Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

OC po nowemu

Data publikacji: Autor: red

Od 1 stycznia 2004 zmieniają się zasady funkcjonowania ubezpieczenia "OC komunikacyjnego". Jedną z najistotniejszych zmian w zakresie ochrony ubezpieczeniowej będzie jej powiązanie z samochodem.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że sprzedając samochód korzystamy jeden miesiąc z ochrony ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela. Zbywca samochodu, informując zakład ubezpieczeń o fakcie sprzedaży samochodu, miał prawo do zwrotu części zapłaconej składki.

Po 1 stycznia 2004 sprzedając samochód będzie się go sprzedawało wraz z polisą. Zbywca będzie obowiązany przekazać polisę OC komunikacyjnego nabywcy. Nowy właściciel, zgodnie z zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ( Dz.U. z 2003 Nr 124 poz. 1152) będzie mógł korzystać z polisy poprzednika do końca okresu ubezpieczenia, na który opiewa polisa. Z tego rozwiązania wynikają pewne konsekwencje. Można przyjąć, że w pewnych przypadkach nabywca nie będzie zainteresowany korzystaniem z polisy zbywcy. Wtedy będzie mógł wypowiedzieć umowę .

Wypowiedzenie musi być złożone najpóźniej 30 dnia od momentu kupna samochodu. Wypowiedzenie powoduje rozwiązanie umowy, które następuje z dniem 30 od dnia zamiany właściciela pojazdu. Po wypowiedzeniu nabywca musi zawrzeć umowę ubezpieczenia, dokonując swobodnego wyboru zakładu ubezpieczeń. Oczywiście wypowiedzenie umowy i jej rozwiązanie daje zbywcy pojazdu prawo do otrzymania składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Sytuacja jednak zmienia się diametralnie, gdy nabywca nie wypowie umowy. Wtedy, zbywca nie może uzyskać zwrotu składki. Umowa rozwiązuje się dopiero z momentem upływu okresu ubezpieczenia. Nie ma więc niewykorzystanego czasu funkcjonowania polisy, który dawałby zbywcy prawo do żądania zwrotu części pieniędzy wyłożonych na składkę . W tym przypadku zbywca musi element wartości zapłaconej składki za ubezpieczenie OC uwzględnić w cenie transakcyjnej samochodu.

Trzeba podkreślić, że polisa OC przechodząca ze zbywcy na nabywcę, przy braku wypowiedzenia, rozwiązuje się z momentem upływu okresu ubezpieczenia. W stosunku do tych umów nie następuje znany już element automatycznego zawarcia umowy na kolejne 12 miesięcy. Nabywca może więc korzystać z polisy zbywcy, ale w odpowiednim czasie musi podjąć działania celem zawarcia kolejnej umowy. W roku 2004, przy nabywaniu pojazdów w obrocie wtórnym, trzeba będzie zwracać szczególną uwagę na dokument ubezpieczenia OC przekazywany przez zbywcę. Gdy polisa będzie wystawiona z datą początkową przed 1 stycznia 2004, do jej funkcjonowania będą miały zastosowanie "stare przepisy".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości