drogach do połowy roku. Nie chciał nam przy tym jasno odpowiedzieć, czy przy ustalaniu miejsc ustawienia radarów będzie brana pod uwagę aktywność lokalnych straży miejskich.

– Musimy jednak brać pod uwagę ograniczoną liczbę radarów, jakie będziemy mieli – mówi rzecznik. – Decydować będzie przede wszystkim analiza wypadków i miejsc niebezpiecznych, już mamy też ponad 160 wniosków od lokalnych społeczności, aby u nich stawiać maszty i w części na pewno będą one uwzględnione.

Nowe fotoradary do nas nie trafią
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nowe fotoradary do nas nie trafią

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości