Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Obowiązkowe wyposażenie auta. Za braki grożą mandaty

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Łacheta Wielu kierowców ma problem z wymienieniem obowiązkowego wyposażenia samochodu. Dużo wątpliwości wzbudza m.in. apteczka.

Obowiązkowe wyposażenie auta wskazuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

Gaśnica musi być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Nie ma znaczenia jej data ważności. Brak gaśnicy naraża kierowcę na mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Takim sam mandat może dostać kierowca za brak trójkąta ostrzegawczego. Dodatkowo niewystawienie go w przypadku awarii jest zagrożone karą 150 zł.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w Polsce, apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto ją jednak posiadać. Podobnie jest m.in. z linką holowniczą, kamizelką odblaskową, kołem zapasowym, czy dodatkowymi żarówkami. Nie ma obowiązku wyposażenia pojazdu w te elementy, ale często przydają się w trasie.

Redakcja poleca:

Używane auto z importu. Najpopularniejsze modele
Przekroczenie prędkości. Ten przepis to mit
Prawo jazdy 2018. Zmiany opóźnione?


Przy obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, warto wspomnieć o Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z nią auto powinno spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące w kraju, w którym jest zarejestrowane. Tym samym kierowca z Polski wjeżdżając do państwa gdzie obowiązkowe jest posiadanie apteczki, nie może zostać ukarany mandatem za jej brak, gdyż posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe w Polsce. Praktyka pokazuje, że próby wręczenia mandatu za brak wymaganego lokalnym prawem wyposażenia wciąż mają miejsce. W przypadku nieprzyjęcia mandatu, konieczna może być pomoc prawna na terenie danego państwa. Warto już w trakcie kontroli powiadomić polski konsulat o zaistniałym fakcie.

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Polak (gość)

  wchodzę przeczytać artykuł i od razu muszę przewijać stronę żeby zatrzymać odtwarzanie ryczącego filmiku, który nie jest powiązany z artykułem, widzę możliwość dopisania komentarza, wylewam mój żal, wiedząc gdzie go ma redakcja, po czym zamykam stronę, bo ochota na czytanie mi przeszła, Miłego wieczoru

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Krispi (gość)

  Co za bzdury artykół niezgodny z żeczywistoscią

 • mcqh (gość)

  Krispi, miałeś do szkoły pod gurkę?

 • Jasiu (gość)

  Linkę? Przecież holowanie jest zabronione.

 • Piotr (gość)

  Krispi i mcqh chyba razem mieliście pod górkę.

 • tymopa (gość)

  Pokombinuj z ustawieniami, i nie będziesz musiał/a skomleć, że filmik ci się głośno włącza na stronie. Zanim zaczniesz korzystać z narzędzia, zapoznaj się z jego obsługą. Ręce opadają. Myśli, że jest mądry/a, a głipoty tule, że szczypie w oczy.

 • zac (gość)

  za wszystko można dostać mandaty, bez yanosika to już się nie ma co z domu w ogóle ruszać tak naprawdę w ostatnim czasie

 • No (gość)

 • marcin (gość)

  jak policjant się uprze to za ładne oczy można mandat dostać...ale jest Yanosik, używam i mam nadzieje że mnie nie zawiedzie

 • Komentarz usunięty.
 • Marcin (gość)

  Co za bzdury, treść przeczy tytułowi, jakiś banan bez szkoły to pisal

 • Kreon (gość)

  Mam i gaśnicę i apteczkę. po ostatniej stłuczce kupiłem (jedno i drugi od firmy Znaki TDC), bo wtedy by mi się rpzydały a nie miałem. wolę nie dopuścić znów do takie sytuacji. No i lina holo i kable do awaryjnego odpalenia od innego auta też przydatne - szczególnie jak mamy -20 mrozu!

 • rajmund11 (gość)

  Mandaty powinny być surowe za to! To nie tylko chodzi o nas - dzięki apteczce możemy pomóc też drugiemu człowiekowi, uratować kogoś! Ostatnio widziałem fajny artykuł na temat tego, co musi być w takiej apteczce -> https://www.motofakty.pl/artykul/obowiazkowe-wyposazenie-auta-za-braki-groza-mandaty.html

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości