Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Nowy fotoradar na drodze krajowej nr 21 w Trzebielinie

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Nowy fotoradar na drodze krajowej nr 21 w Trzebielinie Uwaga, kierowcy, trzymajcie się przepisów. Z początkiem maja w Suchorzu, gmina Trzebielino, zacznie działać całodobowy fotoradar.

Gmina Trzebielino jako jedyna w powiecie bytowskim ma przenośny fotoradar. W 2011 roku przychody z mandatów wyniosły 1,2 miliona złotych. Z tego gmina na czysto miała około 50 procent. Spokojnie więc starczyło pieniędzy na utrzymanie straży gminnej i były fundusze na inne wydatki.

Z początkiem maja w Suchorzu zacznie działać całodobowy fotoradar.

– Maszt został ustawiony już jakiś czas temu. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na dzierżawę urządzenia rejestrującego prędkość. Myślę, że za tydzień powinniśmy je dostać – mówi Tomasz Czechowski, wójt Trzebielina. Oferty od firm, które zechcą wydzierżawić fotoradar będą przyjmowane do 24 kwietnia.

Wójt dodaje, że zdecydowali się na dzierżawę, bo tak ma być taniej.

– Miesięczny czynsz to 10-12 tysięcy złotych. Kupno fotoradaru to wydatek 150 tysięcy złotych. Niewykluczone jednak, że po okresie dzierżawy wykupimy urządzenie – oznajmia Czechowski.

Pierwszy przenośne urządzenie, która gmina ma na własność, ustawiany jest przy drodze krajowej nr 21 w Trzebielinie (przy szkole), Zieliniu oraz w Suchorzu (niedaleko głównego skrzyżowania). Urządzenie "chodzi” w godzinach pracy straży miejskiej, a więc do 15.

– Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy strażnik obsługujący fotoradar ma popołudniowe albo weekendowe dyżury. Nie jest więc tak, że na prędkość trzeba u nas uważać tylko od godziny 7 do 15. Poza tym nowy zakup będzie pracował w Suchorzu całodobowo – dodaje wójt.

Czy fotoradar w gminie Trzebielinie spełnił swoje zadanie? Po liczbie mandatów widać, że nie do końca, bo przecież głównym argumentem za jego zakupem było poprawienie bezpieczeństwa na ruchliwej drodze krajowej.

– Niestety, bardzo wielu kierowców nie zwraca uwagi na ostrzeżenia o fotoradarach i nie zdejmuje nogi z gazu na terenie zabudowanym. Niektórzy jeżdżą jak szaleni – oznajmia Czechowski. Dodajmy, że statystyki policyjne pokazują, że na tej trasie w gminie Trzebielino zmniejszyła się liczba wypadków i kolizji. Nie wiadomo jednak, czy to zasługa fotoradaru.

Andrzej Gurba

Nowy fotoradar na drodze krajowej nr 21 w Trzebielinie
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nowy fotoradar na drodze krajowej nr 21 w Trzebielinie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości