Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Nowe prawo ubezpieczeniowe

Data publikacji: Autor: Tomasz Talarczyk - Głos Wielkopolski

 Obowiązuje od 1 stycznia 2004 roku i dotyczy umów ubezpieczenia jak i zdarzeń ubezpieczeniowych zaistniałych po tej dacie.

Od tygodnia obowiązuje nowe prawo ubezpieczeniowe. Dostosowuje ono polski rynek ubezpieczeń do norm europejskich i - jak zapewniają autorzy aż czterech ustaw, które się na to prawo składają - stawia klientów firm ubezpieczeniowych w znacznie korzystniejszej sytuacji niż dotychczas.

Likwidator Robert Urbaniak z poznańskiego
Centrum Likwidacji Szkód PZU dokumentuje
i szacuje rozmiar uszkodzenia w aucie należącym
do Piotra Torzyńskiego. Poszkodowani,
posiadacze polis ubezpieczeniowych mają
od tygodnia więcej praw, w sytuacjach spornych
z ubezpieczycielem.

Nowe przepisy wprowadzają z założenia pełną równość stron umowy ubezpieczeniowej. Dotychczas trudno było o niej mówić, gdy z jednej strony była firma ubezpieczeniowa - podmiot dysponujący wyspecjalizowanymi kadrami, wyćwiczonymi w stosowaniu reguł prawa - z drugiej na ogół nieświadomy swych praw konsument usługi ubezpieczeniowej. Dlatego jedyną skuteczną radą dla ubezpieczonych jest pogłębianie znajomości praw, na które możemy się powoływać, jeśli zmuszeni będziemy występować w roli poszkodowanych, dochodzących należnych świadczeń bądź odszkodowań. Dotyczy to prawie całej dorosłej części społeczeństwa, gdyż statystycznie każdy Polak ma jakąś polisę. Nowe prawo ubezpieczeniowe to cztery ustawy, uchwalone 22 maja 2003 roku, opublikowane w "Dzienniku Ustaw" nr 124 z 16 lipca 2003 r. oraz około 60 rozporządzeń wykonawczych, "wyprodukowanych" przez ministerstwo finansów.

Wszystkie polisy podpisywane po 31 grudnia 2003 r. muszą funkcjonować według zasad nowego prawa ubezpieczeniowego. Szkody zaistniałe wcześniej, bądź likwidowane ze "starej" polisy stworzą sytuację przejściową.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości