Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe tachografy

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Tomasz Gola: Tachograf to zamontowane w pojeździe urządzenie rejestrujące przebieg pracy kierowcy. Od 5 sierpnia w niektórych pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 montowane będą tachografy cyfrowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie cyfrowych urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym.

Ma ona umożliwić wprowadzenie w Polsce tzw. systemu tachografu cyfrowego.

 

Zgodnie z projektem ustawy od 5 sierpnia 2005 r. nowo rejestrowane i wprowadzane do użytkowania pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t wykonujące krajowy lub międzynarodowy transport drogowy oraz przewozy na  potrzeby własne muszą być Fot. Tomasz Gola: Tachograf to zamontowane w pojeździe urządzenie rejestrujące przebieg pracy kierowcy. Od 5 sierpnia w niektórych pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 montowane będą tachografy cyfrowe. wyposażone w tachograf cyfrowy. Obowiązkowi temu nie podlegają m.in.: autobusy wykonujące przewozy na trasach do 50 km, pojazdy których maksymalna prędkość nie przekracza 30 km/h i pojazdy używane do niehandlowych przewozów towarowych.

 

Tachograf cyfrowy z kartami dostępu zastąpi stosowany dotychczas tachograf analogowy. Karty do tachografów cyfrowych wydawane będą za opłatą, na wniosek zainteresowanych osób lub podmiotów. Korzystając z kart do tachografów urządzenie rejestrujące identyfikuje tożsamość posiadacza karty oraz umożliwia transfer i przechowywanie danych o czasie pracy kierowcy.

 

Karty do tachografów podzielone będą na: karty kierowcy, karty przedsiębiorstwa, karty warsztatowe i karty kontrolne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • kierowca (gość)

  Może wreszcie szefowie nie będą kazali nam fałszować ani sami nie będą tego robić. Ale jak znam życie to POLAK POTRAFI.....?

 • Komentarz usunięty.
 • ? (gość)

  po co tu pisać jak tu przez cenzurę przechodzi tylko bałwochwalcze pismactwo

 • Komentarz usunięty.
 • Driver (gość)

  A kiedy doczekamy sie tachografów wkładanych do d..y biznesmanom rejestrujących ich przekrety?

 • Komentarz usunięty.
 • VonDarek (gość)

  Niech nam wszyją pod skórę diodkę, która rejestruje jak szybko i jak długo chodzimy!!!!!!!!!!! Edytowany przez moderatora 2005-04-16 11:09

 • kierowca2 (gość)

  nie jest to akurat nic złego dla kierowcy,który chciałby czasem pobyć kilka dni z dzieciakami i(lub)żoną(dziewczyną).Do tej pory jeśli chciałeś pracować musiałeś wciąż łamać przepisy i wpisywać inne nazwiska na tachografie,ryzykując wykrycie przez policję lub Insppekcję i stosowną pokutę.Pracuję teraz w Anglii i nie ma takiego kłopotu-normalne godziny pracy,normalna(niezła)kasa---czemu nie u nas?

 • Traker (gość)

  może wreszcie nie będzie przeciągania czasu pracy kierowcy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości