Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nowy taryfikator już wkrótce. Będą większe kary dla kierowców

Data publikacji: Autor: dziennik.wschodni

Nowy taryfikator już wkrótce. Będą większe kary dla kierowców 5 punktów za rozmowę przez komórkę i parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, 10 za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – takie nowe kary czekają na kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Niewykluczone, że jeszcze tej jesieni.

Projekt rozporządzenia MSWiA, które drastycznie zaostrza kary dla kierowców łamiących przepisy, jest już gotowy. Zakłada, że za wiele przewinień kierowcy dostaną nie tylko mandaty, ale i punkty karne. W praktyce oznacza to, że łatwiej będzie stracić prawo jazdy.

– To bardzo dobry pomysł – uważa nadkom. Marcin Książkiewicz z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Nowe przepisy zaostrzają przede wszystkim kary za wykroczenia kierowców wobec pieszych. W takich wypadkach jest najwięcej zabitych i rannych.

Nowe przepisy przewidują, że za wyprzedzanie na przejściu będzie można dostać 10 punktów karnych (dziś 8). Tyle samo może kosztować kierowcę nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Z kolei tragiczne wypadki z ostatniej zimy spowodowały, że w nowym taryfikatorze znalazło się też 5 punktów karnych za ciągnięcie za samochodem saneczkarzy czy narciarzy.

Aż 5 punktów może kosztować rozmowa przez komórkę w trakcie jazdy czy parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

Teraz za te przewinienia można dostać wyłącznie mandaty – odpowiednio 200 i 500 zł. Zdaniem resortu, ostrzejsze kary mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Statystyki są fatalne. W ubiegłym roku w całym kraju doszło do 39 tys. wypadków, w których zginęło 3907 osób, a policja wystawiła 2,5 mln mandatów.

– Kierowcy bardzo często rozmawiają przez telefony, powodując przy tym poważne zagrożenie na drodze. Chcemy to ukrócić – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na baczności będą musieli się mieć nie tylko oni. Policja nie odpuści też rodzicom przewożącym dzieci bez fotelika (150 zł i 6 pkt), kierowcom zakrywającym tablice rejestracyjne (200 zł i 3 pkt) czy niestosującym się do znaku „Stop” (100 zł i 2 pkt).

Oberwie się też przewoźnikom.

Jeśli upchną do busa 10 osób ponad limit, to dostaną nie tylko 500 zł mandatu, ale i 10 punktów karnych. – Mam nadzieję, że zmiany szybko wejdą w życie i zmuszą kierowców do przestrzegania prawa – dodaje nadkom. Książkiewicz.

Projekt rozporządzenia jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Na ewentualne poprawki ministrowie mają czas do 26 września. Dwa dni później dokument trafi na posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego.

– Jeśli nie będzie większych uwag, a ministrowie podpiszą rozporządzenie, to wejdzie ono w życie 30 dni od ogłoszenia – tłumaczy rzecznik MSWiA.

Nowy taryfikator już wkrótce. Będą większe kary dla kierowców
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nowy taryfikator już wkrótce. Będą większe kary dla kierowców

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości