Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Numer VIN nadal niemożliwy do sprawdzenia na odległość

Data publikacji: Autor: (mm) źródło: TVN Turbo/x-news

Fot. Maciej Pobocha Przed zakupem używanego samochodu, wiele osób sprawdza numer VIN pojazdu. Okazuje się, że jego zweryfikowanie na odległość nie jest takie proste.

Fot. Maciej PobochaNumer VIN to kombinacja siedemnastu cyfr i liter, z której możemy wiele dowiedzieć się o pojeździe. Pierwsze trzy to światowy symbol producenta. Kolejne sześć informują m.in. o pojemności silnika i wyposażeniu, a ostatnie osiem to numer seryjny auta przekazujący informację o roku produkcji.

Wiele osób kupując używane auto, po uzyskaniu numeru VIN udaje się na policję, aby sprawdzić samochód. Okazuje się, że policja udzieli nam informacji, tylko wtedy jeśli zgłosi się aktualny właściciel z autem i dowodem rejestracyjnym. Powoduje to, że kiedy samochód pochodzi z komisu lub jest oferowany daleko od miejsca zamieszkania, weryfikacja na odległość jest niemożliwa.

Policja wyjaśnia, że w sytuacji kiedy auto jest kradzione, chce mieć możliwość natychmiastowego zabezpieczenia go i przesłuchania właściciela. Funkcjonariusze bronią się w ten sposób także przed podchwytliwymi pytaniami samych przestępców. Mogliby w ten sposób sprawdzać, czy wymyślony przez nich fałszywy numer VIN nie widnieje na liście poszukiwanych.

Warto zaznaczyć, że niebawem oferowana zostanie usługa "historia pojazdu". Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będą dostępne online bez składania wniosku. Aby sprawdzić historię auta potrzebować będziemy numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Usługa ma być bezpłatna, a uzyskamy dostęp do informacji m.in. o tym czy samochód nie jest kradziony.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Stefan (gość)

  ciekawe czy bedą lepsze informacje niz teraz dostępne na np. www.autobaza.pl - nie trzeba trwonic pieniedzy na rzadowe projekty trwajace cale wieki, bo prywatna firma potrafi to zrobic skromniejszymi srodkami

 • Karol (gość)

  Że co? Nie da się na odległość? Ja nie dałem się naciąć, okazało się, że po numerze VIN auto było mocno rozbite, wszystko za friko - polecam www.vinplus.pl

 • jJKR (gość)

  vinplus PRZYSŁAŁ MI RAPORT ZA 27,90ZŁ SKOPIOWANY TEKST Z WIKIPEDI O FABRYCE MAZDYI 7 ZDJĘĆ PRZYPADKOWYCH STRACONE PIENIĄDZE

 • KOLOR (gość)

  Nastąpne g.....no dla naiwnych polaczków.

 • danielt

  Grunt, że w ogóle możliwy do sprawdzenia. Plus, w internecie można się dużo o nim nauczyć nawet nie mając z nim do czynienia. Ja np. przeczytałem cały post na blogu DrLemon pl i użyłem ich oferty sprawdzenia swojego numeru VIN :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości