Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe przepisy dotyczące odholowania pojazdów

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: mojeauto.pl

Fot. Archiwum Polskapresse Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało rozporządzenia, które zmieniają przepisy dotyczące zasad odholowywania porzuconych lub zagrażających bezpieczeństwu pojazdów.
Fot. Archiwum Polskapresse W rozporządzeniach wyraźnie określono sytuacje, w których grozi nam odholowanie samochodu. Może to nas spotkać w przypadku, gdy nasze auto utrudnia poruszanie się innym pojazdom lub prowadzenie akcji ratunkowej przez odpowiednie służby. Nasz samochód może zostać również odholowany, jeśli nie posiada ważnych badań technicznych lub nosi wyraźne ślady uszkodzenia stwarzające zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

CZYTAJ TAKŻE

Łódzka straż miejska usuwa wraki samochodów

Odwraczamy Polskę - koniec z wrakami na ulicach miast?


Jeżeli pojazd jest poprawnie zaparkowany, lecz jego stan wskazuje na długotrwałe nieużywanie, także zostanie on odholowany przez wyspecjalizowane firmy. Wniosek o przetransportowaniu auta na przeznaczony do tego celu parking odbywa się na wniosek policji lub straży miejskiej. Koszt całej akcji wraz z opłatą za przechowanie pojazdu ponosi właściciel pojazdu. Podmiot wydający wniosek o odholowanie jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania właściciela lub użytkownika pojazdu.

Odebranie samochodu z parkingu następuje po okazaniu wszystkich dokumentów, które uprawniają pojazd do poruszania się po drogach. Natomiast w przypadku braku odzewu ze strony właściciela w ciągu 6 miesięcy od odholowania, pojazd przechodzi na własność gminy, na której znajduje się parking.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości