Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nowy system nawigacji satelitarnej

Data publikacji: Autor: (mp)

Stany Zjednoczone i Unia Europejska podpisały porozumienie w sprawie systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Pozwoli on na namierzanie pozycji obiektu z dokładnością do jednego metra.

 

W skład sytemu Galileo, który rozpocznie pracę w 2008 r., wchodzić będzie 30 satelitów. Posłużą one m.in. do nawigacji satelitarnej transportu samochodowego i morskiego. Umożliwią bardzo dokładne ustalanie pozycji pojazdów oraz obliczanie przebytej przez nie drogi.

 

Umowę w sprawie budowy systemu zawarto w trakcie szczytu USA – UE w Dublinie. Podpisali ją sekretarz stanu USA Colin Powell, komisarz UE do spraw transportu Loyola de Palacio oraz minister spraw zagranicznych Irlandii Brian Cowen. Zakończono w ten sposób trwające od kilku lat spory między Stanami Zjednoczonymi a Europą dotyczące dostępu do częstotliwości pracy Galileo, które zdaniem specjalistów z USA mogły zakłócać pracę ich systemów wojskowych.

 

Przewidywane zyski ze sprzedaży usług świadczonych za pośrednictwem Galileo wyniosą ok. 10 mld dolarów rocznie. Budowa systemu finansowana będzie częściowo z budżetu UE, a częściowo przez Niemcy i Włochy – głównych koordynatorów projektu.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości