Nowe prawo jazdy - co się zmieniło?

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Od 19 stycznia obowiązują w Polsce nowe zasady dotyczące prawa jazdy. Część przepisów wejdzie jednak w życie dopiero za trzy lata. Co nowego czeka zatem na kandydatów na kierowców już teraz?
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Najważniejsza zmiana dotyczy egzaminów teoretycznych. Baza pytań liczy teraz 3 tysiące pozycji, a nie jak dotychczas około 450. Ponadto, są one tajne. Kandydaci na kierowców poznają je dopiero w chwili przystąpienia do egzaminu. Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź, po której zaznaczeniu, osoba egzaminowana nie będzie już mogła zmienić swojej decyzji.

Kandydaci mają teraz około 20 sekund na przeczytanie pytania, a także 15 na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Dodatkowo, oprócz zdjęć lub infografik, na monitorze komputera będą się pojawiały także krótkie filmy przedstawiające różnego rodzaju sytuacje na drodze. W taki sposób jest przedstawianych 20 z 32 pytań. Pozostała "dwunastka" została opracowana w formie testu z trzema odpowiedziami do wyboru. Część pytań została już opublikowana i są one dostępne w artykule "Zmiany w egzaminie na "prawko" - przykładowe pytania".

Nowy test to także nowa forma liczenia punktów. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydaci będą mogli zdobyć od 1 do 3 punktów (w zależności od poziomu trudności pytania). Aby zdać egzamin, trzeba będzie uzyskać przynajmniej 68 "oczek" z 74 możliwych. Margines błędu jest zatem niewielki. Prawidłowa odpowiedź na 16 spośród 32 pytań będzie nagradzana 3 punktami, kolejne 10 będzie wartych 2 punkty, zaś ostatnie sześć tylko jeden punkt.

Nowy egzamin to także nowe ceny. Niestety w tym wypadku oznacza to podwyżkę. Na najpopularniejszą kategorię, B, egzamin teoretyczny kosztuje teraz 30 złotych, a nie jak wcześniej 22 złote. Przystąpienie do testu praktycznego to wydatek 140 złotych zamiast dotychczasowych 112.

Z powodu opóźnień w pracach nad Centralną Ewidencją Kierowców, ustawodawca zdecydował się na odroczenie wejścia w życie kilku istotnych przepisów. Pierwszym z nich jest obowiązek odbycia pomiędzy 4 i 8 miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Kolejnym jazda autem oznaczonym tzw. "zielonym listkiem" przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego. Ostatni z zapisów dotyczył kierowców, którzy w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia drogowe. Takie osoby byłyby zobowiązane do wzięcia udziału w kursie reedukacyjnym. Wszystkie te przepisy będą obowiązywały od 3 stycznia 2016 roku.

Ważną informacją jest również rezygnacja ustawodawcy ze zmiany zasad redukcji punktów karnych. Do 2016 roku kierowcy wciąż będą mogli korzystać ze specjalnych kursów, które będą anulowały z ich konta 6 "oczek".

To obowiązuje od 19 stycznia 2013:

- nowe testy teoretyczne na prawo jazdy
- ceny egzaminów praktycznych i teoretycznych
- nowy wzór dokumentu
- nowe kategorie prawa jazdy: AM i A2

To będzie obowiązywało od 3 stycznia 2016:

- szkolenie doszkalające z bezpieczeństwa ruchu drogowego
- jazda z autem oznaczonym "zielonym listkiem"
- rejestracja kandydatów na kierowców w starostwach powiatowych
- nowe zasady redukcji punktów karnych

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty