Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe obowiązki dla kierowców (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 / x-news

Fot. Tomasz Czachorowski Od 4 czerwca 2018 roku początkujących obowiązywać będą nowe zasady. Procedura egzaminacyjna jednak się nie zmieni.

- Kierowca po zdaniu egzaminu wchodzi w tzw. dwuletni okres próbny. Przez osiem pierwszych miesięcy będzie jeździł z zielonym listkiem. Nie będzie mógł przekraczać 50 km/h w mieście, 80 km/h poza terenem miejskim i nie więcej niż 100 km/h na autostradzie - powiedział Janusz Kuwak, wicedyrektor katowickiego WORD-u.

Ponadto w okresie między 4-8 miesiącem od momentu zdania egzaminu kierowca będzie musiał wziąć udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł.

Redakcja poleca:

Uwaga kierowcy. Nawet 4200 zł kary za drobne spóźnienie
Opłata za wjazd do centrum miasta. Nawet 30 zł
Kosztowna pułapka w którą wpada wielu kierujących


Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy.   

W przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie wydane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marek (gość)

  Tu nie chodzi o szkolenia dla młodych kierowców tylko o kasę dla WORD-u. Jeśli nie będzie miał własnego pojazdu nie będzie jeździł i doskonalił umiejętności . Dorosły doświadczony kierowca nie będzie oblepiał swojego pojazdu zielonym listkiem , aby młody mógł raz się przejechać przepisy stanowią że w obszarze zabudowanym jeździmy 50 km/h z małymi wyjątkami , czyli będą zawalidrogami . , a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. - będą zawalidrogami spowodują większe zagrożenie Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy. Żeby nie mieć problemów odczekają 8 miesięcy i będą pełnoprawnymi kierowcami bez praktyki , Według mnie wprowadzić większą ilość godzin na prawi jazdy , i sprawdzać instruktorów jazdy aby uczyli prawidłowo . Dzisiaj to co wyprawiają niektóre nauki na drodze woła o pomstę. Wielu instruktorów jest niedouczonych nie zwracają uwagi co robią kursanci . Liczy się tylko kasa

 • Autozm (gość)

  Czyli zachęta dla wszystkich młodych aby jechali za granicę do rodziny, poduczyli się języka i tam zdali prawko. Jestem za takimi rozwiązaniami bo sam widzę rzeszę młodych z mlekiem pod nosem awanturników drogowych w lusterkach, którzy wyprzedzają mnie na zakrętach i na przejazdach kolejowych i w coraz to lepszych miejscach (szczególnie w tych autach wartych dwie flaszki piwa). Na ten dzień cieszę się że zdałem już prawko bo gdybym miał dzisiaj zdawać to na pewno za granicą. Sprawdź sobie na YT jak się zdaję prawko w poszczególnych stanach juesej ;-) nie twierdze że to lepsze rozwiązanie.

 • Autozm (gość)

  @Marek - listka nie musisz przyklejać. pewnie drukują na sztywnej plakietce a z drugiej strony magnes. Tak robią w UK. nikt nie szpeci aut w ten sposób. W terenie nie będą zawalidrogami bo tyle masz jechać. chyba że lubisz wgniecenia po potrąconych dzieciach na masce. niektórzy je kolekcjonują co widać na drodze i na filmikach. Autostrada tak samo. Ustawią się za tirem i nie ma problemu. Szukasz dziury w całym. Sprawdź statystyki, trochę googlowania, wszystko jest czarne na białym to młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Nie patrz na osoby starsze bo to o wiele większa grupa ludzi i większy przedział wiekowy. Poza tym tak jak pisałem wcześniej, jeszcze żaden starszy człowiek nie wyprzedzał mnie na przejeździe a tutaj u młodych to zabawa. Pewnie prześcigają się kto ile razy w miesiącu więcej wyprzedzi. Chyba muszę kamerkę kupić... ;-) A WORD to wiadoma sprawa że kasę chcę kręcić. Wszyscy okradają, oni też muszą! pozdrawiam

 • @@@ (gość)

  Ja pamiętam jak zdawalem 6 lat temu prawko i mial wejść ten nieszczęsny listek ( na moje szczęście nie musiałem naklejać) rodzina powiedziała że absolutnie nie będą na swoich samochodach przyklejać listków bo nie mają zamiaru być branych za nowych kierowców i się nie dziwię. Teraz jak ta ustawa wejdzie w życie to tak jak napisał Marek odczekaja ten okres karencji i dopiero wsiądą z kółko i to będzie gorsze dla nich samych i dla innych uczestników ruchu niż dotychczasowa jazda bez listka. Owszem obowiązek dostosowania się do przepisów i znaków jestem za, ale nie 50 w mieście bo w niektórych miejscach jest ponad 50

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości