Wszystko
o samochodach

Przepisy / Dokumenty

Nowy dowód rejestracyjny 2022. Co się zmieni? Czy trzeba będzie wymieniać dotychczasowy dokument?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Ministerstwo Infrastruktury W 2022 roku już obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Na kolejne zmiany trzeba będzie poczekać, w tym m.in. na nowy wzór dowodu rejestracyjnego.

Od maja 2022 wydawane będą nowe dowody rejestracyjne. Co się zmieni? Dokument ma być lepiej zabezpieczone przed podrabianiem. Nawet do lipca 2022 roku urzędy będą mogły wydawać równolegle także dokumenty według obecnie obowiązującego wzoru.

We wzorach oraz opisach dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego uwzględnione zostały wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych.

Zobacz także: Ford Mustang Mach-E GT w naszym teście 

Nowy dowód rejestracyjny ma posiadać ten sam układ pól, ale będą wykonany w innej technologii. Papier będzie zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym. Numeracja i personalizacja wykonywana zostanie laserowo.

Czy w związku z nowym wzorem trzeba wymieniać dokument? Nie. Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność. Pozwolenia czasowe, oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomek (gość)

    Ciekawe, czy geniusze z ministerstwa dostosują wymiary, aby dokument mieścił się w portfelu?

  • Jozek (gość)

    Przecie miało się już nie wymieniać się.rejestr.Czyzby zatrudniono nowych geniusz w min.komunikacji?Czyżby to ci sami ,którzy wykazali się niekompetencją przy mejstrowaniu i wydaniu błędnych przepisów drogowych?Aparat ucisku ma się dobrze

  • Matt (gość)

    Czy ktokolwiek czytał ten artykuł przed opublikowaniem? Błąd na błędzie...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości