Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38864 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody osobowe

Nowy Aston Martin Vanquish oficjalnie

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Aston Martin Aston Martin przedstawił oficjalne zdjęcia swojego nowego, topowego modelu Vanquish. Auto trafi do sprzedaży na początku 2013 roku i będzie pierwszym seryjnie produkowanym autem tej marki z nadwoziem wykonanym z włókna węglowego.

Fot. Aston MartinNowy Vanquish bazuje na zaprezentowanym niedawno koncepcie AM310, który zwyciężył w konkursie elegancji organizowanym we włoskim mieście Villa d'Este. Stylistyka topowego modelu Aston Martina nie jest zaskakująca. Stanowi ona kontynuację dotychczasowego designu marki. Jak podkreślają przedstawiciele brytyjskiego producenta, rozwój przez ewolucję, a nie rewolucję, jest wpisany w filozofię Aston Martina.

Atrakcyjne nadwozie z charakterystycznymi dla tej marki elementami, jak np. trapezoidalny grill, otwory wentylacyjne w przednich nadkolach, czy też tylne reflektory w kształcie litery "U", zostało zaprojektowane przez Miles Nurnbergera. Jego zdaniem, stylistyka nowego Vanquisha jest bardziej "wyrzeźbiona", niż to miało miejsce Fot. Aston Martindotychczas. Projektanci starali się uwypuklić wszystkie cechy ostatnio produkowanych modeli, by nadać autu wyjątkowo sportowy wygląd. Całkowitą nowością jest natomiast tylny spoiler zintegrowany z nadwoziem.

Karoseria pojazdu skrywa rozwiązania znane z poprzedniego modelu, DB9. Głównym elementem konstrukcyjnym jest bowiem monokok 'VH' 4. generacji, który charakteryzuje się dużo większą sztywnością (o 30%), od tych stosowanych dotychczas. Rozstaw osi wynosi 2740 mm, czyli tyle samo, co u poprzednika. Ponadto, konstrukcja została w całości wykonana z włókna węglowego. Pomimo dużych wymiarów zewnętrznych, auto waży 1739 kg, co oznacza, że jest o 56 kg lżejsze od modelu DBS.

W kabinie pasażerskiej odnajdziemy całkowicie przeprojektowany kokpit. Choć konsola centralna przywodzi na myśl pozostałe auta tej marki, to każde z pokręteł oraz przełączniki zostały zbudowane od podstaw. Dodatkowo, środkowy tunel jest o 20 mm węższy, co przekłada się na większą ilość miejsca dla osób znajdujących się w środku. Jak zapewnia Fot. Aston Martinproducent, wnętrze zostało lepiej wyciszone, dzięki czemu pasażerowie mogą czuć się bardziej komfortowo.

Sercem nowego Vanquisha jest 12-cylindrowy silnik o pojemności 6-litrów. Nie jest to jednak ten sam motor, który napędza topowe Aston Martiny od dwóch dekad, lecz całkowicie zmodyfikowana jednostka. Silnik ten otrzymał zmienne fazy rozrządu, nowe głowice, większe zawory dolotowe oraz przepustnicę i nowe kolektory. Wszystkie te zmiany przyczyniły się nie tylko do zwiększenia mocy, lecz także redukcji emisji CO2 oraz zużycia paliwa. Motor ten generuje teraz 570 KM oraz 620 Fot. Aston MartinNm maksymalnego momentu obrotowego. Jednostka została zamontowana 19 mm niżej, niż miało to miejsce w poprzednich modelach. Pozwoliło to na obniżenie środka ciężkości oraz zaprojektowanie pokrywy silnika w taki sposób, by zredukować ryzyko wystąpienia obrażeń u pieszych w przypadku ich potrącenia.

Moc trafia wyłącznie na tylne koła za pośrednictwem karbonowego wału napędowego. Aston Martin zdecydował się na zastosowanie 6-biegowej przekładni automatycznej produkcji ZF, która charakteryzuje się o 30% szybszą zmianą przełożeń, niż dotychczas. Producent mógł wybrać inną skrzynię biegów, np. dwusprzęgłowy pół-automat. Dlaczego więc zdecydował się na takie rozwiązanie? Aston Martin Fot. Aston Martinargumentuje swój wybór faktem, iż Vanquish nie jest typowo sportowym modelem, lecz pojazdem klasy GT.

Taki zestaw napędowy pozwala na osiągnięcie 100 km/h w czasie 4,1 sekundy, zaś maksymalnie auto może się poruszać z prędkością rzędu 290 km/h.

Ceny nowego Aston Martina będą się zaczynały od 190 tys. funtów (ok. 1 mln zł).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Aston Martin Vanquish zdjęcia

Top 5 motofaktów

Premiery i nowości