Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nowe uprawnienia dla Straży Granicznej - wlepi mandaty kierowcom

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Nowe uprawnienia dla Straży Granicznej - wlepi mandaty kierowcom Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce rozszerzyć Straży Granicznej katalog uprawnień do karania kierowców.

Od czasu wejścia Polski do strefy Schengen, Straż Graniczna działa nie tylko na pograniczu, ale na terytorium całego kraju. To dlatego ministerstwo chce dostosować przepisy do nowych realiów.

Zgodnie z projektem noweli rozporządzenia strażnicy graniczni otrzymają m.in. nowe uprawnienia do walki z kierowcami łamiącymi przepisy. Jeśli wejdą w życie, funkcjonariusze będą mogli karać za:

1. Przekroczenie prędkości.
2. Zignorowanie sygnału funkcjonariusza do zatrzymania się. 
3. Prowadzenie pojazdu bez uprawnień.
4. Brak dowodu rejestracyjnego lub za brak aktualnych badań technicznych.

Straż Miejska ma nowe uprawnienia. Za co może ukarać kierowcę?

- Już teraz mamy uprawnienia do zatrzymania i kontrolowania kierowców, którzy popełnili te wykroczenia, ale jeśli chcemy ich ukarać, musimy dzwonić po policję i to ona ma prawo do wypisania mandatu, my tego zrobić nie możemy – powiedziała portalowi regioMoto.pl mjr Justyna Szmidt-Grzech, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej.

A to oznacza bardzo często, że zarówno kierowca, jak i strażnicy graniczni, muszą czekać kilkanaście minut aż przyjedzie do nich patrol policji.

Straż Graniczna nie ma na swoim wyposażeniu radarów i fotoradarów, ale to czy prędkość została przekroczona, może sprawdzić m.in. kontrolując tachografy.

Policja wysyła SMS-y. Nie korzystaj z komórki podczas jazdy!

Rozporządzenie jest w tej chwili na etapie konsultacji międzyresortowych. Wejdzie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

 

Już teraz Straż Graniczna może karać mandatami kierowców za wiele wykroczeń drogowych (np. zignorowanie zakazu zatrzymania i postoju).

 

Sławomir Draguła

Nowe uprawnienia dla Straży Granicznej - wlepi mandaty kierowcom
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nowe uprawnienia dla Straży Granicznej - wlepi mandaty kierowcom

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości