Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Nowy mandat. Komu i kiedy grozi kara?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Olkowski 10 kwietnia 2021 roku zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Nowe przepisy wprowadzają karę związaną z nieprzestrzeganiem przepisów sanitarnych, która dotyczy przewoźników. Co to oznacza?

Pojawił się taki zapis. "Nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym".

Kara za nieprzestrzeganie tego przepisu może wynieść od 50 do 250 zł. Jeśli ktoś nie przyjmie mandatu, wówczas ten ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. Kara administracyjna może okazać się bardziej dotkliwa bo od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Przypomnijmy, że w artykule 117 paragraf 2 Kodeksu wykroczeń,  przewoźnik, który nie zapewni "podróżnym odpowiednich warunków higieny, (i) który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym" grozi grzywna w wysokości 1500 zł. Nowe rozwiązanie dodane do kodeksu wykroczeń jest zatem łagodniejsze.

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Milicjant (gość)

    Mandat za niemanie maseczki. Kara czysta złotych nowych polskich

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości