Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Obowiązki kierowców wobec rowerzystów

Data publikacji: Autor: KWP w Olsztynie

fot. archiwum Sezon rowerowy w pełni. Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego im także należy się szczególna uwaga. Organizatorzy kampanii „Bezpiecznie razem do celu” przygotowali kolejny spot, promujący bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszych oraz rowerzystów nie chroni nic, poza własnym rozsądkiem oraz  przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia.

Każdy z nas uczestniczy w ruchu drogowym. Często zauważa się, że kiedy sami jesteśmy pieszymi czy rowerzystami denerwują nas zachowania kierowców. Kiedy wsiadamy za kierownicę, denerwujemy się na pieszych i rowerzystów. Zasada jest prosta: kierowca ma obowiązki także wobec osób pieszych oraz rowerzystów i musi się z nich wywiązywać, by przez swoje lekkomyślne zachowanie nie zrobić nikomu krzywdy.

Jakie są obowiązki kierowców wobec rowerzystów?
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
- Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
- Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
- Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
- Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Tylko w ciągu ostatniego półrocza na warmińsko-mazurskich drogach doszło do blisko 30 wypadków, których przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie. Przepisy jasno określają, że kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Także rowerzyści mają określone prawem obowiązki i muszą się z nich wywiązywać. Bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego - podkreśla mł. insp. Robert Zalewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Organizatorzy kampanii „Razem bezpiecznie do celu” przygotowali kolejny film, dotyczący promowania bezpiecznych postaw w ruchu drogowym. Pomysłodawcami i organizatorami kampanii są Fundacja Never Ever Give Up oraz firma Interparts. Do przedsięwzięcia promującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym, obok innych podmiotów, włączyła się także Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmu przygotowanego przez organizatorów kampanii.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • RESPEKT (gość)

  do AUTORA CZYLI KWP W OLSZTYNIE. jakis jeden jedyny obowiązek ma ROWERZYSTA WOBEC KIEROWCY ??? bo wg mnie nie ma . Może jechac autostrada, trasa szybkiego ruchu , drogą obok ścieżki dla rowerów . Może przejechac przez przejście pomimo czerwonego swiatła , może jechać o 24.01 bez światełek. Może jadąc słuchac radia czy muzyki , może gadac w czasie jazdy przez telefon trzymając go w rece itd MOŻE Może wjechac na przejazd dla rowerów z prędkością peletonu TdF.

 • ona (gość)

  Super tylko brakuje jednej rady dla bałwanów na rowerach. Na skrzyżowaniu korzystajac z drogi samochodowej powinni zachowywać się jak samochody! Tak jest w europejskim prawie jazdy. Jak widze kretyna, który na podporzadkowanej staje z mojej prawej strony po czym bez sygnalizacji skręca mi przed maska w lewo to mnie trafia i dobrze, że mam sprawne hamulce.

 • on (gość)

  Droga pani(ona), kiedy pierwszeństwo wymusi pani jakiś bałwan w samochodzie to straty mogą być dużo większe niż tylko chwilowe nerwy. Ja niedawno odebrałem samochód bo miałem właśnie taką sytuację, a sprawca nie miał ważnego OC, to już wolałbym rowerzystę, mniejsze szkody bym miał.

 • Rozbawiony (gość)

  A na zdjęciu koleś łamiący dwa przepisy PoRD.

 • mfind

  Szacunek i wzajemne zrozumienie swoich obaw i lęków powinien stanowić drogę do budowania dobrych relacji pomiędzy obydwiema grupami. Nie ma innej drogi. Dlatego jedni i drudzy powinni być czujni i uważni na drodze, jednocześnie przestrzegając przepisów. Pozdrawiam Maciek porównywarka OC i AC

 • barbie (gość)

  a obowiązki rowerzysty wobec kierowcy?????

 • pitupitu (gość)

  Rowerzysta nic nie musi bo nie potrzebuje uprawnień, nie ma rejestracji, nie ma ubezpieczenia, jest anonimowy aż do momentu poważnego wypadku. Może zachowywać się jak skończony dureń. Często też zdarza się, że kierujący samochodem zostawia grata i staje się pieszym lub rowerzystą, a przy okazji bardzo durnieje z poczucia bezkarności.

 • Ania (gość)

  Ilu widujecie Państwo rowerzystów w kaskach i kamizelkach odblaskowych, o oświetleniu roweru już nie wspomnę. Bo ja może jednego na dwudziestu. Cała reszta uprawia rekreacyjną jazdę rowerem w środku miasta, nie dbając o własne bezpieczeństwo nawet w najmniejszym stopniu. Ja nawet spacerując z psem (odblaskowa obroża) po zmroku przyczepiam odblaski do nogawek i na rękawy. A rower kupiłam sobie w kolorze ostrej zieleni. Nie chcę być niewidocznym "cieniem".

 • Piotr (gość)

  A kiedy w końcu rowerzyści będą zdawali egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego? Rowerzysta wjeżdża na skrzyżowanie z pełną prędkością, nawet nie zwalniając, rowerzysta nie sygnalizuje zamiaru skrętu, rowerzysta porusza się chodnikiem, pomimo tego iż po drugiej stronie ulicy jest ścieżka rowerowa. Kiedy w końcu zmiana i zaostrzenie przepisów dla rowerzystów?

 • ds (gość)

  Tu nie o środek lokomocji chodzi tylko o to kto co ma w głowie.Wymuszenia pierwszenstwa na rowerzystach jest tak samo nagminne jak skret w lewo przed maska samochodu czy wpadanie rozpedzonym rowerem na przejscie dla pieszych.

 • siekieradek (gość)

  Skoro są nie chronieni to powinni przede wszystkim sami na siebie uważać. Kiedy zostanie zniesiony absurdalny przepis pierwszeństwa na przejazdach dla rowerów. To tak jak by samochody miały pierwszeństwo przed pociągami na przejazdach bo są nie chronieni i zawsze są ofiarami

 • Wesoły (gość)

  To artykuł sponsorowany przez LIDL? :(

 • uwaga (gość)

  komu służą te wypociny pseudo "redachtora" ? odp: skłócić społeczeństwo żeby Polak rzucał się do gardła drugiemu Poloczkowi ? gazeciarze macie w tym wielkie zasługi jak szczerbaty kurdupel ........

 • szymon (gość)

  A może by tak sprawdzac oświetlenie rowerów i rowerzystów. Przeciez to pojazdy widma.Można kupić bez problemów odpowiednie oświeltenia, ale po co. Niech sie domyślają, że Ja jadę i co dalej zrobię. To zgroza, teraz to sie dzieje.

 • Cyklista (gość)

  Głupota wielu rowerzystów nie zna granic np. jazda szosą gdy obok jest ścieżka rowerowa, jazda trasami szybkiego ruchu, ale czego wymagać skoro pozwala się poruszać im bez żadnych uprawnień po drogach to samo z motorowerzystami wystarczy dowód osobisty. Skoro im pozwolono to po co kursy i egzaminy na prawo jazdy ? Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zdać egzamin z podstaw prawa o ruchu drogowym i mieć wykupione OC - nawet na rowery skoro jest uczestnikiem ruchu drogowego.

 • Aleksander (gość)

  Troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest lekceważona już na etapie projektowania ciągów komunikacyjnych. Obserwuję totalny brak wyobraźni projektantów którzy bezmyślnie lokują ruch rowerowy na skraju bardzo0 niebezpiecznych jezdni oraz na ciągach pieszych, na chodnikach , zamiast w trosce o bezpieczeństwo te strumienie maksymalnie izolować.

 • Odp. co Cyklista (gość)

  Kierowcy samochodów zdają stosowne egzaminy, więc mają PJ(przynajmniej powinni), a i tak powodują najwięcej wypadków. Więc jak to jest?

 • Wrocławianka (gość)

  A obowiązki rowerzystów? 1 szy najważniejszy to zabierać mózg z domu!!! Odróżniać światło czerwone od zielonego! I jechać prawą stroną pasa a nie jego środkiem!!! Wtedy można z wami "rowerzystami" dzielić ulice, dobrze poczytać kodeks drogowy skoro korzystacie z taką wielką chęcią z tych samych ulic co kierowcy samochodów, nawet gdy obok jest wydzielona ścieżka rowerowa!!!

 • sam (gość)

  stop dla kretynów rowerowych oni sa niebezpieczni nawet na ściezkach rowerowych a co dopiero na ulicach nasze prawo stworzyło precedens i wzielo ich w obrone przyznajaac im takie uprawnienia to jest chore dlatego bede ich tepil bez umiaru

 • mas (gość)

  stop dla kretynów samochodowych oni sa niebezpieczni nawet na autostradach a co dopiero na ulicach nasze prawo stworzyło precedens i wzielo ich w obrone przyznajaac im takie uprawnienia to jest chore dlatego bede ich tepil bez umiaru

 • aghrr (gość)

  Kierowcy w większości nie respektują najzwyklejszej zasady ustępowania pierwszeństwa i nie tylko wobec rowerzystów. Wczoraj widziałem przypadek trąbienia na jadący prawidłowo samochód przez idiotę wymuszającego pierwszeństwo. Prawo jazdy od trzydziestego roku życia no i oczywiście badania psychiatryczne.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości