Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Od stycznia ostrzejsze normy dla stacji paliw

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Fot. Archiwum Polskapresse Od 1 stycznia 2013 roku zaczną w Polsce obowiązywać nowe, ostrzejsze normy środowiskowe dotyczące zbiorników paliwowych. Jest to zła wiadomość dla właścicieli stacji paliw, którzy jeszcze nie przeprowadzili wymaganej modernizacji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fot. Archiwum PolskapressePrzypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, rok 2012 jest ostatnim, w którym stacje paliw mogą korzystać ze zbiorników niewyposażonych w urządzenia do monitorowania wycieków i odpowiedniego zabezpieczenia zbiorników. W ich skład wchodzą m.in. systemy zapobiegające przedostaniu się nieczystości do gruntu oraz źródeł wód gruntowych. Szacuje się, że koszt przystosowania zbiorników paliw do nowych wymogów to ok. 100 tys. zł.

Wciąż nie wiadomo, ilu przedsiębiorców nie zdąży zmodernizować swoich stacji. Problem jest jednak duży i dotyczy niemal wyłącznie prywatnych sprzedawców paliw. Urząd Dozoru Technicznego podaje, że do końca listopada przystosowano zaledwie 59% wszystkich zbiorników w Polsce. Trudno jednak oszacować, jak wiele stacji przeprowadziło modernizację, gdyż w niektórych sytuacjach na jedną stację przypada kilka zbiorników.

Ministerstwo Gospodarki tłumaczy, że okres przejściowy na dostosowanie się do nowych wymogów wynosił aż 16 lat, więc nie można mówić o zaskoczeniu ze strony przedsiębiorców. Choć duża część z nich nie przeprowadziła wymaganej modernizacji, to resort nie zamierza przedłużyć tego okresu o dodatkowe 12 miesięcy.

W sytuacji, gdy podczas kontroli straży pożarnej lub urzędników okaże się, że stacja paliw nie posiada zmodernizowanych zbiorników, właścicielowi zostanie odebrana koncesja, zaś sam punkt sprzedaży zamknięty.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości