Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe obostrzenia COVID-19 w Polsce. Co z limitem w komunikacji miejskiej?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski 15 grudnia 2021 roku zaczynają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Początkowo zakładano, że w transporcie zbiorowym czyli m.in. autobusach, tramwajach czy pociągach, zostanie wprowadzony limit pasażerów.

Zakładano, że w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit 75 proc zajętości miejsc. Zwolnione z niego miały być osoby zaszczepione przeciwko covid-19. Przewoźnicy nie mieli jednak skutecznej możliwości egzekwowania tego obostrzenia.

Ostatecznie od 15 grudnia nic się nie zmienia. W komunikacji zbiorowej nie obowiązują limity. Pozostawiono natomiast obowiązek zasłaniania nosa i ust.

- Z satysfakcją  i zrozumieniem przyjąłem  zapowiedz Ministerstwa Zdrowia o wycofaniu zapowiadanych wcześniej obostrzeń dotyczących liczby pasażerów w komunikacji miejskiej. Niezwłocznie po zapowiedzi wprowadzenia limitu przewożonych osób do 75 proc. liczby miejsc w pojeździe, krytykowałem takie rozwiązanie, jako fikcyjne i nierealne do wprowadzenia. Apelowałem wówczas do Ministra Zdrowia o rewizję tego stanowiska - komentuje prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Maseczka w samochodzie. Obowiązkowa czy nie?

Przypominamy, że maseczka w samochodzie nie jest obecnie obowiązkowa. Mowa tu jednak o samochodzie prywatnym. Jeśli podróżujemy komunikacją zbiorową, czyli np. autobusem, pociągiem czy tramwajem, mamy obowiązek zakrywania nosa i ust. Nic się zatem nie zmienia.

Mandat za brak maseczki

Za brak maseczki grozi mandat do 500 zł. Nieprzestrzeganie obostrzeń to wykroczenie z art. 116 Kodeksu wykroczeń.

Zobacz także: Toyota Corolla w wersji Cross

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • weyah20596

    https://www.motofakty.pl/artykul/ceny-paliw-co-moze-sie-zmienic-po-20-grudnia-premier-zapowiada.html#komentarz-233665

  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.
  • Ewelina (gość)

    Chyba znieśli ten limit na święta chociaż ja to nie jeżdżę zbiorowym transportem,. Lepiej dopłacić i zamówić przejazd z opti taxi, wygodniej i bezpieczniej. Ja zawsze jeżdżę w maseczce nie tylko dbam o siebie ale o innych

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości