Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Obowiązkowa kratka w aucie

Data publikacji: Autor: (TOK)

W samochodach ciężarowych przestrzeń ładunkowa musi być oddzielona trwałą przegrodą odpowiedniej wytrzymałości.

Na pytania Czytelników odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

- Czy to prawda, że uległy zmianie przepisy dotyczące obowiązku wyposażenia pojazdu w kratkę oddzielającą pasażera od przestrzeni ładunkowej w samochodzie ciężarowo-osobowym?

- Tak, ustawodawca dokonał zmian w tym zakresie. Znajdują się one w Dzienniku Ustaw nr 23 z 2003 r. - Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W samochodach ciężarowych przestrzeń ładunkowa musi być oddzielona trwałą przegrodą odpowiedniej wytrzymałości (przyp. do grup samochodów ciężarowych zalicza się także samochody ciężarowo-osobowe).
Obowiązek ten dotyczy pojazdów zarejestrowanych pierwszy raz po 28.05.1999 r. Ponadto ustawodawca wyszczególnił wymagania, jakim powinna odpowiadać przegroda w samochodzie ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 tony. Po pierwsze powinna pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią.
Dopuszcza się, by odległość między elementami przegrody wynosiła nie więcej niż 100 mm w dowolnych wzajemnie prostopadłych kierunkach. Ponadto odległość od przegrody do ścian wewnętrznych bocznych oraz sufitu pojazdu nie powinna przekraczać 50 mm. Przegroda powinna wytrzymać równomiernie przyłożone na całej powierzchni równoległe do osi pojazdu obciążenie, które odpowiada dwukrotnej masie ładunku przewidzianego do umieszczenia w przestrzeni ładunkowej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości