Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Odcinkowy pomiar prędkości. Ilu kierowców ukarano?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Andrzej Zgiet

Dotychczas urządzenia działają tylko w 4 lokalizacjach, a docelowo wszystkich ma być 29. Ilu kierowców ukarano w ciągu sześciu tygodni funkcjonowania odcinkowego pomiaru prędkości?

Fot. Andrzej Zgiet

Odcinkowy pomiar prędkości obecnie działa w nastepujących lokalizacjach:

- Łuszczów (województwo lubelskie) na drodze krajowe nr 82

- Łosiów (województwo opolskie) na drodze krajowej nr 94

- Zwierki - Zabłudów (województwo podlaskie) na drodze krajowej nr 19

- Karniewo (województwo mazowieckie) na drodze krajowej nr 60

Przez okres sześciu tygodni zarejestrowano wykroczenienia 3250 kierowców. 1500 kierowców przekraczających prędkość zarejestrowano w Łuszczowie, a najmniej, bo 500 przekroczeń odnotowano z Zwierkach.

Co z pozostałymi 25. lokalizacjami? Okazuje się, że urządzenia nie zostały uruchomione do końca roku 2015 tak jak planowano z powodu kłopotów z prądem. Dotyczy to 18. z nich, które mają szansę zacząć działać do końca marca. Kolejnych 7 jest natomiast w budowie.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Jak to działa?

Na początku i końcu odcinka, ustawione są urządzenia, które zarejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Odcinki mają średnio kilka kilometrów długości. Maszyny wykonają zdjęcia samochodów, a także zmierzą czas, w jakim auta pokonają odcinek. Na tej podstawie zostanie przeanalizowana prędkość pojazdu. Jeśli okaże się, że kierowca jechał ze średnią prędkością wyższą niż dopuszczalna, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia zostaną natychmiastowo skasowane z bazy danych.

Nadzór nad całym systemem sprawuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), którego pracownicy poinformują kierowcę o przekroczeniu przepisów. Odcinki, na których jest dokonywany pomiar, oznaczone są znakiem z informacją na jakiej długości się on odbywa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości