Obowiązki rowerzystów na drodze, chodniku i ścieżce rowerowej

Regina Skibińska
Rowerzysta to kierujący, co oznacza, że podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi on przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem Fot. Skoda
Rowerzysta to kierujący, co oznacza, że podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi on przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem Fot. Skoda
Rowerzysta, który narusza przepisy ruchu drogowego, naraża się na mandat lub postępowanie przed sądem.
Rowerzysta to kierujący, co oznacza, że podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi on przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów
Rowerzysta to kierujący, co oznacza, że podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi on przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem Fot. Skoda

Rowerzysta to kierujący, co oznacza, że podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi on przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem.

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta nie może kierować pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu ani korzystać  podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Rowerzysta nie może jeździć bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. Nie wolno mu także jechać obok innego uczestnika ruchu, z wyjątkiem sytuacji, gdy porusza się  po jezdni obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Na rowerze można przewozić dziecko do lat 7, o ile jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną podróż albo w przyczepce rowerowej.

Wyposażenie roweru

Niezależnie od tego, na jaki model roweru się zdecydujemy, musi on być wyposażony w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Nie jest obowiązkowe używanie kasku ani kamizelek odblaskowych, ale są one przydatne ze względów bezpieczeństwa.

Na ścieżce rowerowej

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Na drodze rowerowej pieszy ma obowiązek ustąpić miejsca rowerowi, chyba że jest osobą niepełnosprawną.

Rowerzyści poruszający się po ścieżkach rowerowych mają Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

**Zobacz także:

Spersonalizowany zestaw wskaźników

**

Obowiązki na drodze

W przypadku braku pasa ruchu dla rowerów oraz pobocza rowerzysta powinien poruszać się po jezdni, trzymając się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się wtedy, gdy pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Rowerzysta nie może jeździć pasem BUS, gdyż jest on przeznaczony tylko dla autobusów lub trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. Kierujący rowerem jest obowiązany
Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić Fot. Skoda

W pewnych przypadkach rowerzysta może jechać po chodniku. Może to robić tylko wtedy, gdy:

-  opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,

-  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Nawet kiedy rowerzysta może jechać po chodniku, to musi on pamiętać, że jest to miejsce z założenia przeznaczone dla pieszych. Z tego powodu rowerzysta po chodniku musi jeździć powoli,  zachować szczególną ostrożność oraz ustępować miejsca pieszym.

Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

Dziecko na rowerze

Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.

Po ukończeniu 10 roku życia dziecko może przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Dokument ten powinny posiadać osoby od 10. do 18. roku życia, a bez niego osoby w tym przedziale wiekowym nie powinny poruszać się rowerem po drogach, chyba że posiadają prawo jazdy  kat. AM, A1, B1 bądź T.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty