Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Obowiązkowa zmiana opon na zimowe. To już tylko kwestia czasu

Data publikacji: Autor: JEW

Fot: Lucyna Nenow Czy będziemy zmuszeni zmieniać opony z letnich na zimowe przy spadku temperatur i opadach śniegu? Wszystko na to wskazuje. Sejmowa komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego już nad tym pracuje. Politycy planują wprowadzić obowiązek zmiany ogumienia w okresie od 1 listopada do 31 marca. Za brak opon zimowych na kołach w tym czasie, kierowcy mają być karani mandatem wysokości aż 500 złotych!

Posłowie zaznaczają, że opracowując nową regulację kierowali się bezpieczeństwem i dobrem obywateli. Podkreślają, że zimowe opony, to lepsza przyczepność w czasie sezonu zimowego.

Szacuje się, że już dzisiaj 95 proc. kierowców zmienia opony w zależności od sezonu, jednak teraz robią to w momencie, który uważają za słuszny. Nowy przepis zakłada, że samochody musiałyby jeździć na "zimówkach" od 1 listopada do 31 marca.

Pomysł na zmienię prawa nowy nie jest. Przepis nakazujący stosowanie opon zimowych obowiązuje już np.: kierowców w Niemczech i Czechach, gdzie sprawdza się od lat.

                                                                                      Źródło: Gazeta Wrocławska

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Dzieckowemgle (gość)

  Poseł,szczególnie postkomunistyczny jest mądrzejszy niż przeciętny człowiek i wie kiedy temperatura spadnie poniżej zera minimum 30 lat do przodu..

 • Dr_House (gość)

  Powinno być tak jak w Niemczech tzn. obowiązek jest tylko wtedy gdy jest mróz i śnieg! Ustanawianie dat granicznych jest bez sensu. Wystarczy spojrzeć na poprzedni sezon gdzie śnieg sypał od października do połowy kwietnia. A w tym roku w pierwszych dniach listopada było po 12 stopni.

 • Mark (gość)

  Dlaczego zmusza się osoby, które robią zimą 1000 km do zmiany?

 • bryan (gość)

  Dokładnie to co pisze przedmówca.Nie wyobrażałem sobie by jak było na początku listopada tego roku jezdzić zimówkami w temperaturze+14st.Celsjusza.Ci durniKRÓTKOWZROCZNI iDECYDENCIjak niemal zawsze w kwestii w fałszywe rozumowanie w prawdziwe bezpiczeństwo i znowu choleraMAŁPUJĄw ogłupiały sposób bez reszty od innych krajów.Zwiększy się sprzedaż opon całorocznych choć będą droższe,ale opłacalne(przez całe dziesięciolecia jezdziliśmy na całorocznych oponach,a teraz na zmiennych oponach tylko wyłącznie celem zarabianiaVAT,karami de facto wyłącznie pomnożeniem pieniędzy do budżetu-dziś wpływy od zmotoryzowanych do budżetu wynoszą ok.33,4%budżetu!,a jak do tego dojdzie"dwuoponówka"to będzie dodatkowo jakieś min.2,6%tylko z osobówek!,a reszta pojazdów tzn.ciężarówek,autobusów itd., nie chciało mi się zwyczajnie zliczyć,aleMFjuż z całą pewnością policzyło i jest to niewątpliwie tajne jeśli nie"ściśle tajne"oraz z premedytacją do tego dąży,pod przykrywką fałszywego"bezpieczeństwa".NoEndTime!

 • bryan (gość)

  P.S. Pomyliłem się "klawiszowo": jest "ok.33,4%" a ma być - 22,4%. Pozdrawiam.

 • Stan (gość)

  Tylko lewacko-liberalni bandyci ustalaja przepisy nakazujace dla wlasnych interesow,tak jak zmuszanie wlaczania swiatel w dzien,bo firmy takie jak Philips,OSRAM lobbuja I ministrowie (czyli lewacko-liberalna swiniarnia) za lapowki ustala takie glupie prawa.Jezdze w USA 25 lat,gdzie miliony samochodow I nikt nie swieci w dzien swiatel.Jedynie mozna wlaczyc swiatla w dzien dla oswiecenia umyslow tych kretynow z lewacko-liberalnej swiniarni

 • mori (gość)

  moim zdaniem obowiązek powinien być, ale na boga nie wprowadzajmy go jakimiś datami, dobre rozwiązanie funkcjonuje w Niemczech, gdzie na zimowkach jest obowiązek jazdy ale tylko jeśli sa warunki zimowe, tzn. wyjedziesz na letnich w snieg mandat, jeśli wyjedzies 2 stycznia a nie będzie warunków zimowych to proszę bardzo. W druga strone czy wprowadzić również obowiązek jazdy na letnich w lato.

 • MOR (gość)

  Na zimówkach tak ale gdy warunki są zimowe, a jak biorą przepisy te niby dobre to dla czego np. przy rejestracji pojazdów tablice kupuje się od monopolisty, a nie jak w Niemczech kto taniej zrobi, jak również zakaz pieczątek w dowodach rejestracyjnych, które są spowodowane tylko chęcią zysku po wyczerpaniu kratek do wpisów, to co dobre dla użytkownika nie wchodzi w rachubę, a wszystko przecież jest w systemie wystarczy zajrzeć takiemu miśkowi i wszystko wie ale poco skoro można od gostka kasę wyciągnąć.

 • 000bryan (gość)

  Zgadzam się co do joty@MOR.Ministerstwo transportu bardzo sceptycznie podchodzi do pomysłu posłów i ostudziło ich popieprzone zapędy,którzy nie rozumieją o inności i nieprzewidywalności dynamiki warunków atmosferycznych.Parlamantarzyści na swych posiedzeniach robią pod fałszowane"bezpieczeństwo"celem wyciągania niemal tylko pieniędzy od społeczeństwa,a nić nie robią by należycie chronić interes społeczeństwa np.przed wyzyskiem czy wyciągnąć społeczeństwo od cierpień codziennego życia i doprowadzić do egzystencji choćby minimum godności np.jak likwidować w służbie zdrowiaKOLEJKI ŻYCIA(za niemal wszystko muszę,kuchwa mać płacić i niech do jasnej cholery oddadzą moje wszystkie składki zdrowotne oraz wolałbym sobie sam zrobić"fundusz ochronny")i płacić za"krótkie terminy"do korupcjogennej kliki personelu medycznego-niech pokaże,który lekarz ma"biedny majątek"i w państwowej skierowuje pacjentów do prywatnych czyt.do obskubania itd itp.Mam podeszwy butów z opony zimowej DębicaFrigo2,suuper!

 • Motomaniak (gość)

  od 1 listopada do 31 marca to się trzyma przeważnie gołębie zamknięte w gołębniku :PPP ale widać posłowie (ciekawe czy pani poseł Bubelewicz?) mają podobnej wielkości rozumki co te zasłużone dla poczty ptaki...

 • 000bryan (gość)

  ...raczej kurzy móżdzek i nie jest mi do śmiechu. Pozdrawiam przedmówcy.

 • wismar2 (gość)

  Nie obrażajcie biednych zwierząt. Pozdrawiam.

 • bryan (gość)

  Do @wismar2 - nie obrażam biednych zwierząt (sam posiadam Np psa przyjaciela pomimo jego choroby lokomocyjnej) tylko chciałem porównać obrazowo do "hierarchii mózgów wśród naczelnych" Np wg teorii Darvina - oczywiście w przenośni. Pozdrawiam.

 • lordofchaos (gość)

  mam jeszcze garsc pomyslov - szkoda ze nie vszytski sa moje - povietrze v zimovych oponach povinno byc najlepiej z gor im vyzsze tym lepiej, a czy nasi politycy zapomnieli o viosnie i jesieni tez povinny byc opony na te pory roku viosenne z zielonym paskiem bo przyroda sie budzi do zycia a jesienna kolekacja povinna byc v kolorze spadajacych lisci

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości