Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

O czym powinien pamiętać pieszy?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Należy przechodzić przez jezdnię w miejscach oznaczonych pasami, czyli tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów. 

Fot. Anna Kaczmarz Aby bezpiecznie przemieszczać się w ruchu miejskim, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność. Musi także pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zgodnie z art. 2 pkt 18 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Redakcja poleca:

Czyszczenie wnętrza auta i pranie tapicerki. Poradnik
Polski supersamochód dopuszczony do ruchu
Najlepsze używane kompakty za 10-20 tys. zł

Widoczność

Przechodzenie przez pieszych w miejscach niedozwolonych jest niestety stałą praktyką. Piesi, chcąc zaoszczędzić czas, przechodzą na skróty w miejscach zabronionych i ryzykują potrąceniem przez samochód. Dlatego stale obserwujmy otoczenie drogi i bądźmy przygotowani, że w każdej chwili ktoś może wyjść nam przed maskę– radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Szczególnie w miesiącach jesiennych, kiedy zmrok zapada szybko, a pogoda bywa mglista może być nam trudniej zauważyć pieszego przechodzącego przez jezdnię lub idącego poboczem. Niestety mało który z nich zakłada po zmroku elementy odblaskowe, aby być dobrze widocznym dla kierowców, nie uświadamiając sobie, że takie nieodpowiedzialne zachowanie podwyższa ryzyko potrącenia. Pieszy jest zobowiązany do noszenia odblasków po zmroku i poza terenem zabudowanym. W przypadku braku elementów odblaskowych może zapłacić mandat od 20 do 500 złotych.

Zobacz także: Jak dobrać olej silnikowy?

Polecamy: Co ma do zaoferowania Volkswagen up!?

Gdzie przechodzić?

Prawo wyraźnie reguluje, w jakich miejscach możliwe jest przechodzenie przez jezdnię. Dopuszcza się przechodzenie przez ulicę poza przejściem dla pieszych, jeśli odległość od najbliższego przekracza 100 metrów. Wówczas, o ile nie utrudni to ruchu pojazdów i nie narazi kierowców na gwałtowne hamowanie, pieszy może przejść przez ulicę. W innym przypadku za przejście przez ulicę w miejscu niedozwolonym grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych.

O czym powinni szczególnie pamiętać piesi? Zapraszamy do poniższej galerii.

Należy przechodzić przez jezdnię w miejscach oznaczonych pasami, czyli tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów. 

Fot. Anna Kaczmarz

Należy przechodzić przez jezdnię w miejscach oznaczonych pasami, czyli tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów.

Fot. Anna Kaczmarz

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Nauka jazdy (gość)

    Zabrakło mi tu podkreślenia ze w sytuacji jak na pierwszym zdjeciu, sa to DWA przejscia. Piesi traktuja je jako 1 i nagminnie ładuja się pod auta. Ciezko wytlumaczyc kursantowi roznice miedzy kultura jazdy a bezpiecznym przejazdem przy przejściu, a piesi widzac zwalniajacą elke po prostu wchodzą. Kultura wobec pieszych moze byc brakiem kultury wobec jadacych za nami jesli bedziemy stawac przed kazdym przejsciem. Czesto slyszymy tez komentarze " te! Nauka jazdy!" Lub " jak szkolisz baranie" :)

  • kruzun67 (gość)

    A mnie zabrakło jeszcze komentarza do drugiej części art.13 p.2 (po kropce)

  • strun (gość)

    Wystarczy, że pieszy będzie pamiętał, że nie ma strefy zgniotu nawet wtedy jak ma na pasach pierwszeństwo.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości