Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Nowe przepisy dla kierowców. Wyższe mandaty już w maju

Data publikacji: Autor: Agnieszka Kasperska, Sławomir Cichy

Fot. Archiwum Polskapresse Prezydent podpisał przepisy pozwalające policji zabierać prawa jazdy pijanym kierowcom i przekraczającym prędkość na drodze. W połowie roku ruszy odcinkowa kontrola prędkości, będzie znacznie więcej fotoradarów.

Fot. Archiwum PolskapresseNajpóźniej 17 maja zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące karania kierowców za drastyczne przekroczenie prędkości, jazdę bez prawa jazdy, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Tak wynika z kalendarza legislacyjnego dotyczącego przepisów podpisanych przez prezydenta 2 kwietnia.

Jakby tego było mało, w tegoroczne wakacje łatwiej też będzie można stracić prawo jazdy, łapiąc maksymalną liczbę punktów karnych.

Przybędzie na polskich drogach 100 nowych fotoradarów, uruchomione zostaną odcinkowe pomiary prędkości i rejestratory przejazdu na czerwonym świetle.

Policja będzie zabierać prawa jazdy

Podstawową zmianą dla zwykłego kierowcy jest możliwość utraty prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Sankcja jest natychmiastowa i nieodwołalna. Na miejscu zdarzenia policjant zabierze dokument za pokwitowaniem. Jeśli taka przygoda zdarzy się na wakacjach, 600 km od domu, to może być prawdziwy problem. I nie warto próbować wrócić z urlopu autem bez ważnego dokumentu. W razie przyłapania kierowcy na prowadzeniu pojazdu po odebraniu prawa jazdy, trzymiesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. Jeśli w tym czasie w trakcie kontroli policja stwierdzi, że dalej lekceważymy zakaz jazdy, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem i konieczne będzie zdawanie państwowego egzaminu w WORD od nowa.

Koniec przeładowanych aut i busów

Prawo jazdy na 3 miesiące zatrzyma na miejscu policjant kierowcy, który będzie przewozić co najmniej o dwie osoby więcej niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym lub wynika to z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. Wyjątkiem ma być tylko pojazd komunikacji miejskiej. W takich przypadkach decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące wyda starosta. To znaczne zaostrzenie przepisów.

Po pijanemu za kierownicę? Lepiej nie ryzykować

Dzięki nowym przepisom, wobec pijanych kierowców, oprócz kary więzienia i nawet dożywotniego orzeczenia zatrzymania prawa jazdy, sądy będą mogły orzekać obowiązek zapłaty 5 tysięcy złotych nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym (dla recydywistów - 10 tys. zł) lub 10 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego.

W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, gdy będą się starać o przywrócenie prawa jazdy, przepisy wprowadzają obowiązek montażu blokad alkoholowych. Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.

Skończy się też bezkarność za jazdę bez prawa jazdy po odebraniu go przez sąd. Będzie za to groziło do dwóch lat więzienia.

Na koniec jeszcze jedna wiadomość. Kierowcy, którym grozi przekroczenie 24 punktów karnych i utrata prawa jazdy, za 300 zł mogą dziś odbyć kurs reedukacyjny i skasować z konta 6 z nich, ratując się przed ponownym egzaminem na prawo jazdy.

Po 1 stycznia 2016 roku zostanie zlikwidowana taka możliwość, zaczną bowiem obowiązywać nowe, ostrzejsze przepisy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • walczak (gość)

    wpiszcie w Y hasło jammer blue raider i każdy wie co robić aby żyć z nowymi przepisami

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości