Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nowe zasady badań technicznych

Data publikacji: Autor: (mp)

 Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad dwoma rozporządzeniami wprowadzającymi nowe zasady wymagań technicznych i badań technicznych dla samochodów. Mają one pozwolić na powstrzymanie sprowadzania do Polski nadmiernie wyeksploatowanych pojazdów.

Według danych ministerstwa w maju br. trafiło do naszego kraju ponad 50 tys. aut „z drugiej ręki”. Wczerwcu liczba ta się podwoiła. 

 

Ogromna większość z nich to samochody ponad ośmioletnie, a więc stosunkowo mocno zużyte. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na bezpieczeństwo ruchu i stan środowiska. Pojazdy te bowiem częściej się psują oraz nie spełniają najnowszych wymogów dotyczących czystości emitowanych spalin.

Przygotowywane projekty dotyczą dwóch sfer. Pierwszy z nich zawiera przepisy mówiące o tym, w jakim wypadku samochód może zostać zaliczony do odpadów. Chodzi tu o wymienienie wymagań technicznych pozwalających na poruszanie się po polskich drogach.

 

Drugi projekt dotyczy planu wprowadzenia dodatkowych badań technicznych dla pojazdów sprowadzanych z zagranicy, noszących ślady uszkodzeń lub których stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów konstrukcji pojazdu mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości