Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Odcinkowy pomiar prędkości. Skuteczniejszy jak fotoradary?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN24/x-news

Fot. Archiwum Odcinkowy pomiar prędkości docelowo ma działać w 29 miejscach w Polsce. Według danych policji jego pojawienie się w pierwszych lokalizacjach spowodowało poprawę bezpieczeństwa.

- Metodologia wyznaczania tych miejsc jest taka sama, jak w przypadku fotoradarów. Bierzmy pod uwagę te same kryteria, czyli stan bezpieczeństwa, zagrożenie, infrastrukturę, która jest wokół. Są to miejsca, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu częściej się poruszają. Różnicą jest oddziaływanie, bo w przypadku pomiaru odcinkowego jest znacznie dłuższe. W ten sposób wymuszamy pożądania zachowania na dłuższych odcinkach - wyjaśnia Marcin Flieger - Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, CANARD.

Według danych policji od stycznia tego roku do wczoraj na polskich drogach doszło do 14 784 wypadków drogowych, w których zginęło 1229 osób, a 17969 osób poniosło obrażenia ciała. Oznacza to, że liczbę przypadków śmiertelnych udało się zmniejszyć w tym samym okresie o 27.

Redakcja poleca:

Fiat 124 Spider. Powrót do przeszłości
Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Policja podkreśla jednak, że mimo, że od stycznia straż miejska i straż gminna nie ma już uprawnień do korzystania z fotoradarów stacjonarnych i przenośnych, to większość kierowców z przyzwyczajenia jeździ zdecydowanie wolniej w tych miejscach, gdzie stały fotoradary.

Jak działa system odcinkowego pomiaru prędkości?

Na początku i końcu odcinka, ustawione są urządzenia, które zarejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Odcinki mają średnio kilka kilometrów długości. Maszyny wykonają zdjęcia samochodów, a także zmierzą czas, w jakim auta pokonają odcinek. Na tej podstawie zostanie przeanalizowana prędkość pojazdu. Jeśli okaże się, że kierowca jechał ze średnią prędkością wyższą niż dopuszczalna, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia zostaną natychmiastowo skasowane z bazy danych.

Nadzór nad całym systemem sprawuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), którego pracownicy poinformują kierowcę o przekroczeniu przepisów. Odcinki, na których jest dokonywany pomiar, oznaczone są znakiem z informacją na jakiej długości się on odbywa.

Obecnie działa 17 z 29 odcinkowych pomiarów prędkości. Kolejne będą sukcesywnie uruchamiane w najbliższych tygodniach i miesiącach, a wszystkie mają funkcjonować do końca tego roku.

Lokalizacja odcinkowego pomiaru prędkości:

 

Miejscowość

Województwo

Numer drogi

Czy już działa?

 

Babigoszcz - Gniazdowo

zachodniopomorskie

3

Nie

 

Olsztyn - Gietrzwałd

warmińsko-mazurskie

16

Nie

 

Gniazdowo - Piecki

warmińsko-mazurskie

59

Nie

 

Kisielnica - Stawiski

podlaskie

61

Nie

 

Zwierki - Zabłudów

podlaskie

19

Tak

 

Sulechów

lubuskie

32

Nie

 

Szlichtyngowa - Górczyna

lubuskie

12

Tak

 

Lubin

dolnośląskie

3

Tak

 

Rybitwy - Polesie

mazowieckie

7

Tak

 

Pawłowo

mazowieckie

7

Tak

 

Szymaki

mazowieckie

7

Tak

 

Karniewo

mazowieckie

60

Tak

 

Strachówka - Warmiaki

mazowieckie

50

Tak

 

Sochaczew

mazowieckie

50

          Nie
 

Zakręt

mazowieckie

2

Nie

 

Kołbiel

mazowieckie

50

Nie

 

Złota

łódzkie

72

Nie

 

Tomaszów Mazowiecki

łódzkie

48

Nie

 

Kluki

łódzkie

8

Tak

 

Łosiów

opolskie

94

Tak

 

Tarnowskie Góry

śląskie

11

Nie

 

Wilcza - Nieborowice

śląskie

78

Tak

 

Gorzyce

śląskie

78

Tak

 

Gorzyce

śląskie

78

Tak

 

Radlin

świętokrzyskie

74

Tak

 

Łuszczów

lubelskie

82

Tak

 

Kolbuszowa, Kolbuszowa Górna

podkarpackie

9

Tak

 

Tarnów - Ładna

małopolskie

94

Nie

 

Krościenko Wyżne - Iskrzynia

podkarpackie

19

Tak

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Pirat drogowy (gość)

  https://m.youtube.com/watch?v=mUyDQ-EbfqA&feature=share

 • Niania (gość)

  Skuteczniejszy jak fotoradary? Przecież ten tytuł jest błędny, jest po prostu bez sensu! Oto poprawne pytania: Skuteczny jak fotoradary? lub Skuteczniejszy niż fotoradary?

 • Ryszard (gość)

  Ręce opadają jak się widzi taki tytuł... A miało być po polsku :)

 • Tomek (gość)

  Uwazam, ze od policji trudno dalej oczekiwac inteligencji. niestety. Panowie, jeśli w pól roku "liczbę przypadków śmiertelnych udało się zmniejszyć w tym samym okresie o 27" z ok 1300 odnotowanych, to sie nie "udalo zmniejszyc", a "jest ona jedynie mniejsza". to jest w odchyleniu i za kolejne pol roku moze byc wiecej o 40. Zamiast udzielac wywiadow proponuje ukonczyc badz powtorzyc ksiazki ze szkoly sredniej. wiecej nie oczekuje. Z drugiej strony zlikwidowano mase fotoradarow. Z tego Pan Policjant tez moze wyciagnac jakis wniosek? Rowniez nie oczekuje. Tomek

 • Darek (gość)

  Dodam tylko komentarz do już zamieszonych. Wysokiej klasy warsztat dziennikarski: "skuteczniejszy jak fotoradary". Czytając ten tytuł włosy stają dęba na głowie. Tytuł mi wystarczył i zrezygnowałem z zagłębiania się w treść artykułu.

 • troll jaskiniowy (gość)

  artykół pisany przez pismaka lepszego sortu po śkole oćca dyrychtora w Toruniu onych nie obowiązuje polszczyzna prof Bralczyka czy prof Miodka jeno wolszczyzna jarosława k i tabletowego od "kultury"

 • TENON (gość)

  Już ktoś, o tym napisał. Używanie "jak" zamiast "niż" jest tylko trochę mniej denerwujące, od wszechobecnego "zajebiście". Widziałem na koszulce kilkuletniego dziecka napis: "Jestem zajebista". Czy ludzie nie widzą że to forma od czasownika JEBAĆ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości