Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe przepisy drogowe już obowiązują. Na podwyżkę mandatów poczekamy

Data publikacji: Autor: Marcin Idczak / TVN24/x-news

Fot. Lucyna Nenow Od poniedziałku 18 maja obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Mają ograniczyć liczbę wypadków. Ale jak mówią przedstawiciele ministerstwa, na nowe mandaty jeszcze trochę poczekamy.

Fot. Lucyna NenowOd poniedziałku 18 maja cała Polska jeżdżąca za kółkiem zdjęła nogi z gazu. Prawie cała Polska.

- Tylko do godziny 13 w poniedziałek prawa jazdy w Wielkopolsce straciło 11 kierowców - mówi Marek Kowaliński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Od 18 maja, jeśli kierowca o 50 km/h przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, automatycznie straci prawo jazdy na 3 miesiące.

- Jeśli jest obywatelem Polski, otrzyma dokument, który upoważnia do prowadzenia samochodów jeszcze przez 24 godziny. Obcokrajowcy dostaną zaś ważny 72 godziny - wyjaśnia Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki.

Dzięki temu ukarany będzie mógł dojechać do domu lub opuścić kraj. Natomiast prawo jazdy zostanie przekazane do urzędu, który je wydał lub do konsulatu państwa, z którego pochodzi kierowca. Jednak jeśli w ciągu 3 miesięcy kierowca znów zostanie przyłapany, to termin zakazu zostanie przedłużony o kolejny kwartał. Gdy i to nie pomoże, już dożywotnio nie będzie mógł prowadzić pojazdów.

W poniedziałek w Poznaniu patrol drogówki stał m.in.  przy wiadukcie na ul. Głogowskiej. To w tym miejscu przed dwoma laty z drogi wypadł rozpędzony samochód. Przeleciał przez chodnik i uderzył w czekającą na zielone światło rowerzystkę. 35-letnia kobieta zginęła. W poniedziałek w ciągu 20 minut policjanci złapali tam na zbyt szybkiej jeździe 5 kierowców.

- Wiedziałem, że są nowe przepisy i starałem się jechać wolniej i ostrożniej - mówi jeden z nich. - Jednak na wiadukcie postanowiłem wyprzedzić. To był moment i już zobaczyłem, że jestem zatrzymywany - dodaje.

Ten kierowca może mówić o szczęściu. Tam, gdzie powinien jechać 50 km/h, na liczniku miał 86 km/h. - Dobrze, że nie było szybciej, bo bym stracił prawo jazdy - podsumowuje.

Fot. Archiwum Polskapresse Jak mówi Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzone  przepisy nie zwiększają jeszcze kwot mandatów.  Natomiast Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji dodaje, że nowy taryfikator jest nadal analizowany. - Nie można teraz powiedzieć, kiedy dokładnie zostanie on wprowadzony w życie - dodaje Marek Konkolewski. Z kolei Jacek Tomczak, poznański poseł (PO), zasiadający w komisji infrastruktury (zajmuje się między innymi drogami), mówi, że wprowadzenie zmian, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, stanowiło już palącą konieczność.

- Dobrze, że pierwsze są przed wakacjami, kiedy zaczynają się wyjazdy na wypoczynek i dochodzi do jeszcze większej liczby tragicznych wypadków na naszych drogach - uważa Jacek Tomczak.

Podobnego zdania jest Ryszard Fonżychowski ze stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo. - Jesteśmy na czołowych miejscach w niechlubnych statystykach wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach w Europie - wyjaśnia. - Jeśli ktoś respektuje przepisy, nie igra z życiem innych, to nie musi się obawiać mandatów czy utraty prawa jazdy. Nowych przepisów niech boją się ci, którzy  za nic mają bezpieczeństwo i ludzkie życie -  mówi Ryszard Fonżychowski.

Nowe przepisy uderzą także w pijanych kierowców, którzy muszą liczyć się z dożywotnią utratą prawa jazdy, czy też obligatoryjnymi sięgającymi 10 tys. zł karami za spowodowanie wypadku.  
 

                                                                                                      

                                                                                                   Źródło: Głos Wielkopolski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • dożywotnio nie będzie mógł prowadzić pojazdów (gość)

  Chyba przepisy mówią co innego: Prawo jazdy za trzecim razem jest odbierane, ale nie dożywotnio, tylko trzeba ponownie przystąpić do egzaminu.

 • dożywotnio nie będzie mógł prowadzić pojazdów (gość)

  Patrz: https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/13294,Surowsze-kary-dla-piratow-drogowych-i-pijanych-kierowcow.html

 • gość (gość)

  Mam pytanie czy nowe przepisy dotyczą również posłów i senatorów czy w dalszym ciągu będzie ich chronił immunited dyplomatyczny

 • wr (gość)

  Jak to jest że zagranicą nie mogą zabrać prawa jazdy obcokrajowcom, a w Polsce mogą

 • rafael (gość)

  pora kupic sobie Yanosika, podobno jego oczy widza wszystko na drodze

 • gosc (gość)

  zaczac od posłów i tp..

 • rosomakB (gość)

  co za głupie te całe przepisy a tym bardziej te 50 kilometrów na godzinne i nie długo będziemy jeździć na jedynce czysty idiotyzm

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości