Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Te dwa elementy musisz posiadać. Nie masz? Grozi Ci mandat!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Łacheta Wielu kierowców ma problem z wymienieniem obowiązkowego wyposażenia samochodu. Czy trzeba mieć w pojeździe apteczkę? Co z gaśnicą?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

Obowiązkowe wyposażenie auta wskazuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

Mandat za brak gaśnicy

Każdy kierowca ma obowiązek wyposażenia swojego auta w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Podczas obowiązkowego przeglądu diagnosta ma obowiązek sprawdzenia czy w pojeździe znajduje się gaśnica.

Najlepszym miejscem umieszczenia gaśnicy jest zamykany schowek przed pasażerem Gaśnica samochodowa, którą kierowcy są zobowiązani posiadać, powinna zawierać w sobie co najmniej 1 kg środku gaśniczego. Okres legalizacji gaśnicy przeważnie waha się od 1 do 2 lat, natomiast okres gwarancyjny z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji.

Co się stanie, gdy podczas kontroli drogowej kierowca nie będzie w stanie przedstawić funkcjonariuszowi gaśnicy z aktualnym terminem przydatności do użycia? Policjant nie wyciągnie z tego tytułu konsekwencji, gdyż ma jedynie obowiązek sprawdzić jej obecność w pojeździe. Jednak brak gaśnicy może wiązać się z mandatem od 20 do 500 zł.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Legalizacja gaśnicy polega na sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie gaśnic. Koszt takiej kontroli to od kilku do kilkunastu złotych. Nowa gaśnica przez pierwsze kilka lat użytkowania praktycznie nie traci sprawności.

Mandat za brak trójkąta ostrzegawczego

Za brak trójkąta ostrzegawczego można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Dodatkowo niewystawienie go w przypadku awarii jest zagrożone karą 150 zł.

Jak używać trójkąt ostrzegawczy?

Zgodnie z art 50. ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:

 1. na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
 2. na pozostałych drogach twardych;
 3. poza obszarem zabudowanym – jeśli postój samochodu odbywa się na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości
 4. na obszarze zabudowanym – jeśli pojazd znajduje się w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione

Postój pojazdu należy sygnalizować w sposób następujący:

 • na autostradzie lub drodze ekspresowej - przez:
  • włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
  • umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
 • na pozostałych drogach:
  • poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
  • na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

Sygnalizowanie postoju musi trwać przez cały jego czas.

Czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w Polsce, apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto ją jednak posiadać.

Co warto mieć w aucie a nie jest obowiązkowe?

Podobnie jest m.in. z linką holowniczą, kamizelką odblaskową, kołem zapasowym, czy dodatkowymi żarówkami. Nie ma obowiązku wyposażenia pojazdu w te elementy, ale często przydają się w trasie.

Konwencja wiedeńska. Co reguluje?

Przy obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, warto wspomnieć o Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z nią auto powinno spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące w kraju, w którym jest zarejestrowane. Tym samym kierowca z Polski wjeżdżając do państwa gdzie obowiązkowe jest posiadanie apteczki, nie może zostać ukarany mandatem za jej brak, gdyż posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe w Polsce. Praktyka pokazuje, że próby wręczenia mandatu za brak wymaganego lokalnym prawem wyposażenia wciąż mają miejsce. W przypadku nieprzyjęcia mandatu, konieczna może być pomoc prawna na terenie danego państwa. Warto już w trakcie kontroli powiadomić polski konsulat o zaistniałym fakcie.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • WITOLD (gość)

  Drogi autorze tego fachowego artykułu mam wrażenie, że nigdy nie miałeś w dłoni takiej gaśnicy podaj mi jeden model auta bo ja nie umiem wymienić więcej niż jeden co do którego i tak pewny nie jestem. Gasnica 1Kg lub większa nie, zmieści się w tym schowku...

 • Marek (gość)

  witam serdecznie

 • Komentarz usunięty.
 • Kris (gość)

  Witold : Volvo xc40

 • Katris (gość)

  Polecam gaśnice tzn spray gaśniczy iBlockFIRE bo on zmieści się w schowku a skuteczność ma 2kg gaśnicy proszkowej a w dodatku jest całkiem eko. Ja miałam już okazje go wypróbować i uratował mi "tyłek"

 • Jarecki (gość)

  Tylko z tego co wiem BlockFirey nie są dopuszczone (brak homologacji) policja nie traktuje ich jak gaśnicy i jest mandat. Możesz je wozić dodatkowo i używać na własną odpowiedzialnosc

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości