Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Odblaski. Czy piesi po zmroku zawsze muszą nosić odblaski?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Przepisy obligują pieszych do noszenia odblasków. Za brak takich elementów można zostać ukaranym mandatem karnym.

Każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnione są osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania.

Ustawodawca nie określa, jak mają wyglądać wymagane elementy odblaskowe. Wśród dostępnych na rynku samozaciskowych opasek lub zawieszek, kamizelek lub drobnych odblaskowych elementów stroju pieszy może wybrać te, w których zarówno będzie czuł się dobrze i które znacząco poprawią jego widoczność.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Za brak odblasków pieszemu grozi mandat do 100 zł. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Podstawa prawna

Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy z 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r poz 1137 z późn. zm.)

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości