Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37449 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Nowy SUV z polskimi silnikami

Data publikacji: Autor: Kamil Rogala

Jeep Renegade FL 2018. Terenówka z polskimi silnikami

Fot. Jeep Obecnie każdy producent, który chce liczyć się w walce o klienta, musi podążać za najnowszymi trendami nawet wtedy, gdy mimo wszystko godzi to w tradycję i charakterystykę marki. Przykładem jest odświeżony Jeep Renegade z nowymi jednostkami napędowymi, które notabene będą produkowane w polskiej fabryce FCA Powertrain w Bielsku-Białej.

Zanim przejdziemy do jednostek napędowych oraz ich polskiego pochodzenia, sprawdźmy, jak zmienił się bardzo charakterystyczny i nieco ekscentryczny Jeep Renegade.

Jak zmienił się Renegade?
Jeep Renegade FL 2018. Terenówka z polskimi silnikami

Fot. JeepAuto zadebiutowało w 2014 roku i było pierwszym modelem Jeepa wyprodukowanym poza Stanami Zjednoczonymi, w zakładzie Melfi SATA we Włoszech. Od samego początku budził kontrowersje dość zdecydowaną, mocną stylistyką, ale… to spodobało się klientom. Dowód? Ponad 73 200 sprzedanych egzemplarzy w 2017 roku, najlepiej sprzedający się SUV marki Jeep w Europie i na kilku głównych rynkach kontynentu, w tym we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Surowe, ostre linie nadwozia, mocno nakreślone nadkola oraz mnóstwo nawiązań do tradycji – to faktycznie mogło się spodobać. A teraz może podobać się jeszcze bardziej dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
Zmiany widać przede wszystkim w pasie przednim, gdzie pojawił się odświeżony, siedmioszczelinowy, tradycyjny grill Jeepa, który upodobnił się do tego, który spotkamy w modelu Wrangler. Mimo to uwagę przykuwają przede wszystkim lampy przednie ze światłami do jazdy dziennej wykonanymi w technologii LED – charakterystyczne pierścienie świetlne, ścięte w górnej części nadają pudełkowatemu nadwoziu sporo dynamiki i zadziorności. Zastosowano również opcjonalne (w wersjach Limited oraz Trailhawk) światła przeciwmgielne. W odmianach Limited i Trailhawk będą również dostępne nowe światła tylne, również wykonane w technologii LED. Cechą charakterystyczną jest kształt litery X, znany ze wspomnianego już Wranglera.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

Całości zmian dopełniają wzory aluminiowych felg – w sumie do wyboru będzie siedem opcji w rozmiarach 16, 17, 18 i 19 cali. Największe felgi są nowością w ofercie Renegade’a i będą dostępne tylko w odmianie Limited.
Wszystkie te zmiany, zdaniem producenta, mają w większym stopniu nawiązywać do kultowego już Wranglera. Co prawda są to nawiązania subtelne i dość nieśmiałe, gdyż Wrangler ma o wiele bardziej zdecydowany i surowy styl, ale modyfikacje w modelu na rok 2019 wyszły „Renegatowi” na dobre. Zachował swój specyficzny styl, ale jednocześnie stał się bardziej nowoczesny i atrakcyjny.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?


A co zmieniło się we wnętrzu?
Jeep Renegade FL 2018. Terenówka z polskimi silnikami

Fot. Kamil Rogala
W tym aspekcie Jeep Renegade również goni za pędzącym rozwojem technologicznych gadżetów. Rezultatem jest między innymi nowa konsola centralna z wbudowanym uchwytem na smartfon, uchwyty na kubki oraz dodatkowe schowki, w tym kieszeń na iPoda Mini. Jest również dodatkowy port USB umieszczony z tyłu podłokietnika środkowego z myślą o pasażerach podróżujących na tylnej kanapie.
W zależności od wersji, Renegade może zostać wyposażony w system multimedialny Uconnect 5,0", Uconnect 7,0" lub Uconnect 8,4" NAV z ekranem dotykowym. Ekrany pozwalają sterować bezpośrednio z wyświetlacza klimatyzacją, audio i wieloma innymi funkcjami. W systemach Uconnect 7,0" i 8,4" NAV producent zastosował integrację z Apple CarPlay. Z nowym systemem multimedialnym kompatybilny jest również Android Auto, pozwalający w pełni wykorzystać funkcjonalności Google.
Jest także usługa o nazwie Uconnect LIVE z możliwością wyświetlania i sterowania różnymi aplikacjami za pośrednictwem ekranu, podłączając po prostu swój smartfon w samochodzie. Dzięki Uconnect LIVE, przez ekran dotykowy użytkownik może uzyskać dostęp do radia internetowego z ponad 100 000 stacji z całego świata, do Facebooka i Twittera, do my:Car, wysyłającego ostrzeżenia w rzeczywistym czasie, przypominającego o przeglądach i udostępniającego elektroniczną książeczkę do odznaczania wykonanych przeglądów etc.
Nowinek i rozwiązań technologicznych, ciekawych gadżetów i funkcji jest naprawdę dużo i z pewnością każdy dobierze coś dla siebie. Przejdźmy jednak do tego, co napędza odświeżonego Jeepa.

Jeep Renegade FL 2018. Terenówka z polskimi silnikami

Fot. Jeep

Jeep Renegade FL 2018. Terenówka z polskimi silnikami

Fot. Jeep

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Jeep Renegade zdjęcia

Jeep Renegade dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Jeep Renegade opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Jeep Renegade Cena