Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe przepisy drogowe

Data publikacji: Autor: csz

Przeczytaj, zanim wyjedziesz!

Żwirowa = gruntowa
Ustawodawca zauważył "drogę żwirową". Wcześniej w przepisach występowała "droga gruntowa". Wyjeżdżające z niej pojazdy musiały ustąpić pierwszenstwa przejazdu innym użytkownikom. Ale wyjeżdżając z drogi żwirowej np. leśnej, kierowca takiego samochodu wcale nie musiał przepuszczać innych użytkowników, bo "żwirówka" nie funkcjonowała w przepisach. Teraz została zaliczona do dróg gruntowych.

Pierwszeństwo dla tramwaju
Kolejna zmiana dotyczy pojazdów szynowych. Jeśli znaki nie określają, który pojazd powinien przejechać jako pierwszy, wówczas tramwaj, czy inny pojazd poruszający się po szynach, ma bezwzględne pierwszeństwo.

Piesi i cykliści
Ustawodawca ustalił też jasne zasady dla pieszych i rowerzystów. Otóż na drogach dla rowerzystów pierwszeństwo mają rowerzyści, natomiast na chodnikach dla pieszych, po których również mogą jeździć rowery, piesi mają pierwszeństwo.

Więcej przyczep
Zrobiono ukłon w stronę przewoźników towarów. Dotychczas można było ciągnąć tylko jedną przyczepę (ciągniki rolnicze dwie). Teraz zarówno ciągniki rolnicze, jak i ciężarówki będą mogły ciągnąć więcej przyczep. Kierowca będzie musiał uzyskać zezwolenie na przewozy nienormatywne, a za konwojowanie przez policję będzie musiał zapłacić (było gratis).

Motorowery na pobocze
Wrócono do przepisów sprzed kilku lat dotyczących motorowerzystów. Otóż od Nowego Roku powinni jeździć po poboczu, natomiast po jezdni tylko wtedy, gdy pobocze nie nadaje się do jazdy.

Karty parkingowe dla inwalidów
Uwaga osoby niepełnosprawne. Dotychczasowe legitymacje, na podstawie których niepełnosprawni mogli korzystać z ulg, utracą ważność 1 lipca. Po dostarczeniu dokumentów z komisji lekarskiej do starostwa dostaną oni specjalne karty parkingowe, które będą również honorowane w krajach europejskich. Tylko taki dokument pozwoli na korzystanie z przysługujących inwalidom ulg, np. przy parkowaniu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • robert (gość)

    zwracam sie z prosba i zapytaniem w temacie przepisu o posiadanie kamizelki odblaskowej czy jest to juz obowiazek posiadania kamizelek czy nie ?wprawdzie posiadam w aucie kamizelke,ale chcialbym wiedziec na 100%jak to wyglada -,bo kazdy mowi roznie jedni ze trzeba miec inni ze nie -jesli jest taka mozliwosc prosze o odpowiedz-dziekuje bardzo- moj adres robertj24@wp.pl

  • mari022 (gość)

    dobry wieczor chcialabym dowiedziec sie jaka otrzymala Pan odpowiedz na temat tej kamizelki odblaskowej, poniewaz tez mnie t o interesuje!! pozdrawiam i prosze o kontakt esprit2006@tlen.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości