Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Odcinkowy pomiar prędkości. Czy kierowcy płacą już mandaty?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął odbiory urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie i jak będzie działał system?

Fot. Archiwum System obejmuje 29 odcinków na drogach krajowych. Wiadomo, że część urządzeń ma zacząć działać w najbliższych dniach, a kierowcy zapłacą mandaty jeszcze w tym roku.

Obecnie urządzenia funkcjonują w trybie testowym i kierowcy nie są karani. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym nie podjęło jeszcze decyzji czy wszystkie urządzenia zaczną działać jednocześnie, czy będą uruchamiane etapami, ale pewne, że stanie się to jeszcze przed końcem roku.

Na początku i końcu odcinka, ustawione zostaną radary, które zarejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Odcinki będą miały średnio kilka kilometrów długości. Maszyny wykonają zdjęcia samochodów, a także zmierzą czas, w jakim auta pokonają odcinek. Na tej podstawie zostanie przeanalizowana prędkość pojazdu. Jeśli okaże się, że kierowca jechał ze średnią prędkością wyższą niż dopuszczalna, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia zostaną natychmiastowo skasowane z bazy danych.

Nadzór nad całym systemem przejmie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), którego pracownicy poinformują kierowcę o przekroczeniu przepisów. Odcinki, na których będzie dokonywany pomiar, oznaczone będą znakiem z informacją na jakiej długości się on odbywa.

Warto dodać, że Inspektorat Transportu Drogowego wysyła już zdjęcia, będące dowodem popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar. Do tej pory z fotografią można było zapoznać się tylko w centrali ITD, jednym z oddziałów terenowych, albo w sądzie. Jednym z czynników opóźniających uruchomienie odcinkowego pomiaruprędkości był właśnie brak mechanizmów wysyłania zdjęć do właścicieli uwiecznionych przez fotoradary pojazdów. Początkowo system miał działać jeszcze przed wakacjami.

Lista lokalizacji odcinkowych pomiarów prędkości

Miejscowość Województwo Numer drogi
krajowej
Długość odcinka
w kilometrach
Borzęcin - Prusice Dolnośląskie 5 7,4
Lubin Dolnośląskie 3 2,25
Łuszczów Lubelskie 82 2,9
Sulechów Lubuskie 32 3,35
Kluki Łódzkie 8 1,6
Tomaszów Mazowiecki Łódzkie 48 2,15
Złota Łódzkie 72 3,3
Kanina - Wysokie Małopolskie 28 0,95
Karniewo Mazowieckie 60 1,83
Kołbiel Mazowieckie 50 4,8
Pawłowo Mazowieckie 7 1,65
Rybitwy - Polesie Mazowieckie 7 2,2
Sochaczew Mazowieckie 50 2,9
Strachówka - Warmiaki Mazowieckie 50 3,1
Szymaki Mazowieckie 7 2,2
Turzyn Mazowieckie 8 1,7
Zakręt Mazowieckie 2 1,4
Łosiów Opolskie 94 2,175
Kolbuszowa, Kolbuszowa Górna Podkarpackie 9 3,6
Krościenko Wyżne - Iskrzynia Podkarpackie 9 1,3
Zwierki - Zabłudów Podlaskie 19 3,8
Gorzyce Śląskie 78 0,97
Gorzyce Śląskie 78 0,89
Tarnowskie Góry Śląskie 11 1,1
Wilcza - Nieborowice Śląskie 78 2,15
Górno Świętokrzyskie 74 4,1
Gniazdowo - Piecki Warmińsko - Mazurskie 59 5,83
Oborniki Wielkopolskie 11 1,43
Babigoszcz - Gniazdowo Zachodniopomorskie 3 4,82

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • TYMCZASOWY (gość)

  .....a teraz Kochani proszę sprawdzić dokładnie Prawo O Rcuhu Drogowym oraz wytyczne MSWiA w zakresie pomiarów prędkości pojazdów... W czym rzecz. W Polsce patrol Policji składa się z 2 ch funkcjionariuszy, gdyż wtedy to mają oni umocowanie w udzielaniu sankcji ( świadczą). W innym przypadku rejestracja popełnienia wykroczenia jest warunkowaniem dowodu bezpośredniego momentu łamania przepisów. Przepraszam ale pomiar odcinkowy z tezą " Wjechał Pan o 12:00 a wyjechał o 12:23 czyli jechał Pana 278 km/h" nie wyczerouje wymogów do udzielenia sankcji. Sprawa dla TK ....

 • pucio (gość)

  4 km 40 km/h nastepne 140 km/h nadrabiamy stracony czas ha ha !

 • 126p (gość)

  Wydać miliardy na system gnębienia narodu zamiast zrobić obwodnicę to tylko w POlsce. Gdy w latach 70 ubiegłego wieku wjechałem do Niemiec (Zachodnich) to pierwszym wrażeniem było dziwne pustkowie wzdłuż autostrady. Myślałem, że tam nie ma miast ani wiosek. Po jakimś czasie uzmysłowiłem sobie prostotę systemu komunikacyjnego. Dziś gdy miniemy Zgorzelec to do Lizbony nie uświadczymy żadnego terenu zabudowanego.

 • pulo (gość)

  Trzeba jechać 20km/h i zblokujemy wszystko,przecież wolno mi jechać 20-30km/h.

 • Uawga pomiar prędkości (gość)

  Pomiar prędkości nie jest żadnym niebezpieczeństwem w ruchu drogowy aby o nim informować, po prostu należy stosować się do przepisów,lub płacić mandaty.

 • alf (gość)

  to oznaczenie jest do dupy dalej nie wiadomo czy to odcinkowy pomiar predkosci czy np. na odcinku 800 m moze lecz nie musi stac jeden fotoradar jak jest teraz .

 • piracik (gość)

  Ja tam mam system zagłuszający pomiary prędkości, inwestycja zwróciła się, czasami widzę głupawe miny tych stojących przy drodze, którzy w tym momencie patrzą na swój sprzęt... Na odcinkowym pomiarze to moje nie zadziała...szkoda.

 • ja (gość)

  W Łosiowie testowo działa system już od jakiegoś czasu i jest nowy problem - kierowcy jadą 30 km/h. Policja juz zapowiada że będzie mandaty sadzić za utrudnianie ruchu ha ha ha jak nie młotkiem to go pałką.

 • Dariusz K. (gość)

  i na co to komu?

 • psl (gość)

  idealne miejsce na postawienie supermarketu czy restauracje.

 • fazi (gość)

  to może wszystkim bez pomiaru profilaktycznie po 100 i nie mierzyć ,a i talary zostaną z niedoszłej inwestycji

 • merc (gość)

  950m!???? to ma być odcinek do pomiaru??? Debile!! i tyle!!

 • ewa (gość)

  https://www.youtube.com/watch?v=SXTJuWVc0O0

 • ewa (gość)

  Zycze temu co to montowal zeby jak najwiecej jego zarjestrowaly.

 • Koloelekwialny (gość)

  Przykro mi, ale to co czytam to dziennikarstwo niskich lotów. Nierzetelne informacje odstraszają czytelnika i powodują spadek zaufania i zainteresowania witryną. Jeden z przykładów nierzetelności to przedstawiona w tabeli długość poszczególnych odcinków pomiarowych. Np. Szymaki, woj. mazowieckie, odcinek długości 1,04 km, a nie jak autor wypisuje 2,2. Proszę o poprawę informacji i przyszłą dbałość o prawdziwe informacje zamieszczane w serwisie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości