Nowe fotoradary - ile trafi do twojego regionu? Oto wstępna lista
Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto


Przetarg na dostawę 300 fotoradarów ogłosiła Inspekcja Transportu Drogowego, która od lipca tego roku zarządza tymi urządzeniami przy drogach krajowych. W tej chwili popularne krokodylki dysponują 70 fotoradarami przejętymi od policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Inspektorzy przenoszą te urządzenia między 800 masztami, ustawionymi przy drogach krajowych i innych głównych trasach. Nowe fotoradary mają kosztować 50 milionów euro (85 procent będzie pokryte z fundszy europejskich).
Zobacz też: Fotoradary w Polsce - nowe przepisy i 300 kolejnych urządzeń - sprawdź gdzie
Nowe fotoradary rozdzielono już wstępnie pomiędzy poszczególne jednostki ITD oraz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Podział jest następujący:
- Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, kontrolujące północne Mazowsze i Warszawę – 26 nowych fotoradarów;
- województwo wielkopolskie – 36 nowych fotoradarów;
- województwa śląskie i opolskie – 33 nowe fotoradary;
- województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie – 34 nowe fotoradary;
- województwa zachodniopomorskie i lubuskie – 31 nowych fotoradarów;
- województwo dolnośląskie – 20 nowych fotoradarów;
- województwo łódzkie i południowa część Mazowsza – 23 nowe fotoradary;
- województwo podkarpackie – 20 nowych fotoradarów;
- województwo lubelskie – 19 nowych fotoradarów;
- województwa małopolskie i świętokrzyskie - 32 nowe fotoradary.
- Dostawy tych urządzeń powinny rozpocząć się w połowie przyszłego roku – podkreśla w rozmowie z regioMoto.pl Alvin Gajadhur, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Wstępną listę lokalizacji 300 nowych fotoradarów GITD podał jeszcze w lipcu. Prezentujemy ją poniżej.
Trzysta nowych fotoradarów w Polsce - wstępna lista ich lokalizacji
Jednak – jak zaznacza Gajadhur - nie jest ona ostateczna. Poza tym nowe urządzenia – tak jak to dzieje się obecnie – będą co jakiś czas przenoszone między masztami. Stare fotoradary też będą pracować, dopóki ich naprawa nie stanie się nieopłacalna.
Zobacz też: Mandat, zdjęcie z fotoradaru - czy i jak można się od nich odwołać
Nowe fotoradary pozwolą na łatwiejsze wystawianie mandatów za zbyt szybką jazdę. Nowe urządzenia rejestrujące będą umożliwiały między innymi ich wykorzystywanie w trybie 24-godzinnym bez konieczności zmiany ustawień oraz będą automatycznie przesyłały zdjęcia bezpośrednio do centralnego systemu komputerowego w GITD, gdzie będzie odbywał się zautomatyzowany proces odczytu tablic rejestracyjnych i ustalania właściciela pojazdu.
Dzięki automatyzacji procesów obsługą działającego od 1 lipca w strukturach GITD nowego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym i prowadzeniem postępowań mandatowych zajmuje się obecnie jedynie 70 osób, podczas gdy w policji do tych samych działań oddelegowanych było około 500 funkcjonariuszy ruchu drogowego.
(DKO, PPU)
Nowe fotoradary - ile trafi do twojego regionu? Oto wstępna lista