Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Nowy przebieg dróg krajowych w regionie łódzkim

Data publikacji: Autor: Tadeusz Sobczak

Fot. GDDKiA Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi opublikowała mapę drogową województwa łódzkiego, na której w dużej części zniknęła krajowa 14 oraz 12.

Fot. GDDKiA Po oddaniu całej trasy S8 w woj. łódzkim GDDKIA w Łodzi opublikowała na swojej stronie internetowej nową mapę dróg, które jej podlegają. Bardzo duże zmiany są w zachodniej części regionu.

- Na odcinku Wieruszów - Łódź nie ma drogi krajowej nr 14. Dawna droga o takim oznaczeniu stała się drogą gminną z chwilą oddania do ruchu drogi ekspresowej S8, zgodnie z ustawą o drogach publicznych - tłumaczy Maciej Zalewski, rzecznik GDDKiA w Łodzi.

Za jej utrzymanie odpowiada nowy zarządca, czyli gmina, i ona ponosi wszelką odpowiedzialność jako zarządca.

Jak zaznacza Zalewski, obecny przebieg czternastki dotyczy jej odcinka w samej Łodzi, od Lublinka, a następnie do Łowicza.

Zmieniła się także trasa krajowej 12. Od Kalisza prowadzi do ronda w Smardzewie koło Sieradza i następnie obwodnicą tego miasta do węzła S8 Sieradz Południe. Informują już o tym znaki na nowo otwartej obwodnicy Sieradza.
 
Z najnowszej mapy wynika ponadto, że kolejny odcinek DK 12 w woj. łódzkim przebiega od Piotrkowa Trybunalskiego przez Opoczno i dalej w kierunku Radomia.

W najnowszym opracowaniu GDDKiA w Łodzi można znaleźć zmiany przebiegu także innych dróg krajowych, a także plany budowy obwodnic Wielunia i Bełchatowa.

Najnowsza siatka dróg krajowych wzbudza emocje wśród samorządów, które mają przejąć zastąpione przez S8 odcinki DK 14.

- Zgodnie z tą samą ustawą, na którą powołuje się Generalna Dyrekcja Dróg, przejęcie przez gminy krajówek musi być poparte wcześniej rozporządzeniem ministra transportu - wskazuje Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza. - Minister ustala dokładny przebieg dróg krajowych, czyli np. jakie ulice w Sieradzu są drogami krajowymi. Do tej pory takiego rozporządzenia nie ma. Więc nie ma podstaw prawnych, by samorządy przejmowały drogi krajowe, które zastąpiła S8. W związku z tym my oraz kilka innych gmin na trasie DK 14 złożyło oficjalny protest do GDDKiA oraz wojewody.

                                                                                                Źródło: Dziennik Łódzki

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości