Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Nowe zasady handlu samochodami

Data publikacji: Autor: csz

 Unia Europejska zniosła część ograniczeń narzucanych dealerom przez producentów samochodów. W myśl nowych zasad jeden salon będzie mógł handlować samochodami innych marek.

Polscy dealerzy będą mogli sprzedawać
auta różnych marek
Fot. Grzegorz Czykwin

Przepisy zaczęły obowiązywać w krajach Unii Europejskiej od początku października, choć oficjalnie ogłoszono je równo rok temu (w Polsce wejdą w życie w przyszłym roku). W myśl postanowień w Unii Europejskiej producentom nie wolno zmuszać dealerów, żeby ograniczali działalność do wyznaczonego rejonu i jednej tylko marki. Co więcej, handlowcy nie muszą już zapewniać serwisu w miejscu sprzedaży. Ten obowiązek mogą przejąć dowolne warsztaty. Serwis mechaniczny i blacharski przy budowie każdego salonu stanowił lwią część kosztów budowy i wyposażenia.

Koncerny samochodowe szantażowały dealerów: jeśli nie podporządkujecie się ograniczeniom, to zostaniecie wykluczeni z sieci sprzedaży i serwisu.
Niezależne firmy handlujące samochodami i warsztaty miały dotychczas trudności z zaopatrzeniem w bardziej skomplikowane części i pełną dokumentację techniczną, zastrzeżoną dla autoryzowanych dealerów. Nowe przepisy pozwalają na handel autami choćby w supermarketach, czy w sklepach z zabawkami. Jednak nieznaczny to wcale, że autami będzie można handlować wszędzie. Niezależni dealerzy i warsztaty zyskują co prawda więcej praw, ale nadal muszą spełniać surowe wymogi jakości. - To jest bat, który trzyma na nas każdy producent i krajowy dystrybutor - mówią zgodnie olsztyńscy przedstawiciele różnych koncernów. - Liczymy, że dzięki możliwości wprowadzenia innych marek, producenci bardziej będą się z nami liczyć i obniżą nam ceny.

Jeśli producent zechce ukarać dealera odebraniem mu prawa do sprzedaży jego samochodów, będzie musiał odpowiednio uzasadnić decyzję na piśmie. Brak takiego uzasadnienia pozwoli dealerowi domagać się unieważnienia decyzji lub odszkodowania od producenta w sądzie lub w ramach procedury arbitrażowej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości