Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Odbieranie praw jazdy niezgodne z konstytucją?

Data publikacji: Autor: (łs) TVN24/x-news

Fot. TVN24/x-news Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się nowym przepisom kodeksu drogowego. Chodzi o odbieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości. Wniosek do trybunału skierował rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Fot. TVN24/x-news- Podważamy kwestię czy pozbawianie automatycznie prawa jazdy w trybie administracyjnym nie narusza zasady dwukrotnego karania za ten sam czyn - podkreślił Bodnar.

Policjanci nie mają wątpliwości. Ich zdaniem zmiany korzystnie wpłynęły na bezpieczeństwo na polskich drogach. Tegoroczne wakacje były mniej tragiczne od zeszłorocznych. W porównaniu z 2014 rokiem nie doszło do tak wielu wypadków, a na drogach zginęło o ponad 80 osób mniej. - Kierowcy zaczynają jeździć "zdroworozsądkowo" - powiedział kom. Jarosław Gnatowski z Komendy Głównej Policji.

O tym się mówi: Piękne partnerki piłkarzy Legii Warszawa (GALERIA)

Kierowcy zaczęli w znacznie większym stopniu zwracać uwagę na ograniczenia prędkości. Prędkości rozwijane w obszarze zabudowanym wyraźnie spadły. Przypomnijmy, że od 18 maja kierowcom, którzy w obszarze zabudowanym przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h, prawo jazdy jest odbierane bezpośrednio przez policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd, 3-miesięczny okres jest  przedłużony do 6 miesięcy. Zatrzymano już 10422 prawa jazdy.

Kiedy osoba będzie kierowała pojazdem pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy, okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Mimo to ponad 150 osób zdecydowało się wsiąść za kierownicę pomimo zatrzymanych czasowo uprawnień do kierowania pojazdem, a kolejne kilkanaście zlekceważyło nawet wydłużony termin zatrzymania prawa jazdy.

Jeep dla Ciebie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • jan (gość)

  nie policjant daje kierowcy prawo jazdy i wedlug mnie niema n prawa go zabierac .to tak jakbym zabral policjantowi pistolet pomimo ze nie ja go mu dalem zenada.proponuje wsrod tych absurdow zakazac kierowcom oddychac w samochodach

 • jestemzpolski (gość)

  Pytajmy dalej. Czy jakiekolwiek działania policji w kontakcie z obywatelem są zgodne z Konstytucją? Jeśli tak, to które to są i dlaczego.

 • ajozeslunska (gość)

  @jestemzpolski.Nic nie jest z tym czyms (Kon­sty­tu­cja dla kogo!?)w tym kraju zgodne!!!.

 • wertex (gość)

  Czy jazda po pijaku czy szybsza od dopuszczanej o 50 km/godz to jest zgodna z Konstytucją ?Ten rzecznik ma chyba coś z głową. Jak ktos ma pretensje że mu odebrali niech on wnosi sprawę do sądu. Czy w Polsce muszą rządzić prawem złodzieje i oszusci ?

 • hahaha (gość)

  A Policja morze lamac przepisy jezdza w terenie zabudowanym nawet 90 k to mogą to sa stroz prawa

 • mc2 (gość)

  Panie Bodnar już Pan dał plamę.Ta paskudna tolerancja zawsze prowadzi do wypatrzeń i zła.

 • ja (gość)

  żeby oślepł

 • xxx (gość)

  w Niemczech mozna zabierać juz nawet od 31 km/h w terenie zabudowanym i nikt nie narzeka

 • jan (gość)

  pieprzenie/takie cuda tylko w czasach PO

 • Marek (gość)

  To może jeszcze policjantowi zabronić zabrania mordercy noża, bo przecież nie policjant mu go dał. Samochód w rękach szaleńca staje się niebezpiecznym narzędziem do zabijania innych na drodze.

 • mik (gość)

  rzecznik powinien dawać medale za zbyt szybka jazdę.i jeszcze flaszkę wódki

 • www.0 (gość)

  WRÓĆMY DO CZASÓW POZNANIA KOŁA...WPIERW PRODUKUJĄ SAMOCHODY CORAZ LEPSZE, BEZPIECZNIEJSZE I SZYBSZE....A PÓŹNIEJ ŁAPANKI BO NIE MA DRÓG DLA TYCH SAMOCHODÓW...RZECZ W TYM, ZE NIE KARA ALE WYCHOWANIE...A NASZ RZAD UMIE TYLKO NARÓD KARAĆ ZA WSZYSTKO I WE WSZELKICH DZIEDZINACH NASZEGO CODZIENNEGO ŻYCIA...MOŻE ZAMIAST RELIGII...WPROWADZIĆ NAPRAWDĘ DOBRZE PROWADZONE LEKCJE WYCHOWANIA...AHOJ.Narazka.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości