Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe stawki akcyzy

Data publikacji: Autor: (ms)

 Od 10 marca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie akcyzy na samochody. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów zmalało opodatkowanie nowych samochodów osobowych.

Od 10 marca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie akcyzy na samochody.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów zmalało opodatkowanie nowych samochodów osobowych. W przypadku aut o pojemności silnika do 2.0 l, akcyza jest obniżona z 6 do 3 proc., a powyżej tej pojemności - z 15 do 12 proc. Niższa będzie też akcyza na pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób, włącznie z pojazdami typu kombi oraz autami wyścigowymi. W tym przypadku na samochody o pojemności silnika powyżej 2.0 l akcyza spadła z 17.6 do 13.6 proc., a na pozostałe z 6.4 do 3.1 proc.

Natomiast dla samochodów używanych podatek akcyzowy został podwyższony.

 

Uzależniono wysokość stawki procentowej podatku akcyzowego od wieku pojazdu. Dotyczy to używanych samochodów osobowych, przed pierwszą rejestracją w Polsce po upływie dwóch lat kalendarzowych od ich produkcji - wliczając rok produkcji jako pierwszy rok kalendarzowy. Stawki akcyzy nie będą mogły jednak przekroczyć 40 proc. - w przypadku opodatkowania akcyzą na terenie Polski, a w przypadku importerów - 65 proc.

 

Obliczenie podatku akcyzowego jest dosyć skomplikowane i wyprowadzono do tego specjalny wzór: Su=Sn+12(W-2), gdzie Su oznacza stawkę podatku akcyzowego, wyrażoną w procentach, Sn - stawki podatku akcyzowego dla samochodów osobowych w zależności od pojemności silnika, W - wiek samochodu wyrażony w latach kalendarzowych, liczonych począwszy od roku produkcji do roku dokonania sprzedaży włącznie, a w przypadku importu - liczonych począwszy od roku produkcji do roku dokonania zgłoszenia celnego.

Rząd podniósł też bardzo wysoką opłatę rejestracyjną z 200 do 1000 zł.

 

Aureliusz Mikos, redaktor naczelny tygodnika "Moto Express"
Zmiany są bardzo restrykcyjne. Ograniczono import i sprzedaż używanych aut, ale jednocześnie pozbawiono wielu ludzi możliwości nabycia taniego i przyzwoitego samochodu. W krótkim czasie na rynku używanych aut nic się nie wydarzy. Do tej pory sprowadzono tysiące samochodów i będą one sprzedawane przez kilka miesięcy.
Czy ludzie zamiast używanych aut zaczną kupować nowe? Ktoś kto kupuje używany samochód za 15 tys. zł i to często z kredytem, nie kupi nagle nowego za 40 tys. zł. Mentalności ludzi też nie można nagle zmienić. Nabywca leciwego Audi za 20 tys. zł nie będzie zainteresowany nowym Seicento lub Matizem, chociaż kosztują tyle samo.

 

Stawki podatku akcyzowego na importowane samochody osobowe (liczone od wartości celnej)

cxz
Dotychczas obowiązująca akcyza
Nowa akcyza
Samochody wyposażone w silniki o poj. do 2 l.
Samochody wyposażone w silniki o poj. powyżej 2 l.
Samochody wyposażone w silniki o poj. do 2 l.
Samochody wyposażone w silniki o poj. powyżej 2 l.
nowe
6,4%
17,6%
3,1%
13,6%
1-roczne
6,4%
17,6%
3,1%
13,6%
2-letnie
6,4%
17,6%
3,1%
13,6%
3-letnie
6,4%
17,6%
15,1%
25,6%
4-letnie
6,4%
17,6%
27,1%
37,6%
5-letnie
6,4%
17,6%
39,1%
49,6%
6-letnie
6,4%
17,6%
51,1%
61,6%
7-letnie
6,4%
17,6%
63,1%
65%
8-letnie i powyżej
6,4%
17,6%
65%
65%

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • janam (gość)

  akcyza powinna wynosic 100% ceny samochodu albo nawet 200% żyjemy przecież w państwie prawa a nie bezprawia . Państwu należy się taki zysk bo żywi i chroni swoich obywateli oraz dba aby przypadkiem za bardzo się nie cieszyli że coś mają.

 • Komentarz usunięty.
 • det (gość)

  szok ale bonanza.wali ich na maxa!!!!

 • teofil (gość)

  I KTO BY POMYSLAŁ ABY BIEDNYCH LUDZI CO NIE MAJĄ NA NOWY SAMOCHÓD W BIAŁY DZIEN okradac I TO BEZWSTYDNIE NO TO MAMY DOBROBBBYT OJ MAMY SAMA K////A I ZŁO....DZIEJ

 • fredi (gość)

  myslenie jak za komuny, ele trudno sie dziwic na PO glosuja dzieci bylych PZPR-owcow.

 • w d..ie (gość)

  Fredi, walni się czymś ciężkim w głowę, a potem coś napisz.Nie prędzej.

 • ss (gość)

  skądś tzreba brać na dobre zmiany,,,500+

 • dobrze (gość)

  mam ziemię ale, nie mogę zbudować domu, nie mogę wyciąć drzewa, nie będę mógł kupić normalnego bezpiecznego auta na które będzie mnie stać , nikt mi nie dołoży , nikt nie daje gwarancji że dam radę zarobić na to wszystko i utrzymać rodzinę, tylko czekam kiedy usłyszę że nie bedę mogł prowadzić firmy jak teraz, wtedy... do widzenia for ever Poland coutry

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości