Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Nowy taryfikator punktów karnych. Mamy pełną wersję

Data publikacji: Autor: Czesław Wachnik

Nowy taryfikator punktów karnych. Mamy pełną wersję Najprawdopodobniej już w listopadzie zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych za wykroczenia drogowe. Nowe przepisy są ostrzejsze.

Komisja wspólna złożona z przedstawicieli rządu i samorządów pozytywnie zaopiniowała opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt rozporządzenia, które zmienia taryfikator punktów karnych. Nowych propozycji jest wiele.

Pobierz: Nowy taryfikator punktów karnych w pliku PDF

Dla przykładu kierowca dostanie 5 punktów za rozmowę przez komórkę albo parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Natomiast 10 trafi na jego konto, gdy wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Tyle samo będzie kosztować kierowcę nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Amatorzy zimowych zabaw muszą pamiętać, że dostaną 5 punktów karnych za ciągnięcie za samochodem saneczkarzy czy narciarzy.

Policja nie odpuści też rodzicom przewożącym dzieci bez fotelika (6 pkt), kierowcom zakrywającym tablice rejestracyjne (3 pkt) czy niestosującym się do znaku „Stop” (2 pkt). Zwiększono też (do 10 punktów) kary dla kierowców, którzy w swoich busach przewożą więcej osób niż pozwala na to homologacja pojazdu.

Teraz projekt rozporządzenia czeka na podpis ministra Jerzego Millera. Nowe prawo zacznie obowiązywać po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Stanie się to zapewne w listopadzie.

Czesław Wachnik

Pobierz: Nowy taryfikator punktów karnych w pliku PDF

 

Nowy taryfikator punktów karnych. Mamy pełną wersję
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nowy taryfikator punktów karnych. Mamy pełną wersję

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości