Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Odeszła Ewa Zasada – Pierwsza Dama polskich rajdów

Data publikacji: Autor: Tomasz Szmandra (AIP)

Fot. Archiwum Dzisiaj w Krakowie w wieku 91 lat zmarła Ewa Zasada, żona Sobiesława Zasady, któremu towarzyszyła zarówno w codziennym życiu, jak i w samochodzie rajdowym. W przyszłym roku para miała obchodzić 70. rocznicę ślubu.

Państwo Ewa i Sobiesław Zasadowie poznali się w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Bielsku Białej. Pierwsze wspólne starty w rajdach zaliczyli jeszcze w okresie narzeczeńskim. Popularny „Sobek” to trzykrotny mistrz i trzykrotny wicemistrz Europy, 11-krotny mistrz Polski oraz zwycięzca 148 rajdów. Współautorem większości z tych sukcesów była jego małżonka, pilotująca męża w wielu najważniejszych rajdach zarówno w kraju, jak i za granicą. Czterema triumfami w Rajdzie Polski małżonkowie ustanowili niepobity do dziś rekord zwycięstw w naszej sztandarowej imprezie. Do historii tego sportu przeszli także w 1997 roku, kiedy to wywalczyli znakomite drugie miejsce w kategorii PWRC podczas słynnego Rajdu Safari. A liczyli już sobie wówczas po 67 lat...

Przez trzy ostatnie dekady oboje odnosili również seryjne sukcesy w Rajdzie Żubrów. Rozegrana w 2019 roku 53. edycja tej cenionej w środowisku motoryzacyjnym imprezy po raz kolejny zakończyła się zwycięstwem Państwa Zasadów. Był to ich ostatni wspólny start.

Przed tegorocznym sensacyjnym powrotem Sobiesława Zasady na trasy Rajdu Safari jego żona żałowała, że z powodu problemów ze wzrokiem, przez które trudno jej było czytać notatki nawigacyjne, i tym razem nie może towarzyszyć swojemu mężowi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • jan (gość)

    Kiedyś widziałem państwo Zasada w Krakowie. Eleganccy, uprzejmi, z klasą. Do tego tak długa kariera w rajdach. Wielki żal.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości