Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Nowy taryfikator mandatów

Data publikacji: Autor: (mj/źródło msw.gov.pl)

Fot: Kamil Jóźwiak Już w połowie maja wchodzi w życie rozporządzenie podpisane przez ministra spraw wewnętrznych w sprawie zmian w przyznawaniu punktów karnych. Dokument muszą jeszcze podpisać dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz minister sprawiedliwości.

Jak podaje MSW zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, Fot: Kamil Jóźwiak pasażerów oraz pieszych. Zdecydowano się na zaostrzenie kar za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla innych uczestników ruchu oraz za te, które popełniane są najczęściej. Ustawa ta ma wejść w życie w połowie maja, a dokładniej trzydzieści dni po podpisaniu rozporządzenia przez pozostałych ministrów.

Nowy taryfikator jest niezwykle surowy dla kierowców. Punktami karnymi objęte zostaną teraz czynności, które wcześniej nie były karane, jak np. rozmowa przez telefon komórkowy, parkowanie na miejscy dla osób niepełnosprawnych czy tak popularne w dużych miastach wjeżdżanie na skrzyżowanie, gdy jest ono zablokowane przez inne pojazdy.

Na szczęście zmotoryzowani mogą liczyć także na pewne ulgi. Kierowcy karani będą dopiero, gdy przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 10 km/h.

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany, które mają zostać wprowadzone:

Wykroczenie

Punkty wg starego taryfikatora

Punkty wg nowego taryfikatora

Rozmowa przez telefon komórkowy

0

5

Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie

0

2

Parkowanie dla miejscu dla niepełnosprawnych

0

5

Zakrywanie świateł, tablic rejestracyjnych czy oznaczeń

0

3

Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym

0

3

Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

0

2

Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów)

0

2

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym

0

3

Przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika)

3

6

Przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną; za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 pkt.

1

Od 1 do 10

Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku)

1

4

Przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów

1

2

Ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach

0

5

Przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów

1

2

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu

8

10

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania

5

6

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu

8

10

Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej

8

10

Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi

8

10

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi

9

10

Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie

3

5

Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP

1

2

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Waldi (gość)

  "Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym" - jak to będzie pilnowane ? "Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy" szkoda żę policja tego też nie pilnuje!! - tylko 2 pkty ????? powinno być 10! - A 4 pky za nie zapięcie pasów u pasażera. JAJA! A jak pasażer nie chce zapinać ?

 • Waldi (gość)

  widzę, że nikt nie komentuje artykułów tu pisanych. Ta strona zeszła na psy. nikt tu nie wchodzi

 • Komentarz usunięty.
 • max (gość)

  alesmieszne

 • Max (gość)

  Ha ha 4pkt za pasazera bez pasów, to jest poprostu paranoja, to taksowkarze będą bez prawka jezdzic:)

 • lublinianin (gość)

  Punkty punktami a kiedy radykalne podniesienie wysokości mandatów, by przystopować piratów drogowych i tych którzy w imię pośpiechu, wypitej flaszki czy też czystej ignorancji przyczyniają się do coraz większej ilości krzyży przy drogach.

 • ~anka (gość)

  Tylko wyższe kary spowodują że na drogach w Polsce będzie bezpiecznie. Niestety.

 • wismar2

  Wszyscy byście podnosili tylko kary finansowe, ale wydaje mi się, że tu potrzeba czegoś zupełnie innego. Dla tych co mają pieniądze nic nie zmieni, bo spłynie to po nich jak po kaczce. Gorzej z punktami, ale jeszcze można je zbić. Przede wszystkim szkolenia z zasad ruchu drogowego. Nie czarujmy się, ale większość z kierowców po zdanym egzaminie na ogół nie zagląda do lektury związanej z bezpiecznym poruszniem się na naszych polskich drogach. Tutaj pomogłaby terapia szokowa. Delikwentów łamiących przepisy w sposób naprawdę powodujący niebezpieczeństwo powinno kierować się na szkolenia połączone z praktyką na oddzale ratunkowych jak również prosektorium. Może wtedy "piraci" trzy razy zastanowili by się nad swoim postępowaniem, żeby nie przechodzić takiego szkolenia. Świetną sprawą na wyobraźnię są również symulatory dachowania. Jak by tak sobie jeden z drugim powisiał w pasach bezpieczeństwa do góry nogami oczywiście z obrotem o 360 stopni, to może by inaczej podchodził do zagadnienia.

 • leszek (gość)

  przejscie dla pieszych znajduje się na przciwko duzego sklepu.postępując z zasadami przepisów drogowych o ustąpieniu pierwszenstwa pieszemu jest praktycznie niemożliwe,poniewarz ciągle ktoś wchodzi na pasy i nic sobie nie robią z nadieżdzającego samochodu.a gdzie jest wtargnięcie na pasy i punkty karne ??????

 • Bogdan [kierowca ] (gość)

  Dlaczego kodeks zapomina, o przepisach i punktach karnych dla pojazdow jednosladowych i pieszych, ktorzy poruszaja sie po jezdni po zmroku bez kamizelek odblaskowych i swiatel .Przy slabej widocznosci [zmrok, deszcz, mgla] i z przeciwka jadace auto, ktore oslepia i dochodzi do tragedi najczesciej z udzialem pieszych. A druga sprawa, to chodzi o zamontowanie na skrzyzowaniach swietlnych stopery, na ktorych widac czas ile pozostalo do zmiany swiatel i to usprawnilo by ruch w miastach i bezpieczenstwo tak ma zrobione Wroclaw. A nie montowac fotoradary jak kierowca przejedzie na czerwonym i zrobi zdjecie jadac w kolumnie pojazdow tak jest zamontowane w Warszawie i zbieraja kase dla naszych nierobow urzedasow. To jest paranoja.

 • wismar2

  Gdyby założyli stopery, to wpływy z mandatów by zmalały i to o 99%, bo ten 1%, to zawsze by się znalazł. Pamiętam, jak w tamtym roku jak przejeżdżałem w Gdańsku przez skrzyżowanie fotoradar czerwone światło. Miałem do pokonanania dość długi dystans do tegoż skrzyżowania i cały czas paliło się zielone światło. Moja uwaga w głównej mierze była nastawiona na pedał gazu (50km/h), a jednocześnie na światłach, które w każdej chwili mogły się zmienić a tego już nie byłem w stanie dokładnie przewidzieć. Poprostu refleks. Droga była generalnie pusta, ponieważ jechałe rankiem w weekend. Na szczęście udało mi się przejechać. Takie skrzyżowania to wielka loteria. Stoper na takim skrzyżowaniu powinien być obowiązkowo. Uważam, że większość kierowców skupia główną uwagę na tej sprytnej maszynerii niż na tym co jeszcze dzieje się wokół. Niech władni wyjdą naprzeciw nam kierowcom, usprawniom organizację świateł na skrzyżowaniach, a "piraci" ci prawdziwi niech sponsorują budżet.

 • wismar2

  Proponuję, aby tak straż miejska i inne służby pojeździły sobie przez takie skrzyżowanie jak wyżej opisałem i opisali moi przedmówcy (tak kilka razy dziennie), żeby dodać pikanterii to jeszcze w korku, bo to że zmieni się światło na zielone nie daje nam gwarancji, że ci którzy są za skrzyżowaniem gwałtownie się nie zatrzmają, co spowoduje wjazd na skrzyżowanie i pozostanie na nim. Oj napewno by zabolało, kasiorka zamiast dla rodziny to dla załatania dziury budżetowej i te "punkty". W jednym z artykułów przeczytałem, jak jedem z policjantów wypowiedział się, że dostają bloczki "do sprzedania" i nie wiedział, że jest aż tak ważnych ogniwem w łataniu budżetu. Jeszcze raz powtarzam, usprawnienie infrasturuty drogowej w dużym stopniu ułatwiło by zgodne z przepisami poruszanie się po drogach, po miejscach szczególnie niebezpecznych, na skrzyżowaniach itp., ale niestety świata nie naprawimi i zawsze znajdzie się ktoś, kto te przepisy będzie traktował w sposób macoszy. Nie chcemy być w 1 worku

 • wismar2

  Łatwo jest karać i wyciągać za byle co pieniądze z kieszeni, ale spójrzmy tak wszyscy w lustro i powiedzmy sobie z czystym sumieniem, że jesteśmy rewelacyjni i nigdy nie popełniamy błędów. Jak i ci po jednej i po drugiej stronie barykady!!! Lecz widzę, że te przysłowiowe biblijne "kamienie" ciągle padają w kierunku kierowców, jak nie cenami paliw, to podnoszeniem mandatów i zwiększaniem liczby punktów. Oczywiście bat na piratów musi być, ale niektóre wykroczenia drogowe nie zawsze są popełniane z premedytacją i pełną tego świadomością, chociażby wjazd na skrzyżowanie i pozostanie na nim, bo akurat kierowcy przed nami nagle się zatrzymali, a jazda była płynna do czasu. Zapraszam na warszawskie skrzyżowania, światła zmieniające się nie wiadomo kiedy, cykle ustawione różnie, czasami wręcz bardzo krótko, co powoduje ogromne korki. Pozdrawiam wszystkich zmotoryzowanych.

 • wbmax (gość)

  Bardzo chętnie zaakceptowałbym te wszystkie podnoszenia punktów gdyby równie gorliwie jak podnoszenie punktów starano się budować autostrady tak by stu kilometrów nie jechało się w korku przez 3 godziny, co do bezpieczeństwa to już dawno udowodniono że na autostradach jest bezpieczniej niż na drogach na których kursują TIR-y 80km/h max. Tych panów (specjalnie napisałem z małej litery) wysłał bym by zaczęli zarabiać jako przedstawiciele handlowi.

 • Marek (gość)

  Ja mam prosty sposób na pasażerów, którzy nie chcą zapinać pasów: "zapinasz, albo wysiadasz". Zawsze wybierają pasy. Jestem bezwzględnym egzekutorem tego obowiązku. Nawet najbardziej oporna teściowa, zapina u mnie pasy od razu. Nawet nie muszę przypominać. Jak ktoś chce ze mną jechać - musi zapiąć.

 • Marek (gość)

  wbmax Zmień zawód. Przecież nie musisz być przedstawicielem handlowym.

 • Marek (gość)

  wismar Ryzyk - fizyk. Trzeba umieć przewidzieć, czy uda Ci się przejechać i nie zablokować skrzyżowania. Ja mieszkam w Warszawie i pracuję w godzinach 9-17 więc jeżdzę w godzinach szczytu. NIGDY nie zdarza mi się zablokować skrzyżowania, bo nie jadę bezmyślnie, ale robię przerwę, i nie wjeżdżam, jeśli widzę, że ruch zwalnia i nie mam pewności, że zjadę. To głupie tłumaczenie z Twojej strony. Pociągowi na przejeździe też będziesz się tak tłumaczył jak Cię p....nie?

 • Marek (gość)

  Bogdan[kierowca] - dziecinne tłumaczenie. Jak jedziesz w kolumnie to nie musisz patrzeć, czy jedziesz na czerwonym? Paranoja to jest to, co tu piszesz.

 • Marek (gość)

  Niektórzy z Was postulują wprowadzenie punktów karnych dla pieszych. Fajne hasło, ale idiotyczne. I jaki miałby być tego skutek? Zabranie prawa jazdy, czy paszportu?

 • Tery (gość)

  Bardzo dobrze, że zmienili "punktację" może idiotów trochę ubędzie. Za rozmowę przez telefon powinno być jeszcze więcej podobnie jak za brak sygnalizacji manewru.

 • No tak (gość)

  Jak podaje MSW zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, pasażerów oraz pieszych - z tego co wiem rostowski beztroski ma problem z budzetem i zapowiedział ze to kierowcy go sfinansują. A co gdyby ogolnopolsce wszyscy bedziemy jezdzic zgodnie z przepisami ruchu - wiem zwariować pojdzie - ale budzet rostowskiego pojdzie sie jebać. A my mu damy znać ze nie damy sie dymać tak łatwo?

 • RysiekK

  wielce mnie cieszy ze temat odmierzaczy co i rusz wypływa i przy każdej takiej okazji warto uzupełnić oczywistości na temat ich rewolucyjnego znaczenia [i](dla redukcji wszelkich kosztów)[/i] Uzupełnić o prawdę o tym że głównymi sabotażystami i hamulcowymi (świadomymi albo bezwolnymi ) są fahoffcy od ińżyńerji róhó, którzy szermują "argumentem" o rzekomej sprzeczności z sygnalizacjami akomodacyjnymi. Oni po prostu albo nie rozumieją pojęcia upłynnienia ruchu i jego korzyści..albo wręcz przeciwnie i dlatego właśnie sabotują chroniąc śmierdzące motolobby

 • RysiekK

  a ob WBmax-u przypominam że ładowanie kasy w luksus autostradowy automatycznie skutkuje dziadostwem we wszystkich innych sprawach

 • ech (gość)

  A gdzież mandaty i punkty za ględzenie bzdetów przez CB ???

 • rob (gość)

  Czy ktoś pamięta w latach 80 na skrzyżowaniach sygnalizatory, które migały trzykrotnie zielonym zanim włączyło się żółte? Widziałem to nadal w Austrii. Czy tak trudno zaprogramować taki cykl?

 • adam (gość)

  Proponuję w ogóle zakazać poruszania się pojazdami mechanicznymi. Bezpieczeństwo poprawi się wtedy na 100%

 • MK (gość)

  A ciekawe co z rozsądniejszymi znakami i karami dla łamiących przepisy milicjantów (z policją nie mają nic wspólnego) - ich przepisy w tym kraju nie obowiązują. A podwyższanie kar nie ma nic wspólnego z dbałością o bezpieczeństwo! To co tu się dzieje to czysty komunizm!!!

 • Arek (gość)

  "Parkowanie dla miejscu dla niepełnosprawnych"- doszły mnie słuchy że można będzie parkować na tych miejscach jeśli ma się małe dziecko które jeździ jeszcze w wózku. Czy to prawda? Byłoby świetnie bo wyciągając dziecko z nosidełka potrzebuję na oścież otworzyć drzwi. Miejsce to mi umożliwi takie otwarcie, bo jest szersze.

 • Tomek (gość)

  karać jest bardzo łatwo tylko popatrzmy na druga strone mandaty i punkty idą wciąż do przodu aa co powiemy o zarobkach innych ludzi stoja w miejscu każdy człowiek popełnia jakieś błędy stale nasze życie jest na max obrotach czasem brakuje powietrza żeby a jak człowiek się spieszy to normalka żer popełnia błędy co wy na to?

 • Jarek (gość)

  Kierowcy! Co my możemy?... Płacz i płać!!

 • Konrad (gość)

  Witam, od jakiegoś czasu obserwuję w przepisach i "polityce drogowej", że kierowcy to zło konieczne na drogach i należy robić wszystko żeby jak najwięcej kasy od nich wyciągnąć. Jakoś nie widzę projektu np. obowiązkowego ubezpieczenia OC dla pieszych i rowerzystów którzy bezmyślnie spowodują wypadek lub kolizję i to oni są najbardziej poszkodowani a naprawą samochodu w takim przypadku martw się sam, bo pozostaje tylko droga sądowa.

 • Mix (gość)

  Jest jeszcze grupa ,,walczaków", którzy nie mogąc nabyć viagry spełniają się na naszych pseudo drogach czując się anonimowi za ,,fajerą" swoich targanych zza Odry wraków. Na koniec by nie zanudzać napiszę, lubię szybką jazdę i korzystam z tego, gdy warunki na to pozwalają, doceniam fakt, że inni się spieszą i nie ,,kotwiczę" swojego pojazdu na lewym pasie. Choć nie czytam codziennie przepisów ruchu drogowego staram się pamiętać, że czerwone znaczy STOP ?. Pozdro.

 • Mix (gość)

  Witam kierowców i kierowniczki. Osobiście, pewnie jak większość uczestników tego forum rocznie przewalam sporo kilometrów tak sam jak i z rodziną i niestety uważam, że kary powinny być mega dotkliwe z rozstrzelaniem na poboczu włącznie!. Większość naszych rodaków ma w d...ie przepisy (jakiekolwiek by nie były), ale tylko na terenie RP :):), wyjazd poza granice naszego kraju szczególnie w okolice strefy euro z automatu sprawia, że nawet taki buc przy forsie pokornieje. Widać, więc, że punkty i wysoka grzywna jest jedynym sposobem na bezpieczne poruszanie się drogami bez obawy o utratę zdrowia lub życia. Kompletnie nie interesuje mnie czy ktoś jest debilem od urodzenia czy idiocieje wraz z otrzymaniem służbówki i darmowego dostępu do paliwa - też korzystam i nie jest to dla mnie wymówką dla nagminnego łamania przepisów, interesuje mnie natomiast zwiększenie kar i uprawnień policji drogowej.

 • xxx (gość)

  ZACZNIJCIE ZABIERAĆ PIJANYM KIEROWCOM PRAWO JAZDY DOŻYWOTNIO - ALE NIKT NA TO NIE PÓJDZIE W POLSKIM SEJMIE TO NIE PRZEJDZIE - SPADŁA BY SPRZEDAŻ I REJESTRACJA I KASA ZA BADANIA TECHNICZNE POJAZDÓW KAŻDY KIEROWCA CO JAK ZOSTAŁ ZŁAPANY PIERWSZY RAZ I MIAŁ WIĘCEJ JAK 0,5 PROMILA POWINIEN MIEĆ ZABRANE PRAWO JAZDY DOŻYWOTNIO , ALE W POLSCE TO NIGDY NIE PRZEJDZIE - MOŻECIE SOBIE ZWIĘKSZAĆ PUNKTY - MANDATY TO JEST O D... ROZBIĆ POZDRAWIAM

 • Jacek (gość)

  ja bym był za tym , aby pod stacjami diagnostycznymi stał patrol i wyłapywał samochody które były przed chwilą poddawane badaniu technicznemu i zawoził je na swoją zaprzyjaźnioną stację diagnostyczną celem ponownego badania technicznego - niektóre samochody przechodzą przegląd a go przejść nie powinny - i stąd tyle wypadków

 • taka sobie (gość)

  nie jestem rasistką, ale kto zdawał egzamin na prawo jazdy z kursantami romskiego pochodzenia?

 • andrzej-1964

  Co za matoły tylko karać dobrze umieją i podnosić sobie pensje, a nie zastanowią się nad knsekwencjami jakie wynikają z tego że w większości po takim mandacie niema co do garnka włożyć aby dzieci nakarmić. Albo punkty istna paranoja, rozmowa przez telefon rozprasza kierowcę ale przez system głośno mówiący nie błąd a jedzenie kanapki, batonika czy loda nie rozprasza co następny błąd, następnie wjeżdżanie między auta jadącym w kolumnie i ta kolumna będzie rozciągnięta na 600/700 metrów i będzie jechał 50km/godz to niech umni barany którzy wymyślają takie przepisy niech pokarzą jak taką kolumnę wyprzedzić jak ruch na jezdni jest dwustronny następny błąd.

 • andrzej-1964

  cd. następnie nieustąpienie pieszemu podczas cofania uważam że to pieszy musi uważać bo kierowca w tyłku oczu niema mały przykład: patrzę w lewe lusterko, wsteczne i następnie w prawe a już między czasie z lewej strony pieszy się wpakował pod koła, robią z pieszych święte krowy a to oni powinni bardziej uważać na drodze a nie kierowcy oczywiście nie mylmy drogi z chodnikiem, a to piesi i rowerzyści w większości odpowiadają za wypadki i czują się bezkarni. Pieszy lub rowerzysta za nie posiadanie kamizelki lub znaków ostrzegawczych powinien być karany mandatem i to słonym bo to oni tworzą niebezpieczną sytuację na drodze. I można by tak wile wyliczać. Ale szkoda nerwów.

 • wojtek (gość)

  .... paranoja... po co te cale punkty ...co to wnioslo do systemu... ci co sa piratami nadal nimi beda... wg. mnie powinny byc inne stawki mandatow dla recydywistow oraz a moze przede wszystkim wysokosc mandatow powinna zalezec od zarobkow

 • Alicja0

  już widzę oczami wyobraźni, jak na moim pobliskim skrzyżowaniu stoi patrol policji i kasuje za wjazd na skrzyżowanie, gdy nie można z niego zjechać od razu. To skrzyżowanie jest znane z tego, że można z niego zjechać tuż przed zmianą świateł. Standardowo na (bardzo) duże skrzyżowanie wjeżdża zwykle 3-4 samochodów, stoją grzecznie nikomu nie przeszkadzając i gdy jest tuż przed zmianą świateł, WSZYSTKIE są w stanie zjechać, zanim z daleka ruszą inni. Przy takiej zmianie przepisów, to na to skrzyżowanie wjedzie tylko jeden samochód tuż przed zmianą świateł, co by płynnie z niego zjechać. Jest to duże, kluczowe skrzyżowanie i zrobią się takie korki, że hej - aż do drzwi mojego garażu chyba.

 • gosc (gość)

  jazda po drodze dziorawei 23 poktykarne jazda poianemu plicjant to pchwała poliant nie zwraca uwagi na znak drogowe oganiczenia szybkosci bylem swadkiem na 50 jechał ponad 120 dlanich niema taryfikatora oni są bez prawni

 • ryszard (gość)

  pojebany kraj , ciekawe czy te "paragrafy" obowiązują każdego a w szczególności poslow PiS-u i Pana Prezesa Jaroslawa ?

 • Radek (gość)

  Żarty i ch*j !! niech tylko dostane któreś z tych punktów to wyśmieje !! Ktoś nie będzie chciał zapiąc pasów i co mu zrobie ?? zmusze ?? a może zadzwonei i powiem żeby przyjechali mu zapiąc.... BZDURAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!! Polska schodzi na psy ;)))))

 • zniesmaczony (gość)

  złodzieje, złodzieje i jeszcze raz złodzieje!!!Sami mandatów nie płacą, punktów nie dostają, pensje sami sobie podwyższają, do biUr oselskich 500 zł dodają i ludzi w głębokiej dupie mają! BANDA ZŁODZIEJI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czy kiedyś Naród Polski zmądrzeje i otrząśnie się z tego zaślepiającego otępienia???

 • woj mat z podrozy (gość)

  Do Leszka: Obserwuj pobocze, pieszemu nalezy ustapic, trzymajac sie tych definicji nie mozliwe jest by pieszy wtargnal na jezdnie. Po prostu przewidujesz to... Pozdrawiam

 • . (gość)

  Żarty i **** !! niech tylko do­sta­ne któ­reś z tych punk­tów to wy­śmie­je !! Ktoś nie bę­dzie chciał za­piąc pasów i co mu zro­bie ?? zmu­sze ?? a może za­dzwo­nei i po­wiem żeby przy­je­cha­li mu za­piąc.... BZDU­RA­AAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!! Pol­ska scho­dzi na psy ;))))) .. Tak, to prawda - Polska schodzi na psy - czego dowodem są wpisy takich półgłówków! Edytowany przez moderatora 2012-04-17 06:41

 • misiopierdolnik (gość)

  nie no czytam i widze samych idiotow... jak pasazer nie chce zapiac pasow to go wypierdalasz a nie pierdolisz bzdury na forum;/ a jak nie to łapiesz punkty i zamykasz pysk... bo szkoda czasu normalnych ludzi na czytanie takich tepawych wypowiedzi

 • Nowak od Kowalskich (gość)

  "Kierowcy karani będą dopiero, gdy przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 10 km/h " A co z tymi którzy w terenie zabudowanym, przekraczają prędkość o 100km/h i często więcej. Nasi wielcy USTAWODAWCY, uważają iż 51km/h i na przykład 151km/h za dużo, TO JEST TO SAMO!!! Prędkość to główna przyczyna tragedii - przez pewnego pirata(świra) zginą pod kołami samochodu, mój teść.

 • bet (gość)

  jestem jak najbardziej ZA, dobre zmiany, ale wytlumaczcie mi jedno: "Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie" bo nie zabardzo rozumiem..

 • yeti (gość)

  @bet chodzi o tych cwaniaczkow ktorzy wyprzedzaja cudem nie doprowadzajac do zderzenia czolowego i centralnie.przes Twoja maske wjada po skonczeniu manewru . tak mi sie wydaje

 • comaretti (gość)

  A może wreszcie pojawi się oznakowanie dróg dostosowane rzeczywiście do warunków i możliwości drogowych a nie do trzepania hajsu przez drogówkę ? Może pojawią się zielone fale (które de facto wcale nie jest tak trudno zrobić) ? Może drogi przestaną być dziurawe (mimo że przecież wcale nie wpływają na bezpieczeństwo) :D ? Może policja przestanie mieć limit dzienny wykroczeń "do zrobienia" i zaczną rzeczywiście łapać wykroczenia ? Po cholerę te punkty jak tak naprawdę tylko prędkość jest łapana bo przecież najłatwiej napaść na 50tce ludzi jadących 80 gdzie teren zabudowany jest tylko ze znaku ? Bo czy np. dostał ktoś z Was kiedyś choćby upomnienie za niesygnalizowanie zamiaru skrętu ? Widzę że swoją polityką dążą do tego żeby wszyscy się przesiedli na motory z podgiętymi tablicami, a wtedy napewno będzie bezpieczniej :P

 • Karol Z. (gość)

  @Wismar: No, nie jestem przekonany że ktoś "zapomniał" jak się włącza kierunkowskaz (albo kiedy się to robi). Więc większym problemem są kierowcy, którzy stwierdzają że "sygnalizowanie zmiany pasa czy kierunku jest dla cieniasów". Oraz ci, którzy wiecznie się śpieszą. (i wjeżdżają na skrzyżowanie gdy widzą że nie ma miejsca).

 • tskboss (gość)

  Co za debil pisał ten taryfikator ? Panie Ministrze Matole zamiast podnieść wysokość mandatu to wy punkty ciekawe co ile będziecie zmieniać szofera ? a dla was jakiś paragraf ? Bo wy wcale nie lepsi!

 • Marek (gość)

  "Waldi"Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym" - jak to będzie pilnowane ? "Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy" szkoda żę policja tego też nie pilnuje!! - tylko 2 pkty ????? powinno być 10! - A 4 pky za nie zapięcie pasów u pasażera. JAJA! A jak pasażer nie chce zapinać ?" Waldi, gdy pasażer nie chce zapinać pasów, to niech wy.....la z samochodu. Ja mu się nie podoba, to niech jedzie tramwajem. Ja tak robię i u mnie każdy zapina. Nawet teściowa, która nie robi tego nigdy gdziekolwiek indziej.

 • Marek (gość)

  "jestem jak najbardziej ZA, dobre zmiany, ale wytlumaczcie mi jedno: "Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie" bo nie zabardzo rozumiem.." No, co ty, kodeksu nie znasz? Jest tam definicja kolumny pojazdów i sposób jej oznakowania. Dotyczy to pojazdów policyjnych lub wojskowych np.

 • Marek (gość)

  A ja się z kolei pytam, kiedy skończy się brak progresji w taryfikatorze za przekroczenie prędkości. Moje propozycje: przekroczenie o 10 km/h - 30 zł, o 20 km/h - 100 zł, o 30 - 300 zł, o 40 - 800 zł, o 50 - 2500 zł, o 60 - 7000 zł, o 70 do 100 - areszt 1 tydzień, grzywna 18.000 zł, zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące, o 71 i więcej - zatrzymanie prawa jazdy na 6 miesięcy, areszt 1 miesiąc, grzywna 50.000 zł. Powyżej 100 - odebranie uprawnień na 3 lata, grzywna 150.000 zł i areszt 3 miesiące, zamiatanie ulic w swojej okolicy przez dwa lata po godzinę dziennie bez zasłaniania twarzy.

 • Marek (gość)

  Trochę poplątałem w poprzednim poście, ale idea jest chyba czytelna.

 • Ja (gość)

  Śmieszna jest kara za niezatrzymanie się przed znakiem STOP. Powinno być 20 punktów a nie 2. STOP to tak jak znak ustąp pierwszeństwa przejazdu jeden z najważniejszych znaków, którego nierespektowanie kończy się najczęściej tragicznie!

 • Pinokio (gość)

  Gdyby była u nas rozbudowana sieć fotoradarów i każde przekroczenie prędkości byłoby dotkliwie karane, wówczas każdy by respektował nawet najdurniejsze przepisy drogowe. Recydywistom powinni zabierać prawa jazdy na dłuższy czas. Jeździsz prawidłowo - korzystasz z dróg. Nie przestrzegasz przepisów - nie jeździsz. Proste.

 • Wacek (gość)

  Czytam i czytam i widze, ze co najmniej polowa tutaj osob to tuskomatoly... Nowy taryfikator to kolejny bubel prawny, ale taka mamy dzis wladze. Kierowcy beda jeszcze bardziej okradani, ot co.

 • do wacka (gość)

  to jezdzij zgodnie z przepisami tuskomatole to cie nikt nie okradnie, czy to takie trudne??

 • mati (gość)

  pkt bardzo dobrze jeszcze zatrzymywanie prawka by się przydało za naruszenie niektórych przepisów np za przekroczenie prędkości na kilka tygodni a za jazdę bez prawka to od razu 1000 a nie tylko 500 no i jeszcze za dyskusję z policjantem z 500 by się przydało a za jazdę na podwójnym gazie to od razu kraty ale nie wypoczynek tylko do roboty np rowy kopać

 • Marcin (gość)

  MAM WYJEBANE

 • RAV (gość)

  "mati (gość)" Myślę, że gdyby to od Ciebie miał by zależeć kary za wykroczenia drogowe to połowę kierowców umieścił być w obozach pracy a drugiej połowie wręczył bilety w jedną stronę na Syberią.

 • Robert (gość)

  niedługo za pierdniecie bedzie mandat i punkty karne, za jakis czas bedzie jak w obozach zwykli ludzie beda niewolnikami elity bogaczy a populacja ludzi zmniejszy sie o 80%

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości