Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odebrano Ci prawo jazdy? Sprawdź czy możesz stracić uprawnienia na wszystkie kategorie

Mariusz Michalak
Fot: creandi.pl
Fot: creandi.pl
Godziny zajęć praktycznych, jazdy po mieście, stres, a potem egzamin. Wielu kursantów narzeka, że uzyskanie w Polsce prawa jazdy staje się coraz trudniejsze. Tymczasem okazuje się, że jednocześnie może nam grozić odebranie prawa jazdy na wszystkie kategorie. Czy jest to zgodne z prawem?
Fot: creandi.pl
Fot: creandi.pl

Utrata prawa jazdy może nastąpić w różnych okolicznościach, zarówno na mocy zakazu prowadzenia pojazdów wydanego przez sąd, a także w drodze decyzji administracyjnej np. za przekroczenie rocznego limitu punktów karnych. I tak jedni tracą dokument właśnie za przekroczenie 24 punktów karnych, a inni z powodu tego, że jest ono podrobione. Tak się może stać także jeśli dokument stracił ważność, a na pewno na naszą niekorzyść będzie przemawiał fakt jeśli np. prowadziliśmy pojazd pod wpływem alkoholu.

Okazuje się, że w Polsce praktykowane jest cofnięcie prawa jazdy na wszystkie posiadane kategorie kierowcy, który dopuścił się jednego z wymienionych wyżej wykroczeń, a nie tylko na kategorię odpowiadającą pojazdowi, w którym popełnił on przewinienie. Nie jest to legalne, a potwierdził to sąd. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał bowiem zażalenie mężczyzny, który miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych należących do kategorii A, a posiadał także uprawnienia kategorii B. Gdy chciał uzyskać prawo do prowadzenia samochodu, spotkał się z odmową. Argumentowano, że ustawa o kierujących pojazdami nie pozwala na wydanie prawa jazdy osobie, która ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. W tym przypadku to sąd karny, orzekł o zakazie prowadzenia i dotyczył on jedynie motocykli, a urząd nie może więc poszerzyć zakresu zakazu orzeczonego przez sąd.

Zgodnie z art. 42 kodeksu karnego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Jeżeli w czasie popełnienia takiego przestępstwa, sprawca był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju. Podobnie w przypadku popełnienia wykroczenia polegającego na jeździe po spożyciu alkoholu lub po użyciu środka odurzającego.

- Jakiego rodzaju pojazdów będzie dotyczył zakaz, zależy tylko i wyłącznie od sądu. To sąd decyduje, kierując się odpowiednimi dyrektywami, czy zasadnym jest pozbawienie kierującego prawa prowadzenia wszelkich pojazdów czy też wystarczającym będzie orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, np. pojazdu, którego dotyczy przewinienie. Regułą jest, że sądy, wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń drogowych prowadzących pojazd mechaniczny, orzekają odpowiednio zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (nie zaś zakaz odpowiadający kategorii pojazdu) – wyjaśnia Maciej Żakiewicz, adwokat z kancelarii prawnej Żakiewicz Adwokaci. W sytuacjach wyjątkowych, zależnych od okoliczności popełnienia czynu oraz okoliczności dotyczących samego sprawcy, sądy orzekają zakaz prowadzenia tych pojazdów, do których uprawnia określona kategoria. 

Dlaczego zatem sędziowie, mimo ustawowej możliwości orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, decydują się orzekać zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych? - Praktyka taka znajduje silne wsparcie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który wielokrotnie wskazywał, że ratio legis zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi całkowite wykluczenie z ruchu drogowego takich kierowców, którzy wykazali, że zagrażają bezpieczeństwu w komunikacji – komentuje Żakiewicz. Dodaje, że trudno bowiem wyobrazić sobie by sprawca poważnego przestępstwa w ruchu drogowym, kierujący pojazdem, do którego prowadzenia uprawnia kategoria B, zachował uprawnienia wynikające z kategorii C lub D, a nawet A. Potencjalne zagrożenie stwarzane przez kierującego autobusem, ciężarówką lub motocyklem nie jest przecież mniejsze aniżeli w przypadku kierowania samochodem osobowym.

Uzasadnione wątpliwości budzi również cofanie uprawnień do kierowania wszelkimi pojazdami przez starostę, np. za punkty karne. Art. 103 ustawy o kierujących pojazdami stanowi o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, nie zaś uprawnień do kierowania pojazdami. - Intencją ustawodawcy było to, by kierowcy naruszający przepisy prawa o ruchu drogowym, przechodzili ponowną weryfikację kwalifikacji co do wszystkich rodzajów pojazdów. W mojej ocenie, przepis wymaga doprecyzowania ponieważ wynika z niego, że prawo prowadzenia pojazdów różnych kategorii, wynika z tego samego, jednego uprawnienia. W każdym bowiem przypadku utrata uprawnienia wymaga jego odzyskania, a w następnej dopiero kolejności ewentualnego rozszerzania o pozostałe kategorie. Taka interpretacja pozbawiona jest logiki i nie znajduje uzasadnienia ustawowego – tłumaczy adwokat. Zaznacza, że oczywistym jest bowiem, że z każdą kategorią związane są określone uprawnienia do kierowania określonymi rodzajami pojazdów. Co więcej, uprawnienia te, są do siebie niezależne. W jego ocenie treść aktualnie obowiązującej regulacji kodeksu drogowego, nie jest wystarczająca by pozbawiać kierowców uprawnień ze wszystkich kategorii, za przewinienia popełnione podczas kierowania pojazdem określonej kategorii, choćby takie rozstrzygnięcie wydawało się uzasadnione względami prewencyjnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty