Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Odcinkowy pomiar prędkości. Zapadła ważna decyzja!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski W tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy zamontowano kamery odcinkowego pomiaru prędkości. Nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości, skończy się mandatem karnym.

2335 metrów liczy tunel pod Ursynowem! Obecnie to najdłuższy tego rodzaju obiekt w Polsce, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest naszpikowany nowoczesną technologią. W zależności od sytuacji i zbieranych przez kamery oraz inne czujniki informacji użytkownicy tunelu mogą spotkać się ze zmianą dopuszczalnej prędkości, wyłączeniem pasa ruchu lub nawet całej jezdni (na skutek kolizji, wypadku lub prac drogowych). 

Jakie ograniczenie prędkości w tunelu POW?

Wśród wielu czujników znalazły się m.in. kamery odcinkowego pomiaru prędkości. Kamery zamontowano na wszystkich trzech jezdniach w obu kierunkach. Dozwolona prędkość to maksymalnie 80 km/h.

Według pierwotnych planów cała Południowa Obwodnica Warszawy (POW) miała być gotowa w połowie 2020 r. Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy prawdopodobnie zostanie otwarty już w przyszłym tygodniu.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Na początku i końcu odcinka, ustawione są urządzenia, które zarejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Odcinki mają średnio kilka kilometrów długości. Maszyny wykonają zdjęcia samochodów, a także zmierzą czas, w jakim auta pokonają odcinek.

Na tej podstawie zostanie przeanalizowana prędkość pojazdu. Jeśli okaże się, że kierowca jechał ze średnią prędkością wyższą niż dopuszczalna, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia zostaną natychmiastowo skasowane z bazy danych.

Nadzór nad całym systemem sprawuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), którego pracownicy poinformują kierowcę o przekroczeniu przepisów. Odcinki, na których jest dokonywany pomiar, oznaczone są znakiem z informacją na jakiej długości się on odbywa.

Zobacz także: Tak ma wyglądać Maserati Grecale

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości