Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowe znaki drogowe. Duże zmiany dla kierowców od 2 grudnia!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Na nowe znaki drogowe w szczególności powinni zwrócić uwagę kierowcy pojazdów elektrycznych. Zmian które weszły w życie 2 grudnia 2021 roku jest jednak więcej.

Zmiany w oznakowaniu umożliwiają dwa nowe rozporządzenia dotyczące zmian oznakowania na polskich drogach:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach,
  • Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

FOT.  ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJIWśród znaków informacyjnych pojawią się trzy nowe oznakowania:

  • znak D-23b "stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych", 
  • znak D-23c "punkt ładowania pojazdów elektrycznych",   
  • znak D-34b "zbiorcza tablica informacyjna" (z układem znaków jednorzędowych i dwurzędowych).

Znak D-23b "stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych" stosuje się w celu wskazania stacji paliw wyposażonej w punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Jeżeli stacja paliw prowadzi także sprzedaż paliwa gazowego do napędu pojazdów, dopuszcza się umieszczenie w dolnej części znaku napisu określającego rodzaj tego paliwa: "LPG", "CNG", "LNG" lub "wodór" (H2). 

Jak pokazują wyniki opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych „Barometru Nowej Mobilności” aż 87 proc. Polaków źle ocenia swoją wiedzę na temat lokalizacji punktów ładowania. Oprócz funkcji informacyjnej, nowo wprowadzane znaki będą pełnić też niezwykle ważną rolę w zakresie edukacji społecznej. Uzmysłowią wielu Polakom, że infrastruktura ładowania nie tylko jest już dostępna, ale również, że sieć ładowania podlega systematycznej rozbudowie, a z ładowarek można skorzystać zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach.

Według danych z końca października 2021 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 33 143 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Przez pierwsze dziesięć miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 14 549 sztuk, tj. o 105% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Zobacz także: Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość na trzy miesiące. Kiedy następuje?

Na tym nie koniec nowości, Wśród znaków uzupełniających pojawią się:

  • F-14d "tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 300 m przed pasem wyłączania",
  • F-14e "tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 200 m przed pasem wyłączania",
  • F-14f "tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 100 m przed pasem wyłączania".   

Te oznakowanie stosowane będzie na drodze ekspresowej w celu poinformowania kierujących o zbliżaniu się do początku pasa wyłączania (wyjazdu z drogi ekspresowej).

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości