Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowy CEPiK od 2017 roku. Co o nim wiemy?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców była zapowiadana od dawna. Na kilkanaście dni przed wejściem w życie reformy CEPiK planowanej na 4 stycznia 2016 roku, zmiany odłożono.

Sejm przesunął wdrożenie nowej wersji CEPiK o rok, gdyż obecnie przyjęta data wprowadzenia zmian to 1 stycznia 2017 roku.  Powód? Do zmian nie byli przygotowane powiaty, ośrodki szkolenia kierowców i stacje diagnostyczne. W szczególności chodzi jednak o systemy wykorzystywane w starostwach przy obsłudze osób odbierających prawo jazdy i rejestrujących pojazdy.

Co się zmieni?

Projekt zmian realizowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od 27 września 2013 roku. Ma on na celu przebudowę Centralnej Ewidencji Pojazdów, Centralnej Ewidencji Kierowców, a także zbudowanie centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

To jednak nie wszystkie ze zmian. Rozszerzony ma być także zakres dostępnych informacji. Przetwarzane mają być dane dotyczące posiadanych przez kierowcę punktów karnych. Mają się także znaleźć informację o ośrodkach szkolenia kierowców, egzaminatorach oraz instruktorach.

Redakcja poleca:

Toyota Corolla X (2006 - 2013). Czy warto kupić?
Części samochodowe. Oryginał, czy zamiennik?

Skoda Octavia 2017. Silnik 1.0 TSI i adaptacyjne zawieszenie DCC

Co już dziś możemy sprawdzić online?

Przypomnijmy, że obecnie działają e-usługi „Historia Pojazdu" i Bezpieczny Autobus". Pierwsza z nich powstała głównie z myślą o tych osobach, które planują zakup pojazdu używanego. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN a także daty pierwszej rejestracji w specjalnym formularzu, można uzyskać dostęp do szczegółowych danych samochodu. Wśród nich można sprawdzić, czy auto posiada aktualną polisę OC, datę ostatniego badania okresowego, a także stan licznika, jaki został odnotowany podczas poprzedniej kontroli stanu technicznego. Źródłem informacji jest właśnie Centralna Ewidencja Pojazdów prowadzona przez MSW. Dane osobowe właściciela nie są dostępne.

Z kolei usługa „Bezpieczny Autobus" została zaprojektowana z myślą o turystach, którzy chcą upewnić się, że autokar, którym mają odbyć podróż, posiada ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Do sprawdzenia tych danych wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu.


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ted (gość)

    Polskie rządy są szkodnikami społecznymi. Powinni być rozliczani z obietnic i karani za ich nie spełnienie. Dyletanctwo i amatorszczyzna - główny grzech.

  • skp (gość)

    Trochę bzdura pada już w pierwszych zdaniach - stacje były przygotowane. Wniosek o przesunięcie terminu złożyły starostwa....

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości