Wszystko
o samochodach

Przepisy / Taryfikator mandatów

Nowy taryfikator mandatów. Znamy stawki obowiązujące od stycznia. Dla wielu kierowców będzie to szok!

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Sejm właśnie uchwalił nowelizację prawa drogowego, która wpraqwdzie jeszcze czeka na podpis prezydenta, ale to już raczej tylko formalność, a to oznacza, że od 1 stycznia 2022 kierowcy będą musieli zacząć się stosować mocniej do przepisów, bo za ich nieprzestrzeganie czekają ich ogromne kary i wyższe mandaty.
Fot. materiały prasowe Sejm właśnie uchwalił nowelizację prawa drogowego, która wpraqwdzie jeszcze czeka na podpis prezydenta, ale to już raczej tylko formalność, a to oznacza, że od 1 stycznia 2022 kierowcy będą musieli zacząć się stosować mocniej do przepisów, bo za ich nieprzestrzeganie czekają ich ogromne kary i wyższe mandaty.

Planowane zmiany w prawie drogowym miały pierwotnie obowiązywać już od poczatku grudnia. Kierowcy zdążyli się zatem zapoznać z projektem nowej ustawy już jakiś czas temu i trzeba przyznać, że nie tylko nie wzbudził on entuzjazmu, a wręcz ogromne oburzenie. Jednak pierwotna wersja ustawy nie została przyjęta przez Sejm, co wlało nadzieję w środowisku zmotoryzowanych, że tak drastyczne zmiany nie zostaną jednak wprowadzone. I tu niestety kończą się dobre wiadomości.

Sejm właśnie uchwalił nowelizację prawa drogowego, a to oznacza, że od 1 stycznia 2022 kierowcy będą musieli zacząć się stosować mocniej do przepisów, bo za ich nieprzestrzeganie czekają ich ogromne kary i wyższe mandaty.

Nowy taryfikator mandatów. Mandaty będą wysokie!

Na zmianę wysokości mandatów przyszło nam czekać 26 lat. Oczywiście siła nabywcza pieniądza jest dzisiaj zupełnie inna niż ćwierć wieku temu, ale i tak wysokość kar może być sporym i dośc nieprzyjemnym zaskoczeniem.

Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h po nowym roku przyjdzie zapłacić zmotoryzowanym 800 zł mandatu. W pierwotnej wersji ustawy miało to być 1500 zł, lecz ostatecznie pomysł ten został odrzucony.

Jednak kierowca, który w ciągu dwóch lat popełnił już to samo wykroczenie, które zostało zarejestrowane w systemie policji lub ITD, będzie musiał zapłacić dwa razy więcej, czyli 1600 zł. Obecnie za przekroczenie prędkości o 31 – 40 km/h kierowcy musieli zapłacić 200 – 300 zł. Różnica będzie mocno odczuwalna.

Nieujawnienie sprawcy przekroczenia prędkości w chwili popełnienia wykroczenia będzie grozić mandatem do 8 tys. zł dla właściciela pojazdu.

Zobacz także: Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość na trzy miesiące. Kiedy następuje?

Spowodowanie kolizji ma kosztować nie mniej niż 1500 zł, a spowodowanie jej po spożyciu alkoholu minimum 2500 zł. Alternatywną karą zamiast wysokiego mandatu ma być areszt lub ograniczenie wolności. A jeśli sprawca popełni to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat od ukarania, to za recydywę grozić mu będzie grzywna o wysokości co najmniej 3 tys. zł lub 5 tys. zł, jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu.

Nowy taryfikator mandatów. Mandaty za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego

1 czerwca tego roku wprowadzone zostały nowe przepisy regulujące zachowanie kierowców wobec pieszych. Ich głównym założeniem była poprawa bezpieczeństwa pieszych. Zredukowana została prędkość w terenie zabudowanych do 50 km/h również w nocy, a także wprowadzono wymóg ustąpienia pierwszeństwa pieszemu już w momencie, w którym zamierza przekroczyć jezdnię i zbliża się do pasów bezpieczeństwa.

Nowelizacja prawa drogowego dokłada kierowcom wyższy mandat za nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. 1500 zł to minimalna grzywna, jaką będzie mógł otrzymać kierujący pojazdem, który będzie wyprzedzał na przejściu lub ominie pojazd, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Również 1500 zł mandatu będą musieli zapłacić ci, którzy będą jechali wzdłuż po chodniku czy przejściu dla pieszych. A jeśli ponownie popełnią jedno z powyższych wykroczeń w ciągu dwóch lat od ostatniego, to kara będzie równa podwójnej stawce. Jeśli jednak zostało stworzone realne zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia i życia pieszego, to sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Nowy taryfikator mandatów. Jakie zmiany jeszcze czekają na kierowców?

Za wyprzedzanie na zakazie – 1000 zł, w przypadku recydywy 2000 zł,

Za jazdę pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień – 1500 zł zamiast 1000 zł, w przypadku recydywy 3000 zł,

Wjazd na szlabany kolejowe, a dokładnie objeżdżanie opuszczonych zapór czy półzapór kolejowych, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd – 2000 zł, w przypadku recydywy 4 tys. zł.

Wzrośnie maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tys. zł do 30 tys. zł, policjant będzie mógł na miejscu ukarać sprawcę maksymalnym mandatem do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu zwiększy się do 6 tys. zł oraz zlikwidowana zostanie zniżka 10% na mandat zapłacony policjantowi na miejscu wykroczenia. Możliwa będzie utrata prawa jazdy na 3 miesiące będzie grozić tym, którzy będą manipulowali przy tachografie.

Punkty karne. Nowy system liczenia i wpływ na OC

Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie mechanizmu uzależniającego usunięcie punktów karnych od uregulowania mandatu. Oznacza to, że będą one usuwane z konta kierowcy dopiero po upłynięciu 2 lat od dnia opłacenia kary.

Obecnie maksymalna liczba punktów karnych za najcięższe wykroczenia to 10, natomiast po 1 stycznia 2022 roku będzie to 15 punktów. Limity nie ulegną zmianie.

Dodatkową karą dla kierowców popełniających wykroczenia będzie również uzależnienie stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC od posiadanej liczby punktów karnych. Ten kto będzie jeździł bezpiecznie będzie płacił składkę w normalnej cenie, z kolei piratów drogowych będą czekały wyższe kwoty za OC.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ela (gość)

  bardzo dobrze - nareszcie może na drogach będzie mniej wariatów

 • Piotr (gość)

  Ustawa to jedno a "taryfikator" czy "punkty" to Rozporządzenia. Czy one juz też wydane?

 • ***** *** (gość)

  PiS i jego nieład brawa mendy z wiejskiej

 • Aga (gość)

  Co za bzdura, nie ma żadnej ,10 procentowej zniżki

 • jaa (gość)

  ela, najwiecej sie wypowiadasz a jezdzisz pewnie tylko w niedziele do kosciola ;) nie zycze nikomu zle, ale jak to wprowadza albo powinie ci sie noga i zaplacisz kilka tysiecy mandatu to moze zmienisz zdane :) chyba ze zarabiasz tak dobrze ze np 3 tys dla ciebie to jak dla innych wyjscie i kupienie pepsi

 • carter (gość)

  Okaże się za kilka miesiecy ze kierowca zawodowym jezdzic sie juz nie bedzie oplacalo. Beda woleli siedziec z rodzina i pracowac na budowie za taki sam hajs.

 • Gregor (gość)

  A co z burakami co poza terenem zabudowanym jadą 50 na godzinę i utrudniają ruch. Kary dla pijaków i bez prawka są zbyt niskie ,a co z zabieraniem samochodów pijakom.

 • Boxer (gość)

  Za rok może 2 nie będzie miał kto przywiesc do sklepu chleba. Będzie Pan kierowca nie żaden frajer.Wypłaty poszybują w górę jedno dobre

 • Boxer (gość)

  Za rok może 2 nie będzie miał kto przywiesc do sklepu chleba. Będzie Pan kierowca nie żaden frajer.Wypłaty poszybują w górę jedno dobre

 • Kier,owca (gość)

  Puk puk jakie stawki,a gdzie pobory za pracę.

 • Paweł (gość)

  Ci politykierzy w tym sejmie powariowali! 1500 zł za kolizję? Czy oni sobie wyobrażają dziadka emeryta w Matizie, który np. wyjeżdżając z miejsca parkingowego stuknie w kogoś i mu uszkodzi zderzak? Za takie coś ma zapłacić 1500 zł? To przecież będzie jego cała emerytura. Jego auto może mieć nieraz mniejszą wartość. A ten przepis o pieszych jest też bez sensu. Co to znaczy pieszy zbliżający się do przejścia? Czy jeżeli widzę kogoś idącego chodnikiem który jest metr od przejścia to już mam się zatrzymać i blokować ruch? Przecież ten pieszy może sobie po prostu pójść dalej prosto i tyle. Powinno być, że pierwszeństwo ma pieszy na pasach oraz stojący przed przejściem a nie zbliżający się do przejścia. Ja przepuszczam jak widzę, że ktoś stoi i czeka a nie jak idzie po chodniku i dochodzi. i nie wiem czy skręci w kierunku przejścia czy nie. Bez przesady. Poza tym mandaty za przekroczenie prędkości są niesprawiedliwe - np. przekroczenie o 30 km/h w obszarze zabudowanym i na autostradzie.

 • socjald (gość)

  Państwo Prawa i Sprawiedliwości... z kryształowymi policjantami... Pytanie: dla kogo????

 • Powolny (gość)

  W końcu, teraz już nikt nie będzie przeszkadzał pisiorom i papie Tadziowi w zapieprzaniu 2 razy szybciej niż dozwolona

 • Ziutek (gość)

  Program PauperyzacjaPlus w praktyce

 • Aga (gość)

  Tak tu niektórzy narzekają zapominając że na drogach jest mnóstwo wariatów pędzących bez opamiętania, mających gdzieś przepisy. Opinia o polskich kierowcach jest powszechnie nie najlepsza. Ciekawe, że jak przekraczają granicę nagle stają się innymi kierowcami, mają świadomość, że tam mandat wali po kieszeni i policjant nie przymyka oka.

 • Adam (gość)

  MÓWIĘ TU DO WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI TO DOPROWADZI WIELE OSÓB DO UPADKU PRAWO JAZDY ZAWODOWE KOSZTUJE TU BĘDZIE MASOWO ZABIERANE BRAK KIEROWCÓW JAK W ANGLII CHAC TYLKO KASY PROPONUJĘ MASOWE STRAJKI I BLOKADY CENTRUM WIELKICH MIAST TYLKO TAK NARÓD CZYLI MY MOŻEMY POKAZAĆ SWOJE NIEZADOWOLENIE

 • Zawodowy kierowca (gość)

  To może odrazu nam zabiorą cały dochód bo z ładunkami się nie wyrobimy jadąc 50kmh w terenie zabudowanym, a co z debilami gdzie po autostradzie blokują pas ruchu jadąc 50kmh lub lewym 90kmh No to będzie hit gdy dostanę taki mandat zacznę pracować chyba zdalnie żeby nie ruszać kasy z portfela. Ludzie będą się bać wyjechać na ulice i będzie jak za czasów godziny policyjnej tylko na większa skale. Wesołych świąt. Jebac PiS i polski rząd

 • stary wyga (gość)

  mam nadzieje ze nie dlugo zabaraknie tak duzo kierowcow zawodowych jak w Angli moze wtedy rzadzacy zaczna szanowac kierowcow a dziadTransy beda placic za godziny bez pospiechu.........a nie gowniane za kursy

 • stary wyga (gość)

  mam nadzieje ze nie dlugo zabaraknie tak duzo kierowcow zawodowych jak w Angli moze wtedy rzadzacy zaczna szanowac kierowcow a dziadTransy beda placic za godziny bez pospiechu.........a nie gowniane za kursy

 • Kursant (gość)

  Mandat do30 tyś prawo jazdy czasowe też wprowadza dla wszystkich kierowców kategorii B myślę że parę lat i braknie kierowców a prawo zdać ciężko ale to tylko z winy egzaminatorów

 • Lukasz (gość)

  "I tu niestety kończą się dobre wiadomości." że co? Te podwyżki są dobrą wiadomością, złą jest to, że egzekucja będzie pewnie dalej leżeć i że nie wprowadzono mechanizmu waloryzacji.

 • Karol (gość)

  "wprowadzono wymóg ustąpienia pierwszeństwa pieszemu już w momencie, w którym zamierza przekroczyć jezdnię i zbliża się do pasów bezpieczeństwa" proszę przeczytać ustawę PoRD, tam jest wyraźnie napisane że ustępuje się pieszemu wchodzącemu, nie zbliżającemu się.

 • J 23 (gość)

  Czy nowy taryfikator obowiązuje także tych co to wymyślili i tzw VIP-ów z wiejskiej???

 • janusz (gość)

  Pisiory to kmioty o czym wiadomo ale gdzie jaśnie oświecony Senat z platformersami przy władzy , który umiejętnie blokuje co mu się podoba a tutaj przepuścił jakby nigdy nic ..

 • Thx73 (gość)

  Zacznie się drenowanie kieszeni kierowców bo pieprzonym pisiorom zaczyna brakować kasy na kupowanie wyborców ale to klasyczny,, strzał w stopę" bo jak jeden czy drugi starszy pan tudzież pani którzy są trzonem pisowskiego elektoratu wyłapie 1000-2000 mandatu to na pewno będzie głosował na tych złodziei,ale pewnie jak zwykle pis-dy na Tuska zwalą,jak zwykle.

 • Czytelnik (gość)

  Tak czytam te komentarze i się zastanawiam ilu jest w sejmie posłów PiS bo ustawa przeszła 392 głosy za a więc ktoś POMógł następnie senat raczej nie pisowski chciał wyższych mandatów pozostawię to do przemyślenia, a co do wysokości i kar to proszę pojechać np. do Skandynawii tam są mandaty ale nawet ja jako Polak i kierowca zawodowy imię tam jeździć i nie płacić jednak się da o o brak dowiezione go towaru w terminie też bym się nie martwił dostosuje się czas dostawy do możliwości. Jak zaczynałem pracę to 300 km jechało się cały dzień i wszyscy zdążyli teraz 4godz to biadolą że długo, jak wchodziło tachografy to mówili że transport padnie teraz prawdziwi kierowcy zawodowi wiedzą że tachografy ratują życie bo pracodawca by chciał aby ciągle jechać to tylko zysk większy ale dla niego nie dla nas kierowców można by tak wymieniać i wymieniać i aby było jasne nie cierpię polityki polityków i nie jestem zwolennikiem żadnej partii. Pozdrawiam wszystkich a dla kierowców szerokości..

 • wojtas (gość)

  Wbrew idiotycznym badaniom ludziom nie przeszkadza wyprzedzanie na pustym przejściu dla pieszych, czy bezpośrednio przed nim, czy też przekroczenie prędkości o 50 km/h w pustym terenie, ale nieprawidłowe parkowanie, które jest niedoceniane i właśnie przyczynia się do wielu konfliktów, zagrożenia i groźnych sytuacji podczas włączania się do ruchu podczas takich manewrów, ale skąd oni mogą mieć badania, skoro policja nic w tym zakresie nie robi, stoją tylko z pukawką na pustych drogach z ograniczeniami, beznadziejny ten kraj ;P

 • bez sensu (gość)

  Ok, czyli bogaci nadal będę se śmigać, a "Kowalscy" będą musieli zdjąć nogę z gazu bo nie będzie ich stać na mandat. Żeby było fair i na każdego kierowcę wpłynąć (bo przecież nie chodzi tu o kasę, tylko bezpieczeństwo na drodze :) ), to ]mandat powinien być uzależniony od zarobków. I wtedy spoko, przekroczę o 30km/h załóżmy strzelam przy zarobkach 3200 zł - płacę 800 zł - 25% miesięcznej pensji. Bogaty zarabiający 50 tysięcy wtedy płaci 12,5 tysiąca. W tej sytuacji kara jest faktycznie dla każdego kierowcy tak samo bolesna i dająca do myślenia żeby nie wciskać za bardzo gazu. W obecnej sytuacji Ci co sobie mogą pozwolić nadal będą zapieprzać, a kary bolesne będą tylko dla tych co zarabiają mniej.

 • Były kierowca xawodowy (gość)

  Chcac ukara kilku " piratów" zaplacimy wszyscy 5x wiecej. W krakowie miski stoja w absudralnych miejscach. Zreszta jak wszedzie. Kazdy kto przez 2 lata pojezdzil wie ze mandaty to kolejny podatek. Ciekawe gdzie teraz znajda frajera na do 3.5 tony, albo kuriera ktory xa recydywe co 2 miesiac bedzie oddawal cala pensje na mandaty. Ci ktorzy sie ciesza pierdolnijcie sie w glowe. Kto ma zapierdalac dalej bedzie xapierdalac, a 90% mandatów zwiną normalni ludzie za absturdalnie błache wykroczenia.

 • mm (gość)

  Najgorzej, że piesi nie potrafią nadal przechodzić prawidłowo przez pasy... i często pakują się prosto pod auto. nawet nie zatrzymają się na moment aby spojrzeć w lewo i w prawo czy nic nie jedzie. kaptur na głowę i udają nieśmiertelnych. a artykuł jasno mówi: Art. 13, ust. 1b: Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa. Jak przejść przez pasy? Zielone światło oznacza, że możemy iść, czerwone – że należy czekać. W przypadku, gdy sygnalizacji świetlnej nie ma, musimy zatrzymać się przed pasami, spojrzeć w lewo, prawo i kolejny raz w lewo i w przypadku, kiedy nie nadjeżdża żaden samochód, który mógłby zagrażać naszemu bezpieczeństwu – przejść na drugą stronę.

 • aa (gość)

  Pamiętajcie przy wyborach, kto głosował za tą poronioną ustawą. Niech zrobią porządek z absurdalnie ustawionymi znakami, zwłaszcza ograniczeń prędkości, które są stawiane chyba tylko po to by sypać mandatami. Dziwne, że jakoś po wypadkach i kolizjach pojazdów uprzywilejowanych nikt nie robi takiej nagonki na ich kierowców, a wręcz przeciwnie. Nowe stawki to kolejny podatek – jeden z kilkudziesięciu wprowadzonych przez Pis.

 • Jwueid82i1h1h71 ok hs8h1vsp91 (gość)

  Ludzie wasze zdanie,opinie itd. nikogo nie interesują.

 • Jwueid82i1h1h71 ok hs8h1vsp91 (gość)

  Jazda pod wpływem powinna być ,najwyżej karana! Natychmiastowym zabraniem prawa jazdy dożywotnio oraz 100tysiecy kary,dziękuję. Zastanówcie się czy znalazł by się jakiś śmiałek,500 zl,5000zl, to nawet biedotę stać na taki cyrk.

 • Nie dla jeżdżących bez uprawnień (gość)

  Nadal nie posiadający prawo jazdy będzie niedostatecznie karany. 1500 zł a w przypadku recydywy 3000 zł, śmiech na sali.

 • 8 gwiazdek (gość)

  Ciekawe, że pijaki i bez uprawnień mają stosunkowo "lżej"... czyli CAŁY ELEKTORAT PiS oraz PISIORY w osobie własnej

 • Dedor (gość)

  Cały tzw. rząd i jego koalicjanci powinni się mocno pieprznąć w głowę Jak będą zarobki w tym kraju to mogą być i mandaty Norweg czy Niemiec może sobie pozwolić na mandat w swoim kraju ale biedny Polaczek będzie musiał chodzić po śmietnikach jak przekroczy prędkość o 30 km/h ,,Państwo prawa " i Kaczynności

 • gosc (gość)

  Niektórzy tutaj piszą, że mandaty w Skandynawii są wysokie. Tak, ale dla was, biedoty. Wysoki mandat w Szwecji to około 4000 SEK, to tyle dla Szweda co dla was 500 złotych bo Szwed zarabia średnio prawie 50 000 SEK na miesiąc...

 • je... piss (gość)

  I jak tam 500 plusy, podobają się nowe taryfy?

 • Piotr (gość)

  Kolejne podatki, a nie żadne bezpieczeństwo. Wzrośnie ilość spraw sądowych i ponownie wróci sławne powiedzienie, tylko ryby nie biorą. I tak się kończy rzucenie się na kase podatników.

 • Łukasz (gość)

  Ciekawie wygląda pierwszeństwo pieszych na przejściach w górach, gdzie na stromych podjazdach są przejścia i za każdym razem pod górę muszą ruszać pojazdy po przepuszczeniu pieszych. W zimę przy śliskiej nawierzchni takie ruszanie od zera to na pewno dużo ułatwienie dla kierowców, szczególnie gdzie ruch pieszych jest spory :) super za przemyślane podejście polityków z PIS.

 • Lucky Luke (gość)

  Karać, jeb... nie wyrożniać. Niech się lud boi. Przepis im bardziej niejasny tym lepiej - za wszystko można ukarać. W głowie się ludowi poprzewracało - myśli że jest w Europie-:)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości