Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

O co pytać kupując AC?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Archiwum Polskapresse Kupując Autocasco często zwracamy uwagę wyłącznie na cenę. Tymczasem równie ważny jest zakres ubezpieczenia oraz jakości obsługi oferowana przez firmę, w której chcemy się ubezpieczyć. O co więc pytać kupując Autocasco?

1. Jaki jest udział własny w szkodzie?Fot: Archiwum Polskapresse
Udział własny to ustalona w umowie ubezpieczenia, określona procentowo lub kwotowo wartość szkody, którą będziemy musieli pokryć we własnym zakresie jeżeli dojdzie do kradzieży auta bądź wypadku. Im wyższy udział własny – tym niższa stawka za ubezpieczenie AC. Musimy jednak pamiętać że udział własny oznacza również niższą kwotę ewentualnego odszkodowania. W większości przypadków kupując Autocasco ubezpieczyciel daje nam możliwość rezygnacji z udziału własnego. Łączy się to jednak z reguły z podwyższeniem  składki za ubezpieczenie.

2. Jak firma likwiduje szkody?
W przypadku Autocasco szybka i sprawna likwidacja szkód powinna być kluczowym czynnikiem determinującym wybór oferty ubezpieczenia. Ważniejszym nawet niż cena. Na polskim rynku ubezpieczeń brakuje niestety jednolitych standardów pomiaru jakości likwidacji szkód. Na chwilę obecną jedynie  zestawienie skarg składanych przez Klientów do Rzecznika Ubezpieczonych, odzwierciedla jakość likwidacji szkód oferowaną przez poszczególnych Ubezpieczycieli. Raport pozwala określić odsetek skarg w stosunku do liczby zawartych przez firmę polis i tym samym określić, w jaki sposób firma wypada na tle innych towarzystw.

3. Czy firma oferuje likwidację szkody w ramach tzw. szybkiej ścieżki?
Wiele szkód komunikacyjnych polega na drobnym uszkodzeniu fragmentów auta. Tego typu niewielkie szkody niektórzy ubezpieczyciele likwidują w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Wypłata odszkodowania następuje wówczas bez dodatkowych oględzin uszkodzonego pojazdu, nawet w ciągu kilku dni. Dobrze jest móc skorzystać z takiej opcji, gdy np. urwiemy lusterko, czy wgnieciemy zderzak. Dlatego najlepiej ustalić, czy ubezpieczyciel ma taki proces likwidacji szkód jeszcze przed zakupem ubezpieczenia Autocasco.

4. Z jakich zniżek mogę skorzystać?
Poza zniżką za bezszkodową jazdę bardzo często możemy skorzystać z różnych promocji organizowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Niezależnie od tego czy kupujemy u agenta, przez Internet czy telefon. Dla przykładu mogą to być zniżki za płatność kartą kredytową, za podanie kodu promocyjnego itp.

5. Czy naprawiając samochód mogę skorzystać z dowolnego warsztatu?
W znakomitej większości towarzystw likwidacja szkody z ubezpieczenia Autocasco może odbywać się w jednym z dwóch wariantów: bezgotówkowym i gotówkowym. Wariant bezgotówkowy oznacza wypłatę odszkodowania bezpośrednio serwisowi, który naprawia pojazd. Rozliczenie dokonywane jest w oparciu o kosztorys sporządzony przez warsztat i uzgodniony z zakładem ubezpieczeń. Najczęściej taka naprawa dokonywana jest w serwisie, z którym firma ubezpieczeniowa ma podpisaną umowę o współpracy lub któremu udzieliliśmy upoważnienia do naprawy bezgotówkowej. W drugim przypadku odszkodowanie wypłacane jest  nam bezpośrednio, a naprawy dokonujemy na własną rękę w wybranym warsztacie.

6. Czy z AC naprawię auto na częściach oryginalnych?
Wielu kierowcom zależy na tym, by ich auto było naprawiane przy wykorzystaniu części oryginalnych. By tak się stało już na etapie zakupu polisy należy zwrócić uwagę na to, czy warunki ubezpieczenia przewidują likwidację szkody z wykorzystaniem takich części. Należy przy tym pamiętać, że w naprawa na oryginalnych częściach znacznie podnosi cenę polisy. Jeżeli więc jeździmy starszym autem – warto zastanowić się, czy oryginalne części są nam na prawdę potrzebne.

7. Jaka jest suma ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia to kwota odzwierciedlająca koszty, które zostaną pokryte przez ubezpieczyciela w razie wypłaty odszkodowania. Najczęściej kwota ta umieszczana jest na dokumencie polisowym. Suma ubezpieczenia powinna być tak oszacowana, aby odpowiadać realnej wartości pojazdu w dniu zawierania umowy ubezpieczenia. Jeżeli suma ubezpieczenia będzie źle oszacowana wówczas – w przypadku przeszacowania zapłacimy za wysoką składkę. Natomiast w przypadku niedoszacowania – w razie wystąpienia szkody kradzieżowej lub całkowitej otrzymamy odszkodowanie, które nie będzie odpowiadać wartości pojazdu. Warto więc sprawdzić, przy zawieraniu umowy ubezpieczenia AC, czy wysokość sumy ubezpieczenia jest odpowiednia.

Porad udzielił Krzysztof Michałek, Kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych Liberty Direct.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Podróżnik (gość)

    Polecam mój aktualny kod zniżkowy do Liberty Direct : 75369166 - 50 zł na OC, - 100 zł na AC. Same dobre opinie wśród znajomych!!! Serdecznie polecam!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości